Bolgár György interjúi a Galamusban - 2011. március 17.
- Részletek
- Bolgár György - Megbeszéljük
- 2011. március 19. szombat, 04:00
- Megbeszéljük
Bolgár György: - Tegnap a műsorba betelefonált egy állatorvos, aki elmondta, hogy ő kormánytisztviselő lett januárban, kapott egy új kinevezést. El is mondta magáról, hogy élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos munkát végez és 220 000 forintos fizetése helyett közölték vele, amikor kormánytisztviselő lett, hogy változott az illetménye 10 000 forinttal fölfelé, majd három héttel később kapott egy másik értesítést, hogy ugyanezen jogszabály egy másik pontjára való hivatkozással történt tévedés és 55 000 forinttal kevesebbet kap. Én őszintén szólva nem is értettem, de gondoltam, hogy nem 220, hanem 320 000 forintról ment le 265.000-re az ő fizetése. De hallottak-e önök ilyet és ha igen, akkor ezt mivel lehet magyarázni?
Árva János: - A dolog számomra is meglepő, hiszen ha valaki megkapja a kinevezést, ugye, mint kormánytisztviselő kapta meg nyilvánvalóan, ott pontosan végig lehet követni a törvényi előírásokat, hogy mi alapján kell megállapítani a fizetést.
- De az lehetséges, hogy itt valamilyen illetményszorzó-változás miatt valamilyen más kategóriába került és ezért kap ennyivel kevesebbet?
- Nem tartom valószínűnek, mert neki megvan az ideje, ami meghatározó…
-… Igen, 55 éves, mondta magáról.
- Én most nem arra gondolok, hanem hogy mikor került be. Tehát mennyi időt töltött ott, másrészt pedig a végzettség. Egyértelműen az első kategóriába tartozik, ami azt jelenti, hogy felsőfokú végzettsége van.
- Kétdiplomás, mondta magáról szintén.
- Igen, de itt nem tesz különbséget a kormánytisztviselői törvény, hogy valakinek egy vagy két diplomája van. A lényeg az, hogy felsőfokú végzettsége legyen. Természetesen, amikor besorolják, akkor a képzettségének is meg kell lenni.
- És akkor nem tudja elképzelni, hogy egy olyan jogszabályi változás történt, aminek alapján az ő fizetése 55.000 forinttal kisebb lett?
- Nem, hát semmi ilyen dolog nem történt, hiszen a kormánytisztviselői törvényt tavaly júniusban fogadták el, és azóta ez ketyeg. Azon semmiféle olyan módosítás nem volt, ami befolyásolná az ő besorolási helyzetét.
- Nem lehet, hogy ezek a bizonyos kormányhivatalhoz történő besorolások idézték elő ezt a helyzetet? Ugye különböző szakigazgatási állami szervek most bekerültek egységes kormányhivatalokba és valamilyen más besorolás alá.
- Nem tudom, ugye többféle eltérítési meg plusz lehetőségek vannak a kormánytisztviselői törvényben is és a köztisztviselői törvényben is. Egy biztos, hogy januártól mindenkitől nem megvonták, hanem a törvény szüntette meg a korábbi illetmény-eltérítést.
- Tehát a korábbi kiegészítéseket, ezeknél a munkaügyi központoknál volt ilyen. Ott egészen drámai mértékben.
- Igen, pontosan így van, jól tetszik emlékezni és jól ismeri. Na most elképzelhető, hogy neki volt egy jelentős illetmény-eltérítése, mert ahhoz a konkrét adatokat tudni kellene, de ha mondjuk 30 százalékos volt az illetmény-eltérítése, az már nem kevés pénz. Akkor sem 55.000 forint.
- De ezeknél a munkaügyi központoknál egészen drámai számokat lehetett hallani.
- Igen, az egy egészen más szituáció volt. Én úgy tudom, hogy az állategészségügyi területen nem volt ilyen, hiszen a munkaügyi központoknál az az alapvető probléma, hogy megyei szervezethez tartoznak vagy kirendeltségekhez. Na most a megyeieknél megvan az illetmény-kiegészítés, illetve megmaradt. Sőt, 5 százalékkal növekedett a felsőfokúak esetében, a kirendeltségeknél pedig a korábbi 10 és 30 százalék, ugye a 10 a középfokúaknak, 30 a felsőfokúaknak, egyes nézetek szerint ugye törvénytelen volt, hogy finoman fejezzem ki magam, ami azt jelenti, hogy a kirendeltségeken, tehát a munkaügyi központi kirendeltségeken 10 százalék jár, de csak a felsőfokú végzettségűnek. Tehát ez azt jelenti, hogy a felsőfokú végzettségűek elvesztettek 20 százalékot, a középfokúak pedig 10-et.
- Ha jól értem tehát, ilyen panasszal, amit a hallgatónk elmondott, nem találkozott.
- Annyiban igen, hogy a munkaügyi területet tetszett említeni, ott bizony előfordult 50-60 000 forintos csökkenés is, pontosan azért, mert az illetmény eltérítést visszavonták, illetve amit említettem, hogy a törvény erejénél fogva megszűnt, már csak december 31-ig érvényes, hiszen ilyen eltérítés csak teljesítményértékelést követően lehet adni. Tehát ott már lehet egy veszteség. Még egyszer hangsúlyozom, nem tudom, hogy mennyi volt az eltérítése, akár 30 százalék is lehetett, csak a hasamra ütöttem.
- De a lényeg az, hogy ha mégis szeretne valami, akár segítséget, akár magyarázatot, akkor érdemes a Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetéhez fordulni, hátha tudnak segíteni?
- Akkor hadd legyek nagyon szigorú, de ha szakszervezeti tag, természetesen állunk rendelkezésére, hiszen...
-… Lehet, hogy érdemes most belépni.
- Csak azért, mert bajba került valaki, ne lépjen be, de természetesen ez is egy jogos ok. Azért ez nagyon jelentős különbség, illetve csökkenés. A másik fele pedig az, hogy egy munkajogászt meg kellene keresnie, aki tanácsot adna.
- Ezt is köszönöm. Még annyit akkor a beszélgetés végén, hogy az adórendszer változásáról, most már két alkalommal kaptak fizetést a köztisztviselők és közalkalmazottak is a 16 százalékos adókulcs bevezetése óta, mennyien és hogyan, milyen hangnemben mit kifogásolva szóltak önöknek a tagjaik?
- Az a helyzet, hogy ez a fajta kompenzáció, idézőjelben mondom, de rendezett a közszférában, hiszen itt az állami költségvetés több mint 20 milliárd forintot biztosított erre a célra, ami azt jelenti, hogy 390 000 forintig, mondjuk ez a bűvös határ, mindenki részesült valamekkora összegű kompenzációban.
- És ez a kompenzáció arra volt elég, hogy nominálisan nem érte őket veszteség, de az infláció az ezen felül van?
- Igen, tökéletesen igaza van, hiszen itt a decemberi illetményhez kellett hasonlítani a kompenzációt. Tehát ha az adótörvény miatt csökkent volna a nettó keresete, hangsúlyozom a nettó keresete, akkor kapta meg a kompenzációt.
- Olyat kapott, amilyen neki tavaly decemberben volt.
- Így van, azt kellett hogy kapja. Ha nem kapta, akkor jogos a felszólalása bárhol.
- Igen. Tehát ennyiben a köztisztviselőket és közalkalmazottakat kompenzálták. A 4-5 százalékos áremelkedéssel kapcsolatban meg nem.
- Sajnos az nincs benne. Küzdünk érte, de az nincs benne.
Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!
- << Előző
- Következő


