rss      tw      fb
Keres

Hírek a moszkvai metrórobbantásról

MTI 2010. március 29., hétfő 13:03

NATO- EU- és ET-elítélés
Brüsszel, 2010. március 29., hétfő (MTI) - A NATO, az Európai Unió, valamint az Európa Tanács vezetői nyilatkozatban ítélték el a hétfői moszkvai metrórobbantásos merényleteket.
Anders Fogh Rasmussen, az észak-atlanti szervezet főtitkára hangsúlyozta, hogy az ilyen terrortámadásokat semmi sem igazolhatja. Rasmussen részvétét nyilvánította az áldozatok családjainak, a sérülteknek pedig mielőbbi felépülést kívánt.
A NATO - hangsúlyozta - továbbra is elkötelezett amellett, hogy együttműködjön Oroszországgal a nemzetközi terrorizmus elleni harcban.
Ugyancsak elítélő nyilatkozatot tett közzé Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke. Ő is azt emelte ki, hogy a polgári személyek ellen tudatosan elkövetett terrorcselekményeket semmivel sem lehet mentegetni. Buzek az Európai Parlament nevében minden lehetséges támogatást felajánlott az orosz hatóságoknak a vizsgálathoz és a felelősök igazságszolgáltatás elé állításához.
José Manuel Barroso, az EU legfőbb végrehajtó testületének, az Európai Bizottságnak az elnöke úgy fogalmazott nyilatkozatában: nem engedhető meg, hogy az erőszak kerekedjen felül a szabadságon és a demokrácián. Az EU határozottan az orosz hatóságok mellett áll a terrorizmus minden formája elleni küzdelemben - tette hozzá.
Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szintén legmélyebb együttérzéséről biztosította az áldozatok családjait és az orosz népet.
Thorbjorn Jagland, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkára arra hívta fel a figyelmet a merényleteket elítélő nyilatkozatában, hogy a terrorcselekmények elkövetői véletlenszerűen választják ki áldozataikat, de végül is a közös szabadságot veszik célba. Így hát a moszkvai támadások "valamennyiünk ellen irányulnak" - állapította meg.

***

Medvegyev: a terrorizmus elleni harc folytatását ígéri
MTI 2010. március 29., hétfő 12:12

Az orosz vezetés rendületlenül folytatja a terrorizmus felszámolását célzó irányvonalát, s ezt a harcot kompromisszumok nélkül végigviszi - jelentette ki hétfőn Dmitrij Medvegyev orosz államfő a moszkvai metróban elkövetett robbantásos merényletek kapcsán.
Az államfő egy rendkívüli tanácskozáson mondta ezt, amelyen az érintett intézmények és hatóságok vezetői számoltak be a történtek következményeiről. Egyben utasította a hatóságokat minden szükséges biztonsági intézkedés megtételére az egész országban, különösen pedig azokban a városokban, ahol van metró.
A résztvevők az elnöknek is eltérő adatokat mondtak az áldozatokról: a halálos áldozatok számát a különböző főhatóságok 36-38 között, a sérültek számat 37-65 között nevezték meg, a sérültek közül nyolcnak az állapota súlyos, életveszélyes.
Alekszandr Bortnyikov, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója a tanácskozáson leszögezte: a merényletet "az Észak-Kaukázushoz kötődő terrorista csoportok követték el".
Az Interfax hírügynökség közben úgy értesült, hogy a metróban lévő biztonsági kamerák felvételeinek tanúsága szerint a két "sahidkát" - öngyilkos merénylő nőt - egy-egy asszony kísérte, s ellenük körözést adtak ki.
A metró sajtószolgálatának közlése szerint az állomásokban nem tettek kárt a robbantások. Ennek ellenére moszkvai idő szerint 14 órakor a forgalom az érintett vonalakon még állt, s Jurij Luzskov polgármester csupán annyit tudott ígérni, hogy legkésőbb egy órával a nyomozók és a szakértők elvonulása után újra elindítják a járatokat.
A nyomozók tevékenysége még jó ideig eltarthat, ugyanis 13 óra után kezdték kihozni az áldozatokat a felszínre.
A többi metróvonal továbbra is üzemel.
Az illetékes szervek jelentősen fokozták a fővárosban a biztonsági intézkedéseket. A metró bejáratainál és kijáratainál az OMON, a belügyminisztérium elit egységének emberei őrködnek, és szúrópróba szerűen ellenőrzik az utasok igazolványát, csomagjait. A város utcáira és a metróba közel ezer katonát vezényeltek, a rendőrség megerősített szolgálatot teljesít, és megerősítették a biztonsági intézkedéseket a fővárosi repülőtereken is.
Szergej Sojgu, a rendkívüli helyzetek minisztere korábban felszólította a mobil szolgáltatókat, hogy minden ügyfelüknek küldjenek SMS-t, s ebben szólítsák fel őket, hogy maguk keressék a kapcsolatot rokonaikkal, akikről nem tudnak. A szolgáltatók kora délután készen álltak az SMS-ek kiküldésére, de a javaslatot sokan bírálják azzal, hogy amúgy is akadozva működik a hálózat a túlterheltség miatt.

***

Szakértő: ismét csecsenek robbanthattak
MTI 2010. március 29., hétfő 12:38

Ismét észak-kaukázusiak, ezen belül is csecsenek robbanthattak a moszkvai metróban hétfőn reggel, a merényletnek valószínűleg nem lesz közvetlen hatása az orosz döntéshozásra, de nem lehet kizárni, hogy további akciók követhetik a mostani merényleteket - mondta Sz. Bíró Zoltán, Oroszország-szakértő, az Magyar Tudományos Akadémia főmunkatársa hétfőn az MTI-nek.
Az első hírekből és információkból arra lehet következtetni, hogy nagy valószínűséggel csecsenek vagy észak-kaukázusiak lehettek a megrendelők és az elkövetők. Az akció biztos, hogy nem fogja engedményekre kényszeríteni az orosz kormányzatot - hangsúlyozta Sz. Bíró Zoltán.
Nyilvánvaló, hogy politikai célja volt a robbantásoknak, minél nagyobb káoszt akartak okozni a merénylők, azt akarták ezzel megmutatni, hogy ki vannak szolgáltatva az oroszok. Erre pedig a legmegfelelőbb hely a moszkvai metró - hangsúlyozta az elemző.
Sz. Bíró Zoltán szerint az események kitervelői ezután sem számíthatnak semmilyen engedményre a moszkvai vezetéstől. A putyini rendszer ugyanis abban különbözik leginkább a jelcinitől, hogy sem tárgyalni, sem engedni nem hajlandó ezekben a kérdésekben. A vezetés azonban tudatában van, hogy milyen hatalmas regionális különbségek jellemzik Oroszországot, azon belül is milyen nehéz helyzetben van az Észak-Kaukázus - fűzte hozzá.
Az ilyen merényletek ráadásul fenntartják az orosz társadalomban azt az ellenszenvet a Kaukázusban élő etnikumokkal szemben, amely a kilencvenes évek végétől alakult ki - mutatott rá a szakember.
A világ elszokott ezektől az eseményektől, az utolsó áldozatokkal járó merénylet 2004-ben történt, 2007-ben ugyan volt egy kísérlet, de azt időben felfedezték. A robbantásokkal a továbbra is megoldatlan észak-kaukázusi helyzet ismét a világ és Oroszország figyelmének középpontjába kerül - tette hozzá.
Nem véletlen, hogy az egyik merénylő a Szövetségi Biztonsági Szolgálat épülete alatti metróállomáson robbantott, a másik célja pedig a szövetségi belügyminisztériumi állomás volt. Az üzenet egyértelműen az volt, hogy az észak-kaukázusi konfliktus továbbra sincs lezárva. Ugyanis nemcsak Csecsenföld, hanem az egész Észak-Kaukázus problémás terület: Ingusföldről, Észak-Oszétiából és Dagesztánból is érkeznek hírek különböző csoportok működéséről és az azok elleni szövetségi fellépésről - fűzte hozzá.
Arra a kérdésre, hogy megelőzhetőek lettek volna-e a robbantások, Sz. Bíró Zoltán azt mondta: rendkívül nehéz egy akkora létesítményt védeni, mint a moszkvai metró. Épp ezért nagyon nagy számban vannak jelen az állomásokon a rendőrök és a titkosszolgálatok civil ruhás munkatársai, ráadásul kiterjedt kamerahálózatot is kiépítettek a metróban. A kamerák képeiből épp ezért már sikerült kideríteniük, hogy a feltételezett elkövetők hol szállhattak fel a metróra és hogyan néztek ki. De nagyon nehéz előre kiszűrni a lehetséges merénylőket - mondta a szakember.
Az első robbantás utáni reakciókkal kapcsolatban a szakértő kiemelte, hogy az 1977 óta tartó merényletekben még nem volt olyan, hogy egymás után kétszer robbantottak volna az elkövetők.
Az orosz ügyészség hétfő délelőtti közlése szerint 36 ember vesztette életét a moszkvai metróban a reggel elkövetett két robbantás következtében, és mintegy 70 sebesültet vittek kórházba. Az áldozatok túlnyomó többsége orosz, köztük több gyerek is van.

***

Német elítélés
MTI 2010. március 29., hétfő 12:57

Nyilatkozatban ítélte el a német kormány hétfőn a moszkvai metróban elkövetett terrorista merényleteket.
Megdöbbenésének és felháborodásának adott hangot a történtek kapcsán a Törökországban tartózkodó Angela Merkel kancellár, aki részvétét nyilvánította Dmitrij Medvegyev orosz államfőnek.
A kormány álláspontját ismertetve Guido Westerwelle külügyminiszter az ártatlan polgári személyek elleni támadásokat iszonytatónak nevezte, hangsúlyozva, hogy azok semmivel sem igazolhatók. A miniszter Németország szolidaritásáról biztosította Oroszországot, és együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak.
Westerwelle reményét fejezte ki, hogy a tetteseket hamarosan kézre kerítik.

***

Lengyelország élesen elítélte
MTI 2010. március 29., hétfő 12:59

Élesen elítélte Lech Kaczynski lengyel államfő a moszkvai metróban hétfőn elkövetett, több tucat halálos áldozatot követelő kettős robbantásos merényletet, és szolidaritásáról biztosította Dmitrij Medvegyev orosz elnököt.
Kaczynski a Medvegyevnek küldött, a lengyel elnöki hivatal honlapján közzétett üzenetében barbár tettnek minősítette az öngyilkos merénylők által elkövetett robbantásokat. Közölte, hogy Lengyelország szolidaritásáról szeretné biztosítani az orosz népet, és támogatja a terrorizmus felszámolását célzó intézkedéseket.
Kaczynski szerint a moszkvai merényletek megerősítik, hogy szükség van az együttműködésre egy széles terroristaellenes koalíció keretein belül az egész nemzetközi közösség érdekében.
Az orosz ügyészség közlése szerint 36 ember vesztette életét a moszkvai metróban hétfő reggel elkövetett két robbantás következtében, és mintegy 70 sebesültet szállítottak kórházba.

***

A moszkvaiakat sokkolta a kettős merénylet
MTI 2010. március 29., hétfő 13:08

A hétfői moszkvai metrórobbantások sokkhatásként érték az orosz főváros lakóit.
Több százan önkívületi állapotban menekültek ki a metróból, sokan zokogva. Az egyik öngyilkos merénylet helyszínén, a Park Kulturi állomásnál egy férfi a nála lévő palack vízzel igyekezett tisztára mosni véres arcát - számolt be az AFP francia hírügynökség egyik munkatársa. Egy fiatalember viszont a rendőr kordonon akart áttörni, miközben azt kiabálta, hogy neki mindenképpen metróra kell szállnia.
A katasztrófahangulatot fokozta a mentőautók szirénáinak idegtépő süvöltése, az égbolton a városközpont felé tartó mentőhelikopterek látványa.
Néhány kilométerrel arrébb, a történelmi moszkvai városközpont közvetlen közelében lévő Lubjanka metróállomásnál - az első robbantás célpontjánál - ugyancsak pánikhangulat várta az odaérkezőket. A detonáció után egy helikopter szállt le az Lubjanka tér kellős közepén. Ezen a téren magasodik az egykori KGB, ma a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) székháza.
A moszkvai metrón naponta 8,5 millió ember utazik. Így az érintett metróvonalak lezárása miatt óriási közlekedési dugók alakultak ki városszerte, s a munkába igyekvők közül sokan kénytelenek voltak gyalog folytatni útjukat.
A metróhálózat azon vonalain, amelyeken nem állították le a szerelvényeket, a biztonsági erők a szokásosnál szigorúbban ellenőrzik a hátizsákokat és a csomagokat. A peronokon összezsúfolódott emberek eközben mobiltelefonjaik gombjait lázasan nyomogatják, hogy kapcsolatba léphessenek azokkal a hozzátartozóikkal, ismerőseikkel, akik a terrortámadások idején feltehetően az érintett szakaszokon utaztak.

***

Putyin: a terroristák megbűnhődnek
MTI 2010. március 29., hétfő 13:32

Vlagyimir Putyin nem kételkedik abban, hogy az illetékes szervek mindent elkövetnek a moszkvai metrórobbantásokat kitervelő terroristák elfogására, s hogy a felelősöket meg fogják semmisíteni.
A kormányfő Krasznojarszkban szörnyű következményekkel járó, különösen aljas bűncselekménynek nevezte a merényleteket.
Putyin utasítást írt alá, amelynek értelmében a halálos áldozatok családjainak a kormány több mint 300 ezer rubelt - mintegy kétmillió forintot - utal ki, s utazását megszakítva visszaindult Moszkvába.
Jurij Luzskov moszkvai polgármester keddre gyásznapot hirdetett Moszkvában, s Kirill pátriárka gyászistentiszteletet tartott az áldozatok emlékére.

***

Obama elítélő nyilatkozata
MTI 2010. március 29., hétfő 13:39

Elítélte Barack Obama amerikai elnök a hétfő reggeli moszkvai metrórobbantásokat, és részvétét fejezte ki az orosz népnek.
"Az amerikai nép Oroszország népével együtt áll szemben az erőszakos szélsőségességgel és a gyalázatos terrortámadásokkal" - állt a washingtoni Fehér Ház közleményében.
Az orosz ügyészség közlése szerint 36 ember vesztette életét a moszkvai metróban hétfő reggel elkövetett két robbantás következtében, és mintegy 70 sebesültet szállítottak kórházba.