rss      tw      fb
Keres

Der Standard: A Facebook-generáció mozgósít

Galamus, 2011. január 14., péntek 22:58

Péntek estére meghirdették az első nagy tüntetést a vitatott magyar médiatörvény ellen – írja a holnap utcára kerülő osztrák lapban Gregor Mayer, aki Fölkel Róberttel, az első, a Facebook útján szervezett első nagyobb magyarországi tiltakozó megmozdulás egyik szervezőjével készített interjút. Ő és az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért Facebook-oldal 70 ezer híve a vitatott új magyar médiatörvény visszavonását követeli.

Közel 7000 ember jelentkezett a Facebook-oldalon a péntek estére a parlament épülete elé meghirdetett tüntetésre. Ettől függetlenül Fölkel sikerként értékeli a magyar internetes közösség aktivizálódását. „Az oldalunkhoz alig három hét alatt 70 ezer ember csatlakozott, és ezzel magunk mögött hagytuk Orbán Viktor miniszterelnök fél éve létező fan-oldalát a maga 60 ezer csatlakozójával” – mondta a Standardnak.

Fölkel elmondta, hogy ő eddig soha nem volt politikailag aktív. Amikor Orbán jobboldali nemzeti Fidesz pártja a tavaly áprilisi választásokon megszerezte a kétharmados többséget, ez még bizonyos reményekkel is eltöltötte. Bár ő maga nem szavazott, „mert nem volt olyan komoly erő, amelyben az én céljaim képviseletét láttam volna”. Mégis azt várta, hogy Orbán ilyen erős mandátummal „végre rendbe teszi az országot”.

A demokrácia aláásása

Ehelyett a kormánytöbbség szinte kizárólag olyan törvénymódosításokról döntött, amelyek a hatalom bebetonozását és a demokrácia aláásását szolgálták. A médiatörvény „kiverte a biztosítékot. Felháborítónak találtam, hogy veszik maguknak a bátorságot ahhoz, hogy befogják a számat, ha például blogolok. Vagy bárki másét, bárhol is mondják el a véleményüket” – fejtette ki.

Így aztán hirtelen internet-aktivista lett, aki az internet-generáció figyelmét akarja az alapvető jogok korlátozására terelni. De nem elég az interneten tevékenykedni, a valós térben is kell. „Fontosnak tartjuk, hogy az emberek fizikailag is mutassák meg, hogy hol állnak” – mondja. A külföldi tudósítások és a külföldi szolidaritás bátorítja őt és társait, és felsorolta az ausztriai történéseket is: ott is létrejött egy honlap Média- és véleménynyilvánítási szabadságot Magyarországnak” címmel, amelyhez már 2000 ember csatlakozott, csütörtökön 11 osztrák napilapban ingyenes hirdetésként megjelent egy felhívás, és a budapesti tüntetéssel azonos időben a bécsi magyar nagykövetség előtt is szerveztek megmozdulást.

Az Orbán-kormány számára a médiatörvény körüli, nemzetközivé vált konfliktus alaposan elrontotta az EU soros elnökségének nyitányát. Csütörtökön Nagy Anna kormányszóvivő és az NMHH médiahatóság kávéra hívta a Budapesten dolgozó külföldi tudósítókat. Tárgyilagosnak mutatkoztak. Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár beismerte, hogy „teljesen legázolva” érezték magukat a külföldi bírálatok masszív voltától. Sok Fidesz-orgánumtól eltérően nem holmi összeesküvéseket és a magyar baloldali és liberális értelmiségieknek a háttérben zajló felforgató tevékenységét tette felelőssé a bírálatokért, hanem a nyugati médiafelhajtások „belső dinamikáját”. Koltay András, a Médiatanács tagja azt mondta, hatóságának nem célja a politikai véleménynyilvánítás büntetése.