OGY - Krónika 3. rész (honvédek jogállása, nemzetbiztonsági ellenőrzés)
- Részletek
- Hazai vonatkozású hírek - 2014
- 2014. december 09. kedd, 13:37
MTI 2014. december 9., kedd 12:37
A honvédek jogállásáról, valamint a nemzetbiztonsági ellenőrzésről szóló módosítások összegző módosító javaslatainak vitájával folytatódott a parlament munkája kedden a határozathozatalokat követően. A napirenden a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról szóló javaslat következett.
Az MSZP több módosítást sürget
Demeter Márta, az MSZP képviselője helyénvalónak nevezte, hogy a hadiözvegyek havi rendszeres járadéka emelkedik, ugyanakkor jelezte: szeretnék már látni a honvédségi életpályamodell részleteit és a területen dolgozó közalkalmazottak bérének emelését. Kifogásolta azt is, hogy az önkéntes tartalékosoknak hatvan napot díjazás nélkül kell szolgálniuk. Kitért arra: több módosítást megfogalmaztak a válságkezelésre vonatkozóan, s megköszönte, hogy azok támogatást kaptak.
A Jobbik támogatja a törvénymódosítást
Kulcsár Gergely, a Jobbik képviselője felszólalásában ugyancsak kiállt a hadiözvegyek illemtényének emelése mellett, ugyanakkor ezt sürgette a hadiárvákra vonatkozóan is. Mindent mérlegre téve a Jobbik támogatja a javaslatot - tette hozzá.
Hende: csak kisebb nézetkülönbségek vannak
Hende Csaba honvédelmi miniszter a konszenzus fontosságát hangsúlyozta a honvédelmet érintő kérdésekben. A válságkezelésre vonatkozó szabályozásról szólva kifejtette: célja a prevenció, hogy úgy lehessen felkészülni politikai, katonai, humanitárius válságra, fegyveres, ipari, természeti katasztrófára, hogy az ne befolyásolja az állampolgárok mindennapi életét. A tárcavezető szakmai egyeztetést ajánlott a pártoknak, hogy alkalmas időben visszatérhessenek a kérdésre.
Azt is hangoztatta: a honvédség jövőre esedékes 30 százalékos illetményemelését tartalmazza a jövő évi költségvetési javaslat.
Ezt követően az elnöklő Jakab István lezárta a vitát.
Nemzetbiztonsági ellenőrzés
Fidesz: szakmailag jó a módosítás
Nyitrai Zsolt, a Fidesz képviselője üdvözölte a vitát megelőző ötpárti egyeztetést és jelezte, hogy számos ellenzéki módosítót befogadtak, például a jogorvoslat kérdéskörében. A kormánypárti politikus célként jelölte meg a nemzetbiztonsági ellenőrzés hatékonyabbá tételét és üdvözölte, hogy azt a parlament külügyi bizottságának tagjaira is kiterjesztik.
LMP: fontos a bírói út megnyitása
Szél Bernadett, az LMP képviselője szerint más témákban is ki kellene kérnie a kormánynak az ellenzék véleményét. Fontosnak nevezte a bírói út megnyitását az ellenőrzéssel kapcsolatos jogorvoslat során, és úgy vélte: elfogadhatóan korrigálták a személyes adatok és a magánszféra védelmét. Az ellenzéki képviselő ugyanakkor hiányolta, hogy kimaradt az állami tisztségviselők közreműködési kötelezettsége a nemzetbiztonsági bizottság előtt, amit a beutazási tilalom miatt javasolt pártja.
MSZP: jelentős előrelépés a javaslat
Az MSZP-s Molnár Zsolt jelentős előrelépésnek nevezte a javaslatot a másfél évvel korábbihoz képest, és támogatását fejezte ki. Megjegyezte, hogy az ötpárti egyeztetést ők kezdeményezték és üdvözölte, hogy a kormánypártok elfogadták a felülvizsgálat szabályaira, valamint a jogorvoslatra vonatkozó indítványaikat.
Kontrát: a jogszabály Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit szolgálja
Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint a jogszabály Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit szolgálja. Köszönetet mondott a módosító javaslatokért. Szólt arról, hogy a javaslat nevesíti a kockázatokat, betekintési lehetőséget ad a nemzetbiztonsági bizottság tagjainak az ellenőrzések irataiba és a külügyi bizottság tagjaira is kiterjeszti az ellenőrzést. Jelezte: az LMP kitiltási üggyel kapcsolatos javaslata nem tartozik e törvény hatálya alá.
Ezt követően az elnöklő Hiller István lezárta a vitát.
Vita a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról
Fidesz: folyamatosan nő az érdeklődés a program iránt
Völner Pál arról beszélt a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvénymódosítás összegző módosító javaslatainak vitájában, hogy folyamatosan nő az érdeklődés a magyar befektetői letelepedési program iránt, és a hazai program az egyik legversenyképesebb Európában.
Jelentős élénkülés tapasztalható ezen a piacon, ami nemcsak nagy tőkebeáramlást eredményez, hanem a külföldi üzletemberek a remények szerint további befektetéseket is eszközölnek majd - mutatott rá.
MSZP: a legfontosabb kérdést nem rendezik
Tóth Csaba szerint a legfontosabb kérdést nem rendezik a javaslatban. A kötvényt az Államadósságkezelő Központ bocsátja ki, a probléma a közvetítőcégekkel van, akiken keresztül ez történi - jegyezte meg az ellenzéki képviselő, hozzátéve: ezen cégek, kivétel nélkül off-shore cégek. A cégek diszkontáron kapják meg a kötvényeket, majd a letelepedni szándékozók jutalékával együtt értékesítik, 60-75 ezer eurós díjra szert téve.
A módosítást jelen formában nem tudják támogatni - jelezte.