rss      tw      fb
Keres

A Libération a tüntetésekről: „Most először látom őket az utcán”




A Libérationban jelent meg a francia baloldali napilap budapesti tudósítója, Florence Labruyère beszámolója Magyarország nem veszi be az internetadót címmel. Orbán Viktor populista miniszterelnök újabb pénzelvonásról döntött, ezért az ellenzék több városban megmozdult, beleértve a jobboldalhoz közel álló köröket is. Budapesten közel százezer ember tüntetett.


Vasárnap este már tízezrével vonultak a magyar fővárosban, és néhányan használt monitorokkal és billentyűzetekkel dobták be a Fidesz, a populista miniszterelnök, Orbán Viktor jobboldali pártja székházának ablakait. A közvetlen közelben posztoló rendőrök nem védték meg az épületet. Kedd este békésen, noha igencsak hangosan, közel százezer ember tüntetett ismét a kormány internetadó-terve ellen. A tiltakozáshullám a nagyobb vidéki városokat is elérte: Pécset, Szegedet, Debrecent, Győrt. Orbán 2010-es visszatérése óta a hatalomban nem volt ilyen méretű állampolgári tiltakozás.


„Nem akarunk netadót!” Mocskos Fidesz! Árulók, korruptak!”, skandálta a tömeg. Egy táblán lakonikus szöveg foglalta össze az uralkodó hangulatot: „Viktor@takarodj.com”. A tömeg a parlament elé érkezve azt kiabálta: „Európát! Demokráciát!”, és hangosan követelte, hogy tegyék vissza az épületre az európai zászlót. Az uniós zászlót, amelyet több mint egy éve az egyik szélsőjobboldali képviselő tépett le, sohasem tette vissza a helyére Orbán jobboldali többsége. Igazi szimbólum.




„Érthetetlen terv”


Ám az internetezők nyomban kiszámolták, milyen károkat okoz ez a pénztárcájuknak. Az a felhasználó, aki naponta két órát tölt el azzal, hogy zenét hallgat vagy videót néz a hálón, 2250 forintot fizetne, azaz közel annyit, mint a minimális előfizetési díj, ami 3000 forint (10 euró). Ráadásul az új adó hozzáadódna a percenként 2 forintos adóhoz, amelyet az Orbán-kormány már korábban kivetett a mobilhívásokra és sms-ekre.


A Fidesz-frakció vezetője már vasárnap este visszavonulót fújt, amikor bejelentette, hogy az adót havi 700 forintban maximalizálnák a magánszemélyeknek és 5000 forintban a cégeknek. Hogy ki fizetné a maradékot? Rejtély. „Érthetetlen a terv”, mondta Christopher Matheisen, a Magyar Telekom, az első számú magyarországi szolgáltató vezérigazgatója a portfolio.hu internetes portálnak.


Az adóplafon bejelentése nem győzte meg Weszeli Annát (63) arról, hogy ne menjen ki az utcára. „Emelni fognak, az biztos!’, sóhajt fel az egyetemi oktató. A fizetése 400 euró körül van, és az egyetemnek már nincs pénze. „Márpedig egész nap használjuk az internetet, osztályozzuk a hallgatókat, kiküldjük a feladatokat, nem tudunk meglenni nélküle.” Sapkáját a hideg ellen a fejébe húzva Szabó Péter (25) is tart a gazdasági hatásoktól. „Négy fivérem és nővérem középiskolás és főiskolás, nem szeretném, ha a tudásvágyukat adó korlátozná.”


Szilágyi Balázs (39) akkor is az utcán volna, ha az adót egy forintban állapítanák meg. „Mindenkinek joga van szabadon hozzáférni az információkhoz. Az alapvető szabadságunkat akadályozzák. És sok kis családi vállalkozás nem lesz képes kifizetni ezt az adót”, magyarázza.


Bodos Máté egyetemista bevallja, hogy gyűlöli „a balosokat is a liberálisokat. De Orban meg a klikkje fütyül ránk, és ez szégyen”. Papp Réka (29) blogger, a civil mozgalmak résztvevője, elnézve maga körül a tömeget, megállapítja: „Az én korosztályom, a hippi-nemzedék sohasem tüntet. Kerülnek mindent, ami politika. Most először látom őket az utcán.”



Szar tévé


Kedd este a tüntetők bőségesen inzultálták a Hír TV, a Fideszhez tartozó információs csatorna újságíróját. „Szégyelld magad! Áruló! Talpnyaló tévé, szar tévé.” És amikor a fiatal szőke nőnek sikerül végre adásba kerülnie, a tömeg elnyomja a hangját az üvöltésével: „Ne hazudjatok! Ne hazudjatok!”



Orbán Viktor persze nem fogja egyhamar elveszíteni a hatalmát, de az internetadóval valóban lábon lőtte magát, hiszen maga ellen mozgósította a fiatal polgárok egy részét, akik hagyományosan a konzervatív jobboldalhoz állnak közel.