rss      tw      fb
Keres

Hányan vagytok ?




„A nép nem rejtőzködő fele pedig háromnegyed részt a diktatúrára vagy a fasizmusra szavazott. Mit lehet itt tenni. Ez egy ilyen ország.” Így fejezte be írását Andor Mihály szociológus ezen a helyen. Én azzal folytatom, hogy ez egy ilyen jogrend. Mármint választási. Korábban is próbáltam én az alábbi gondolatokat „megzenésíteni”, ám választási jogból szakvizsgázott „lektorom” hümmögve reagált felvetéseimre.

Most mégis felvetem a minap született és bizony-bizony sokat mondó (sok jót nem ígérő), ki tudja, milyen távlatokat hozó választási eredmény ismeretében. Néhol kerekítve számolok.

Van 8 millió szavazásra jogosult választópolgár. Április 6-án megjelent (szavazott) a 61 százalékuk, 4,8 millió. A Fidesz-KDNP kapta a szavazatok 44 százalékát, 2,1 milliót.

A 8 milliónyi szavazókorú polgár alig negyede mondta tehát az elmútnyócév után el nem múlt kormányzati erőnek, hogy folyt. köv. Ezt az alig negyedet demokráciában senki sem minősítheti sosem látott egységnek, többségnek. Valami nagy baj van, ha a polgárok alig negyedének akarata mögé bújva lehet túlerővel kormányozni. Ugyanis annak a bizonyos nem (rájuk) szavazó háromnegyednek az akarata nem a kormányzó erőé, nem. Ilyen esetekben szokták mondani a társasházi közös képviselők a meghiúsult közgyűlésen: a távolmaradt nagy többség talán tartózkodik, talán ellenünk van, talán velünk lenne, ki tudja. Csak annyi biztos, hogy nincsenek a közös ügyek mellett.

A választási kódex alapján kell úgy számolni, hogy a 44 százalék háromnegyedet ér a parlamentben? A törvényből fakadó metódusról egy régi vicc jut eszembe: Kohn rábeszéli a haragosát, Grünt, hogy huszonegyezzenek. Grün nem akar, merthogy egy fityingje sincs. Nem baj, mondja Kohn, úgy is lehet játszani, hogy a nyerő adhat a vesztesnek egy pofont. Grün beleegyezik. Kohn oszt, és mielőtt bármi történnék, leken Grünnek egy hatalmas pofont. Ő meglepődve tiltakozik, hogy mi ez, hiszen még senki sem nyert, mire Kohn közli, az igaz, de az övé a kártyapakli, ő osztott, így ő dönti el, ki nyer, ki veszít.

Kérdezem: ez egy ilyen ország?