A magyar kultúra napja - A magyar kultúrát ünnepelték országszerte - ÖSSZEFOGLALÓ
- Részletek
- Hazai vonatkozású hírek - 2014
- 2014. január 22. szerda, 21:34
MTI 2014. január 22., szerda 20:34
Ünnepi programokkal, díjátadókkal, konferenciákkal, koncertekkel, irodalmi estekkel és kiállításokkal emlékeztek meg a magyar kultúra napjáról szerdán országszerte. Ezen a napon nyílt meg a budai Várban a Cseh Tamás Archívum és zárult a Weöres Sándor-emlékév. A nemzeti kulturális intézmények pedig először ünnepeltek együtt a Nemzeti Színházban.
A magyar kultúrát 1989 óta ünneplik január 22-én, a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.
Először ünnepeltek együtt a nemzeti fenntartású kulturális intézmények Budapesten, a Nemzeti Színházban, ahol közös gálaműsorral köszöntötték a magyar kultúra napját. A gála előtt Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere ünnepi beszédet mondott és átadta a Balassa Péter-díjat, a Csokonai Vitéz Mihály-díjakat, a Minősített Könyvtár és a Minősített Közművelődési Intézmény címeket, valamint a Közművelődési Minőség díjat.
A nemzetet csak a kultúra tarthatja össze, amely egyszerre lokalitás és történelmi meghatározottság - hangsúlyozta Balog Zoltán, hozzátéve, hogy az igazi kultúra soha nem fordít szembe, hanem mindig egyesít. Halász János kultúráért felelős államtitkár köszöntőjében úgy fogalmazott: „Nemzeti kultúránk több, mint a nemzeti sajátosságok gyűjteménye, a nemzeti kultúra élő valóság, ezt bizonyítja a ma díjazottak eddigi munkája is”.
A magyar kultúra napján - a négy éve elhunyt művész 71. születésnapján - nyílt meg a Cseh Tamás Archívum a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) egyik épületében. Az archívum átveszi és őrzi a Cseh Tamás életművéhez kapcsolódó magániratokat és tárgyakat, elvégzi az iratanyag tudományos feldolgozását és közzétételét.
A magyar kultúra napján - Weöres Sándor halálának 25. évfordulóján - zárult a Weöres Sándor Centenáriumi Év. A Művészetek Palotájában megrendezett egész napos programsorozaton bemutatták az emlékév eseményeit összefoglaló kiadványt is.
A Parlamentben a hungarikumokat ünnepelték. Kövér László, az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta, minden hungarikum sikertörténet, és mind a nemzet, mind a külföld számára minőséget, értéket jelent.
A veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban Játékvilág címmel nyílt kiállítás. A tárlat megnyitóján L. Simon László kormánybiztos, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke a kreativitás fejlesztésének fontosságáról beszélt.
A székesfehérvári Vörösmarty Színház idén Nagyváraddal közösen ünnepelte a magyar kultúra napját: Nagyvárad, a kétlelkű város, avagy Ady Endre elveszett illúziói címmel tartottak beszélgetést a színházban.
Debrecenben Kölcsey Ferenc szobrának és mellszobrának megkoszorúzása mellett több ünnepi műsort és felolvasást is szerveztek. A Csokonai Színházban pedig Szabó Magda Régimódi történetének díszelőadásával köszöntötték a magyar kultúra napját.
A Pécsi Nemzeti Színházban Molnár Ferenc Doktor úr című darabja, a Kodály Központban pedig magyar remekművek szerepeltek a műsoron. Estére a Széchenyi térre közös Himnusz-szavalást hirdettek gyertyaláng mellett.
Hódmezővásárhelyen átadták a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat, amelyet idén Széles Anna színművész és Steiner Béla zeneszerző, karnagy kapott.
Hajdúböszörményben örökségvédelmi konferenciát rendeztek, amelyen Kiss Attila, a település polgármestere közölte, hogy egyedülálló településszerkezetével és műemléki jelentőségű belvárosával a város pályázik az Európai Örökség címre.
Békéscsabán a magyar kultúra napján mutatták be azt az eredeti Munkácsy-levelet, amelyet nemrég adományoztak a Munkácsy Mihály Múzeumnak, és amelyet hamarosan a nagyközönség is láthat.
Gyula és Nagyszalonta polgármestere együttműködési megállapodást írt alá a magyar kultúra napján, hogy együtt ápolják és sikeresen közvetíthessék Európa felé közös kulturális értékeiket, hagyományaikat, gazdag népművészetüket.
A Fővárosi Nagycirkuszban különleges, magyar népzenével, néptánccal és népdalelemekkel fűszerezett programot szerveztek a magyar kultúra napjára.
Az Országos Széchényi Könyvtárban Kölcsey Ferenc egykori magánkönyvtárát bemutató kiállítás nyílt. Kölcseyt állította a középpontba a Műcsarnokban rendezett irodalmi beszélgetés is.
A múzeum előtt Hiller István szocialista politikus, volt oktatási és kulturális miniszter tartott sajtótájékoztatót, amelyen arról beszélt, hogy a kormány tudatosan egymással szembe fordítja a művészeket, a kulturális élet ezért megosztottabb, mint a rendszerváltás óta bármikor.
Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára az MTI-nek a magyar kultúra napja alkalmából adott interjújában azt hangsúlyozta, hogy a kultúra fontos eszköz, amelynek segítségével lényeges üzeneteket lehet közvetíteni az országról.
A külföldi magyar kulturális intézetek is számos programot szerveztek a magyar kultúra napjára. Szerdán Moszkvában Redő Ferenc és felesége, Vörös Rozália gobelinjeiből és pasztellképeiből nyílt kiállítás. Helsinkiben dzsesszkoncerttel, Londonban Sárközi Mátyás Tamperdü című könyvének bemutatójával készültek, a Párizsi Collegium Hungaricumban pedig Hubay Miklós Elnémulás című darabjával vendégszerepelt a debreceni Csokonai Színház.