Miért fog veszíteni a Fidesz 2010-ben?
- Részletek
- 2009. december 29. kedd, 05:37
- Kis Pál
Kertész András
Annak idején lelkes olvasója voltam Isaac Asimov Alapítvány-trilógiájának, amelyben egy tudós, bizonyos Hari Seldon, nagy embertömegek törvényszerűen bekövetkező reakcióival számolva, több száz évre előre "eltervezte" a Birodalom sorsának alakulását. Rájött, hogy a Galaktikus Birodalom, annak ellenére, hogy erejének teljében pompázik, már mutatja a hanyatlás jeleit, a totális összeomlás pedig több ezer éves anarchiához fog vezetni. Hari Seldon ezért létrehozott egy Alapítványt, mely egy eldugott bolygón azon munkálkodik, hogy az anarchia idejét egyetlen évezredre szűkítse le.
Forrás: Wikipedia
A dolgok rendben is mennek, az Alapítvány tudósai végzik a dolgukat, Hari Seldon pedig egy 50 évenként megjelenő holografikus felvételről tájékoztatja őket, hogy az ő számításai szerint, eddig mi is történt.
Ám ekkor "közbejön" valami... Amivel még Hari Seldon sem számolhatott. Megjelent az Öszvér. Egy olyan személy, aki mutánsként képes arra, hogy befolyásolja az emberek érzelmeit, pontosabban bárkit a maga oldalára tud állítani, anélkül, hogy ezzel az illető értelmi képességeit befolyásolná. Ellenségeit csakhamar megnyeri, elnököket, tábornokokat von az uralma alá, és átveszi az irányítást a Birodalom felett, felborítva Hari Seldon elméletét.
No persze, ez tudományos-fantasztikus irodalom, elvileg semmi köze a politikához. De azért érdekes, mennyire hasonlít a történet egy másik, napjainkban is játszódó "történethez". Nézzük dióhéjban ezt is:
2004-ben Gyurcsány Ferenc (persze, tudom, hogy nem ő egyedül, csak a "regény" kedvéért írom így) rájön arra, hogy bár az országban nagymértékben emelkedik az életszínvonal, az ország a vesztébe rohan, már nem sokáig tartható fenn ez a szint, és nemsokára jön a fizetésképtelenség, ha úgy tetszik, az anarchia. Ezért "tudósaival" kidolgoztat egy intézkedési tervet, nevezzük egyszerűen reformoknak, amelyeket az első lehetséges pillanatban, például 2006 nyarától, elkezdhet megvalósítani. De nem számolt az "Öszvérrel"... Pedig Hari Seldonnal ellentétben, ő már a kezdet kezdetétől tudott a létezéséről. Nem számolt azzal, ami egyébként épeszű emberben fel sem merülne, hogy valaki a hatalom visszaszerzése érdekében hajlandó akár az ország érdekeit is háttérbe szorítani.
Nos, jelenleg körülbelül itt tartunk. Az "Öszvér" uralma alá vonta a média, az igazságszolgáltatás, az Alkotmánybíróság megfelelő embereit, megtoldva mindezt egy köztársasági elnökkel is. A népet pedig egy sajátos magyar "találmánnyal", az antikommunista-rasszista-antiszemita csomaggal vette meg, nemzetiszínű szalaggal átkötve.
Vagyis, összegezve, van médiája, és teljes sérthetetlensége.
Hogy akkor mégis mi eredményezheti azt, hogy veszítsen 2010-ban, ahogyan azt a címben írtam?
Nos, a nép... mégpedig több okból is.
Az egyik, az embertömegek kiszámítható reakciója. Vagyis Orbán Viktor, valamilyen okból (szerintem külső behatásra, de ez egy másik történet) elkezdte ellökdösni magától a szélsőjobb legradikálisabb részét, gyengítve ezzel saját szavazóbázisát. Ez törvényszerűen a Jobbik megerősödésével kell hogy járjon, ezt pedig már nem fogják "lenyelni" az úgynevezett bizonytalanok, az otthon maradók. Nekik ez már intő jel lesz, hogy itt már nem egyszerű kormányváltásról van szó, hanem egy olyan hatalomról, amelyből már nem kérnek, és amely ellen a szavazás napján már hajlandók kikecmeregni a fotelből.
A másik ok, amiért a Fidesz tábora csökkenni fog, a hazugságok, a durva hazugságok tettenérése lesz. Durva hazugságnak az olyan, emberéleteket követelő H1N1 körüli félretájékoztatást nevezném, amely egy hónap alatt jelentős veszteséget okozott a Fidesznek, akár a Tárki, akár a Medián felméréseit nézzük. Más okot ugyanis nem tudok, amely az utóbbi egy hónapban ennyire befolyásolhatta volna a közhangulatot. "Sima" hazugságnak pedig a válságkezelés és a költségvetés körüli megnyilvánulásaikat nevezném, amelyeket meglehetősen gyermeteg módon adnak elő, ezért a hazugságok tettenérhetők. Lásd Szapáryt vagy Járayt, akik leginkább önmagukat, de ezáltal a Fideszt is leleplezik. Ha marad ez a felállás a kommunikációban (és mitől változna?), akkor a Fidesz sirámai papagáj-effektussá válnak, miközben a médiában egymást érik a nemzetközi méltatások és elismerések a jelenlegi kormány munkáját illetően. Ez persze még nem hatná meg a tömegeket, sőt a "szurkolótábor" keménymagjára és arra a 2 millió szavazóra, akik 2002 óta megvannak a Fidesznek, semmilyen hatással nem lesz. Ezek a tényezők megint csak leginkább az otthonmaradókra fognak mozgósító hatást gyakorolni, mert könnyen felülkerekedhet bennük az az érzés, hogy nem is élnek olyan rosszul, ahogy a Fidesz állítja, viszont a hozzájuk eljutó infókból leszűrhetik, hogy a helyzetük könnyen rosszra fordulhat, ha jön a Fidesz.
A harmadik ok valószínűleg a választások két fordulója között fog előállni, abban az esetben, ha a Fidesz nyeri az első fordulót, vagy egyedül, vagy a Jobbikkal együtt. Ez pedig a "piac" reakciója, amely gyors lesz, amolyan derült égből a hidegzuhany, amikor "egyösszegben" lereagálják a Fidesz addigi ígéreteit és a várható kilátásokat, a hiánytól az adósságállományig, az adóeltörlésektől a radikális adócsökkentésig. Ha ezeknek az ígéreteknek csak a fele tart ki a választásokig, már az is elég a forintárfolyam és a BUX eséséhez. S az ígéretekből maradnia kell valamennyinek, mert ha a Fidesz már a választások előtt megtagadná őket, akkor épp azért veszítene.
Röviden összefoglalva, a tömegek reakciói kiszámíthatók, de azt sajnos nem tudhatjuk, mi van még az "Öszvér" tarsolyában.