rss      tw      fb
Keres

Búcsú a baseballtól




A minap azt ígértem, hogy a post mortem dolgok feletti elmélkedésre fogékony olvasóknak beszámolok a bajnokságot eldöntő utolsó mérkőzés sorsdöntő pillanatairól. Egy percig sem volt kétséges, hogy a Red Sox nyeri meg a sorozat hatodik összecsapását, így a bajnokságot. Szinte minden a Cardinals ellen dolgozott. Ugyebár azért kellett Bostonba utazniuk, hogy ott két mérkőzést nyerjenek meg egy olyan közönség előtt, amely 1918 óta nem látott World Series győzelmet hazai pályán. Igen, amikor az I. világháború véget ért, amikor azon az őszön lehullottak a falevelek, akkor nyert utoljára a Fenway Parkban World Series befejező meccset a Red Sox. Az „átok” óta ugyan már nyertek három címet, de az utolsó győzedelmes meccseket 1918 óta eddig mindig az otthontól távol játszották. Most itt volt a nagy lehetőség.


Aztán meg a Cardinals repülőgépe később indult. Valami gond volt a menetrendszerű járattal, közel hét órán át dekkoltak St. Louis repülőterén. Ez sohasem jó ómen. Az edzőjük próbálta motiválni a játékosokat, és nagy volt a fogadkozás, de mindenki érezte, hogy nagyon kis dolgokon is elúszhat számukra ez a sorozat.


El is úszott, és nem kis dolgon, hanem egy olyan tényezőn, amely gyakran sújtja a sikeres csapatokat. A vörösbegyek a szezon nagy felfedezettjét, Michael Wachát küldték pályára dobónak. Wachának nagyon jó éve volt. A rájátszásban négy meccsből négyet hozott. És ugyebár a második meccset ő nyerte meg Bostonban a Cardinals számára. Minden reményteli volt, de az élet kegyetlenül igazságos. Vagy igazságtalanul kegyetlen. Néha hibázunk és bukunk. Nem jön ki minden olyan egyenesen mint Hollywood filmjei. You fuck up soemtimes – hogy egyenesen kimondjam, mi történt. Wacha besokallt, nem ment neki, görcsölt és szenvedett. És ha a dobó összeomlik, akkor nem lehet megállítani a vereséget. Hiába jön be csere, addigra már késő. A harmadik részben 3–0-ra elhúzott a Red Sox.



Shane Victorino családostul ünnepelt – twitter.com

Eddigi hőseink közül Shane Victorino négy pontot ért el az ütéseivel, az első hárommal alakult ki a 3–0-s állás, majd a negyedikben még egy pontot segített behozni. David Ortiz, Big Papi, ezúttal nem jutott szóhoz, mivel féltek tőle, mint a tűztől, ezért amikor ő jött ütni, inkább „megsétáltatták” Papit – ütés nélkül engedték az első pontra sétálni. Ennek ellenére hihetetlenül magas (0,733) ütésátlaggal a 38 éves Ortiz lett a sorozat legjobb játékosa.



Big „Pápi” – blogs.umass.edu

Egyébként nem muzsikált olyan rosszul a Cardinals. Az egész meccsen az ütések számát tekintve 9–8 arányban övék volt a dicsőség, csakhogy miként a focit gólra játsszák, a baseballt érvényes hazafutásra. Hiába volt több „kapura lövésük” a vörösbegyeknek, „gólt” érő befutást aznap csak egyet tudtak összehozni. 6–0 után már mindenki érezte a levegőben, hogy innen nincs visszaút. A Red Sox sajtófőnöke ekkor már tapintatosan kiküldte a média számára a győzelem ünneplésének pontos menetrendjét. Ugyan még egy pontot kizsigereltek magunkból a vörösbegyek, és a hetedik rész elején volt egy komoly lehetőségük, „bases loaded”-helyzetben, tehát esélyük volt egy négypontos akcióra, de ezúttal nem ment a csodálatos újjászületés. Juinich Tazawa, az egyik szamuráj dobó csak egy inningre jött be, és a bostoniak számára elintézte ezt a szorult helyzetet. Majd a kilencedik részben ismét Uehara szamuráj jött be dobni, és nem volt kegyelem. Így múlik el és születik meg a világbajnokság dicsősége.



A győztesek – sexyli.com

Tavaly azzal fejeztem be tudósításomat, hogy már egy nappal a nagy ünnepélés után mindenki a következő szezonban bízik. Most egy időre szögre akasztjuk a baseball-kesztyűt, de már mindenki tervezi a 2014-es szezont. Tavaly a vesztes detroiti Tigriseknek tartott sokáig rosszkedvük tele. De jövőre minden újra kezdődik, mindenki ismét esélyes lesz. Nincs ebben a játékban se fátum, se ármány. Hogy mennyire így van ez, azt éppen a Red Sox bizonyította. Egy éve a bostoniak az „amerikai” liga keleti csoportjában az utolsó helyen fejezték be a 2012-es szezont. A legrosszabbak voltak. Egy évre rá a csúcsra jutottak. Ilyen játék a baseball.