rss      tw      fb
Keres

A magánszféra és a közegészségügy összefogására van szükség a rák elleni küzdelemben


MTI 2013. szeptember 30., hétfő 18:24

A magánszféra és a közegészségügy összefogásával megvalósuló többmilliárd dolláros globális alapra van szükség a világszerte egyre súlyosbodó problémát jelentő rák elleni küzdelemben - hangzott el az Amszterdamban zajló Európai Rákkongresszuson.

A tanácskozáson hétfőn mutatták be a State of Oncology 2013 című jelentést, amely szerint világszerte növekszik a rákdiagnózisok és rák okozta halálesetek aránya, miközben a kórmeghatározáshoz szükséges feltételekhez és a betegségek kezeléséhez való hozzáférés szélsőségesen egyenlőtlen. A szakértők szerint a jelenlegi pénzügyi modellek alkalmatlanok a probléma kezelésére.

„A világ számos részén már most nem képesek megbirkózni a kialakult helyzettel és teljességgel felkészületlenek a rák jelentette probléma jövőbeli súlyosbodásával szemben” - húzta alá az Európai Rákkongresszuson Peter Boyle, a francia Nemzetközi Megelőzési Kutatóintézet munkatársa, a jelentés vezető szerzője.

A glasgow-i Strathclyde Egyetem globális közegészségügyi intézetét is vezető Boyle az Economist Intelligence Unit 2009-es becsléseit idézve elmondta, hogy évi 217 milliárd dollárra lenne szükség ahhoz, hogy a szegény országok rákdiagnosztikai és kezelési feltételeit a gazdag államokéval egyenlő színvonalúra javítsák fel.

A jelentés szerint a rákos esetek száma világszerte elérheti az évi 26,4 milliót 2030-ra és a rákbetegségek okozta halálesetek száma a 17 millió felé fog közeledni figyelembe véve a világ néhány legnépesebb országának egyre növekvő és öregedő társadalmait, valamint az étrendbeli és életmódbeli változásokat.

A szakember szerint mindezek fényében szükség van a magánszféra és a közegészségügy összefogásával megvalósuló globális alapra a megfelelő előrelépésekhez, méghozzá a lehető legrövidebb időn belül. Boyle szerint egy ilyen szövetkezéshez éppúgy szükség van a gyógyszergyártók, mint a diagnosztikai és kezelési módszerekben használt felszerelések gyártására szakosodott iparágak elkötelezettségére.

Boyle a magánszféra és a közegészségügy összefogásával megvalósult AIDS, malária és tuberkulózis globális alapot (Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria) hozta fel példaként, amikor a javasolt alap működési elvéről kérdezték. Mint elmondta, a 2002-ben létrehozott globális alap lenyűgöző előrelépéseket tett ezen három halálos betegség terjedésének megfékezése érdekében.