Hogy mik lesznek! - 2010.03.10.
- Részletek
- 2010. március 10. szerda, 06:28
- Kelemen László
Az élet előfutárai az Orionban
A NASA Herschel űrobszervatóriumának nagytávolságú infravörös távcsövével (HIFI) az élet létrejöttéhez szükséges alapvető molekulák meglétére utaló jeleket érzékeltek (NASA Herschel Science Center's Portal) a Tejutunk szomszédságában lévő Orion csillagködben.
Az erről szóló tudósítások azonban nem is annyira magát a felfedezést emelik ki, mint azt a tényt, hogy a Herschel ismét működik – méghozzá váratlanul kiváló képeket produkál. Az űrteleszkóp még tavaly augusztusban lerobbant, vélhetően a kozmikus sugárzás által előidézett rövidzárlat miatt. Idén január 14-én megjavították, és február 28-án végre elkezdődhetett vele a tudományos munka is.
Anti-hiper-atommag
A Brookhaven National Laboratory kutatóinak sikerült az anyag egy mindeddig ismeretlen formáját létrehozniuk (Ars Technica). A természetben az atomok magja normál esetben protonokból és neutronokból áll. Ha ezeken kívül "idegen" részecskéket (hiperonokat) is tartalmaz, akkor beszélünk hiper-atommagokról. Ezek eddig sem voltak ismeretlenek a tudósok előtt, sőt a létezésük miatt a hagyományos periódusos rendszert már korábban kiegészítették egy z-tengellyel, hogy a hiper-atommagokat is el lehessen helyezni.
|
Az új felfedezés különlegessége abban áll, hogy anti-hiperonokat tartalmazó anti-hiperatomokat érzékeltek az intézet égisze alatt működő gyorsítóban, az RHIC-ben, emiatt az említett z-tengelyt negatív irányba is meg kell hosszabbítani (ábra - The Register).
A kutatók szerint az újonnan felfedezett anyagféleség a természetben az összezsugorodott csillagok magjában fordulhat elő, és a jelenség magyarázatul szolgálhat arra, hogy világegyetemünk miért áll elsősorban anyagból, és nem antianyagból.
Metán szivárog a sarki jég alól
|
A globális felmelegedéssel foglalkozó klimatológusok szerint (The New York Times) jelentősen ronthatja az üvegházhatást az arktikus permafroszt (örökre megfagyott jég) és az alatt elhelyezkedő tengerfenék metánkibocsátása.
A jelenség önmagában nem tűnik katasztrofálisnak, hiszen ez a metán csak töredéke a légkörbe kerülő széndioxid mennyiségének. Ám tudnunk kell, hogy egységnyi tömegű metán 25-ször annyi meleget képes megkötni és tárolni, mint azonos tömegű széndioxid.
A tudósok becslései szerint évente mintegy 500 millió tonna metán kerül az atmoszférába, amelynek 40 százaléka természetes eredetű.
A világ legrégebbi 'írása'
Pierre-Jean Texier/Diepkloof Project |
A Dél-Afrikában felfedezett (PNAS.org) strucctojáshéj-maradványok, pontosabban a rájuk karcolt és festett krikszkrakszok jó eséllyel pályáznak rá, hogy elnyerjék az emberiség írásbeliségének legkorábbi emlékei címet. A francia tudósokból álló expedíció 270-nél több héjszilánkot talált, amelyeken folyamatosan ismétlődő jelek láthatók. A csoport vezetője, Pierre-Jean Texier szerint a több, összesen mintegy 5 ezer évet átfogó korszakból előkerült, azonos ábrákat tartalmazó maradványok a szimbolikus kommunikáció és a mai értelemben vett modern emberi gondolkodás első jeleiként foghatók fel.
A legrégebbi tojásdarabok egyébként körülbelül 60 ezer évesek. A strucctojásokat minden bizonnyal tárolásra használták, a felfedezett jelek pedig nyilván a tartalmukra utaltak.
A tudósok szerint elképzelhető, hogy a Homo törzs fejlődése során többféle írásbeliség is kialakulhatott, amelyeket bizonyos régiókban használtak, majd feledésbe merültek. Azt is valószínűnek tartják, hogy saját felfedezésük még csak nem is a legrégebbi ezek közül.
(Összeállította: Kelemen L.)