Az egykulcsos adó és Orbán Viktor
- Részletek
- Napi apró
- 2010. október 02. szombat, 04:35
- Balogh S. Éva
Nagyban folyik a vita arról, hogy lesz-e vagy nem egykulcsos adó 2011. január 1-jétől. Az utóbbi napokban különböző kormányzati kijelentések láttak napvilágot, amelyek ellentmondanak egymásnak. Minden elemző úgy gondolja, hogy a végső szó Orbán Viktoré lesz. A miniszterelnök többször is beszélt a témáról az utóbbi napokban. Tehát mit tudhatunk meg ezekből az orbáni kijelentésekből? Annak ellenére, hogy a médiában a miniszterelnök szavaiból azt a következtetést vonták le sokan, hogy Orbán Viktor elkötelezte magát, és így az országot, a 16 százalékos egykulcsos adó bevezetése mellett, figyelmesen olvasva az orbáni szavakat, szerintem ez egyáltalán nem biztos.
Nézzük meg, hogy mit is mondott Orbán a Kemma című internetes hírportálnak Komárom-Esztergom megyében. A legjobb a kérdést és a választ szó szerint idézni.
„– A végére egy eldöntendő, fontos kérdés: januártól lesz egykulcsos adórendszer?
– Lesz új adórendszer... Én egy világos vállalást tettem a parlamenti választások időszakában, amely szerint Közép-Európa legegyszerűbb és leginkább munka- valamint családbarát adórendszerét fogjuk létrehozni. Azt is mondtam, hogy lesz adócsökkentés. A társasági nyereségadót már 19 százalékról 10-re levittük, ez egy radikális csökkentés. Ezen kívül tíz kisadót már eltöröltünk, egy csomó bürokratikus akadályt kiiktattunk az emberek életéből, és a következő lépés a személyi jövedelemadó jelentős átalakítása lesz. Azt is mondtam, hogy olyan adóbevallást szeretnék látni Magyarországon, amely nem nagyobb, mint egy söralátét… Persze vannak olyan szakértői vélemények, hogy ne egy lépésben, hanem kettő vagy három szakaszban vezessük be ezt, de a végső döntést a parlament hozza meg. A kormány csak javasolhat, én pedig azt javaslom, hogy egy lépcsőben, a lehető leghamarabb valósuljon meg az átalakítás.”
Remélem, az olvasónak is feltűnt, hogy Orbán Viktor egy szóval sem említett két kulcskérdést: az egykulcsos adózást és a dátumot. Mindössze arról beszélt, hogy ő alacsonyabb kulcsot és egyszerűbb adórendszert szeretne bevezetni, mégpedig minél előbb. Ezenkívül van itt egy új elem, amelyről most hallunk először ebben a kontextusban: a miniszterelnök mindössze „javasolhat.” A végső döntés a kormányé, illetve a parlamenté. Tehát az ő véleménye ugyan fontos, de nem perdöntő.
Az MTV Az Este című műsorában hasonló értelemben nyilatkozott a miniszterelnök „…a kormány javaslatot tesz, a költségvetés keretében, illetve a költségvetést megelőzően az adótörvényekről, és a parlament pedig dönt. Tehát a népképviselők mondják ki a végső szót. Én azt fogom javasolni majd a kormánynak a kormányülésen, hogy azt javasoljuk a parlamentnek, hogy egy lépésben és azonnal térjünk át egy arányos, tehát egykulcsos adórendszerre… Én azt gondolom, hogy meg tudom győzni a kormány tagjait, és érzek magunkban elég erőt, hogy utána meggyőzzük a parlamenti képviselők legalább 50 százalék erről.” Ugyanezt mondta el a Tv2-interjúban is, idézet a párbeszédből:
„Kérdés: Tehát ha jól értem, 2011. január 1-jétől az ön szándékai szerint egykulcsos, 16 százalékos adórendszer lesz Magyarországon.
Válasz: Arányos adórendszer lesz, igen.
Kérdés: De ez azt jelenti...
Válasz: Mert most nem az. Ez nagyon fontos, hogy ma aránytalan adórendszer van, ezért egy arányos lesz, amit a bikkfanyelven, elnézést, hogy minősítem az ön szóhasználatát, egykulcsosnak szoktak mondani. De a lényeg, hogy arányos lesz.
Kérdés: Szerintem így beszélünk az utcán.
Válasz: Jó, de ezen nem árt változtatni. Tehát fontos, hogy legyen értelme a szavainknak.”
Az tényleg fontos lenne. De vajon miért kerüli Orbán a szót? Talán azért nem, mert az új rendszer nem lesz igazán egykulcsos, hanem az egykulcsos és a családi adózás valamiféle kombinációja? De akkor miért nem mondja meg nyíltan?
Ami pedig Orbán Viktor szóhasználatát illeti: a „javasol” ige megütötte a fülemet. Orbán Viktor nagyon vigyáz arra, hogy mit mond. A miniszterelnök pontosan ezt mondta: „Azt gondolom, meg tudom győzni a kormány tagjait, és érzek magunkban elég erőt, hogy utána meggyőzzük a parlamenti képviselők legalább 50 százalékát erről.” Az ember első reakciója: „Ez aztán nagyon vicces!” Képzeljük el, hogy Orbán rimánkodik a kormányülésen, hogy szavazzák már meg az egykulcsos adót, de a miniszterek kötik az ebet a karóhoz. Ami pedig a parlamenti képviselők 50 százalékát illeti, előfordult egyszer is az utóbbi hónapokban, hogy valaki is kiszavazott volna a Fidesz-KDNP frakciókból? Szóval ezt az orbáni fordulatot nem lehet komolyan venni. Ellenben az talán mégis lehetséges, hogy a kormánytagok és tanácsadók képesek lesznek meggyőzni a miniszterelnököt, hogy egy ilyen alacsony egykulcsos adórendszer felborítaná az ország pénzügyi egyensúlyát. Ebben az esetben Orbán Viktor, aki sohasem hazudik, széttárhatja a kezeit és azt mondhatja: „Barátaim, mindent megpróbáltam, de nem ment. Mint ahogy megmondtam világosan és nyíltan, szeptember végén majd kiderül, hogy állunk a deficit terén és akkor kell majd elhatározni, hogy mit csinálunk. Sajnos jövőre nem megy, de majd utána.”
Ennek a forgatókönyvnek ellenben ellentmond ez a mondat: „Szabad fogadni erre, hogy Magyarországon egy ilyen adórendszer lesz januártól.” De milyen „az ilyen” adórendszer?
Kérdések zöme és még mindig nem látunk tisztán. Orbán Viktor pedig mindent megtesz annak érdekében, hogy ne is legyünk okosabbak ebben a kérdésben.
(Balogh S. Éva)