Lázár János, a diplomata
- Részletek
- Balogh S. Éva
- 2009. december 15. kedd, 19:56
Már egyetemi évei alatt is a hódmezővásárhelyi polgármesteri hivatalban gyakornoskodott, majd Rapcsák András képviselő-polgármester (Fidesz) személyi titkáraként dolgozott. 1998-ban kampánymenedzser, majd 1999–2000-ben Rapcsák „parlamenti titkára” lett. Ekkor hivatalosan is elkötelezte magát a Fidesz mellett, és tagja lett a Magyar Kereszténydemokrata Szövetségnek is. Rapcsák halála (2002) után az időközi választásokon ő lett a Csongrád megyei 6. választókerület képviselője, októberben pedig Hódmezővásárhely polgármestere. Négy év múlva mindkét posztra újraválasztották.
Szerényen kezdte. Első négy évében mindössze hétszer szólalt fel. Azóta 57-szer! Először egyszerű mezei tag volt a Szociális és családügyi, illetve a Kulturális és sajtóbizottságban. 2006-ban aztán a pártja már elnökként delegálta a Honvédelmi és rendészeti bizottságba.
Túl azon, hogy egész felnőtt életét a politika világában töltötte, Lázár más szempontból is beleillik a fideszes társaságba. Szereti a hangulatkeltő, túlzó vagy egyszerűen igaztalan jelzőket, amelyek aztán nagyot durrannak. Igazi populista, aki hajlandó utcai demonstrációk élére állni, és a város polgármestereként bemutatkozni a tömegnek azzal, hogy „Lázár János vagyok, 32 éves hódmezővásárhelyi lakos.” Lázár volt az, aki az első demonstrációt szervezte az egészségügyi reformok ellen, és beszédében ilyen állításokat engedett meg magának: „A halált kínálják nekünk az élet helyett azzal, hogy megfosztják Hódmezővásárhely, Mártély, Mindszent és Székkutas minden polgárát az egészséges élet lehetőségétől.” Ez nem mindennapi vád. Ilyen hangulatban egyáltalán nem meglepő, ha a tömegben olyan plakátok tűntek fel, amelyek Molnár Lajost Josef Mengeléhez hasonlították.
Nem sokkal később, 2007 áprilisában, Lázár egy súlyosan beteg ember halálát használta fel arra, hogy az egészségügyi reformok ellen agitáljon. A halottat a reform első áldozatának nevezte – még mielőtt bárki is kivizsgálta volna a haláleset körülményeit. Ez a fajta kommunikáció remekül illik a Fidesz politikájába. Így aztán nem lehet csodálkozni Lázár igen gyors előmenetelén a párton belül. Ma sokan gondolják azt, hogy egy Orbán-kabinetben Lázár lehet a belügyminiszter.
Ez a kommunikációs technika nem mindig hatásos még a belpolitikában sem, de amikor külpolitikai következménnyel is számolhatunk, akkor az ilyen Lázár-féle kijelentések komoly problémát jelenthetnek a jelenlegi és, lássuk be, még a következő kormánynak is. Nemcsak arról van itt szó, amiről Bajnai Gordon miniszterelnök is beszélt az MSZP kongresszusán. Ő ugyanis mindössze populista ígérgetéseket emlegetett, amelyek kockára teszik az eddig elért gazdasági eredményeket. De mi van az olyan helyi fideszes kezdeményezésekkel, mint például Páva Zsolt, pécsi polgármester ámokfutása a francia Suez céggel? Páva ugyan a mai napig bizonygatja, hogy Pécs városa helyesen cselekedett, amikor kipenderítette a francia céget törvényesen birtokolt üzletrészéből, de ezt nehéz lesz ezt elhitetni egy nemzetközi bírósággal. Az ember nem is érti, hogy egy jogvégzett embernek, egy gyakorló ügyvédnek ez nem jut eszébe.
Lázár, szintén jogvégzett ember, egy másik nagy francia céggel húzott ujjat. A francia tulajdonú Démász Zrt. áramszolgáltató társaság elnök-vezérigazgatója, Thierry Le Boucher találkozni szeretett volna az 50 000 lakosú Hódmezővásárhely polgármesterével. A francia üzletember – gondolom, óriási meglepetésére – a következő levelet kapta Lázártól. Érdemes az egészet idézni mivel ilyen elképesztő írást ritkán lehet olvasni (1): „Köszönettel vettem szándékát, miszerint találkozni kíván velem, de nem áll szándékomban sem most, sem a jövőben Önnel találkozni. 2010. év folyamán az új kormány és az új parlament úgy fogja megváltoztatni az energiaszektorral kapcsolatos jogszabályokat, hogy azok a nagyfogyasztók és a lakossági fogyasztók érdekeit és jogait védjék. Polgármesterként és képviselőként nagyon fontosnak tartom, hogy az önök tevékenységével és árképzésével kapcsolatos szabályzat megváltozzon. Remélem, hogy a jövőben hazánkban az a politikai látásmód jut majd főszerephez, amely a nemzeti érdeket, és nem a külföldi és a kereskedelmi érdekeket védi.”
Nesze neked, Démász, nesze neked, EDF (Elecricité de France), még akkor is, ha több mint 160 ezer embert foglalkoztatsz Európában és az Egyesült Királyságban. A cég magyarországi leányvállalatának alaptőkéje meghaladja a 37 milliárd forintot. Több ezer embert foglalkoztat a Dél-Alföldön. Mégis mire gondolt Lázár amikor ezt a levelet megírta? Magyarország exportjának 80 százalékát a külföldi befektetők által irányított cégek állítják elő. Mi lesz, ha ezek a befektetők elhagyják az országot? Vagy mi lesz, ha azok a potenciális befektetők, akiket a magyar kormány óriási nemzetközi versenyben próbál becsalogatni az országba, meggondolják magukat, és inkább máshová mennek, olyan helyre, ahol polgármesterek nem írnak nekik ilyen leveleket?
A baj az, hogy én nem tudom elképzelni, hogy Páva vagy Lázár saját szakállukra bánnának így azokkal a külföldiekkel, akik néhány évvel ezelőtt törvényes úton szereztek tulajdonjogot magyar közművekben. És ha valóban a Fidesz vezérének tudomásával történnek ezek a dolgok Pécsett és Hódmezővásárhelyen, akkor a baj nagyobb, mint gondoljuk.
Lázár azóta egy újabb elképesztő kijelentéssel állt elő. Néhány nappal ezelőtt megöltek egy arab származású férfit Budapesten, akinél nagy mennyiségű készpénz volt. Az áldozat ott helyben belehalt a sérüléseibe. Az egyik férfi, mint később kiderült, egy 25 éves rendőrtörzsőrmester volt. Na, ez az a hír, amelyik megmozgatja Lázár szürkeállományát. Szerinte egyáltalán nem meglepő, hogy az egyik gyilkos rendőr volt. Itt van nyilatkozatának teljes szövege:
"Eddig nem látott mélységbe kezd süllyedni Magyarországon a közbiztonság, az emberek biztonságérzetét alapjaiban rendíti meg, ha a bűn üldözésére felesküdött rendőrök maguk követnek el súlyos bűncselekményt. Az elmúlt években a kormány porig rombolta a rendőri állomány anyagi, erkölcsi és társadalmi megbecsültségét.
A Gyurcsány-Bajnai korszak politikája vastagon felelős a közbiztonság romlásáért, annak a helyzetnek a kialakulásáért, amikor puskával vadásznak magyar polgárokra, a politikai ellenfeleknek golyót küldenek, egyes térségekben az emberek az utcára sem mernek kimenni sötétedés után, amikor terrorveszéllyel riogatás céljából bizonyítékot hamisítanak, és amikor békés ünnepi megemlékezéseket lovasrohammal fojtanak vérbe. A helyzetet tovább rontja, hogy Gyurcsány Ferenc hű bizalmasát nevezik ki rendészeti miniszternek néhány hónappal a választások előtt. Márpedig a múltnak a Gyurcsány és Bajnai nevével fémjelzett sötét korszakát sürgősen le kell zárni, az alapoknál kell újrakezdeni a rendőrség és a közbiztonság megerősítését.
Lázár János (Fidesz),
az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke"
Ehhez nem kell semmit sem hozzátenni.
(1) A levél szövege a Népszava december 9-ei számában jelent meg.