Külföldi sajtó Magyarországról - A FAZ Konrád György és Paul Lendvai új kötetéről
- Részletek
- Hazai vonatkozású hírek - 2013/2. negyedév
- 2013. máj. 27. hétfő, 15:21
MTI 2013. május 27., hétfő 14:50
A Frankfurter Allgemeine Zeitung című német konzervatív lap Konrád György új német nyelvű esszékötetéről és Paul Lendvai magyarországi születésű, ausztriai publicista önéletrajzi interjúkötetéről közölt recenziót hétfőn.
Konrád György Európa és a nemzetállamok (Europa und die Nationalstaaten) című kötete "lényegében egy nemzetállamról, a magyarról szól", amely Konrád véleménye szerint a 2010-es kormányváltás óta a demokráciától "az autoriter vezérállam" felé indult el - írta a FAZ szerzője, Christian Hillgruber. Ez a vélemény Magyarországon kisebbségi vélemény, de Európában, és különösen a kontinens nyugati részén "nagy széles körben elterjedt" - tette hozzá.
Konrád szerint Európa a mérsékelt politika és az "ideológia nélküli józanság" megtestesítője, amely a "nacionalista konfrontáció helyett az "együttműködés kultúráját" választja, és nem "karizmatikus vezetőket, hanem megbízható szakembereket" igényel - írta Christian Hillgruber. Hangsúlyozta: Konrád felfogása alapján Európának kötelessége beavatkozni a folyamatokba, ha a nemzetállamokban veszélybe kerül a demokrácia.
A Paul Lendvaival készült, Egy határátlépő élete - Emlékek (Leben eines Grenzgängers. Erinnerungen.) című kötetről Georg Paul Hefty írt recenziót Kezdetben túlbuzgó sztálinista volt címmel. Hefty elsősorban Lendvai fiatalkori újságírói tevékenységét elemezte a recenzióban. Kiemelte: a publicista "sztálinista túlbuzgósága" paradox módon nem a belátás, vagy ellenfeleinek meggyőző érvei miatt fékeződött, hanem ideológiai barátai és a rá kiszabott foglalkozási tilalom miatt. Amennyiben ez nem történik meg, akkor Lendvai "egyre mélyebben belegabalyodott volna a szovjet frazeológiába", és "felmérhetetlenül nagyobb teherrel" menekült volna Nyugatra.
A FAZ szerzője szerint a későbbi nemzedékeknek olvasásra ajánlott könyv Lendvai interjúkötete, amelyből kiderül, hogy a publicista miért nem tud megbékélni a jelenlegi magyar kormánnyal, és miért nem tartják őt objektív megfigyelőnek a kormány hívei.