„Márciusi ifjak” hatoltak be a Fidesz székházának udvarára, az alkotmánymódosítás ellen tiltakoztak
- Részletek
- Szemle
- 2013. március 08. péntek, 04:05
- (m.zs.)
Néhány tucat tüntető hatolt be a Fidesz budapesti, Lendvay utcai székházának udvarára csütörtök délelőtt. A civil demonstrálók, akik a bejáratot védő vaskapun másztak át, az alaptörvény negyedik módosítása ellen tiltakoztak. Este, már néhány százan, átvonultak az Alkotmánybíróság épülete elé, ahol véget ért a tüntetés.
A Fidesz valamennyi megszólalásában Bajnai-embereinek („Bajnai-gárda”) nevezte őket. Az Együtt 2014 cáfolt.
A „békemenetes” Bencsik András felhívására ellentüntetők jelentek meg a Fidesz-székház előtt. Volt, aki sósavat kínált a tüntetők képébe.
Ez ellen tiltakoznak
1. A tüntetők szerint a Fidesz elnyomó rendszert épít, ma Magyarországon az alkotmányosság, a jogállamiság és a társadalmi szolidaritás legalapvetőbb követelményei sem érvényesülnek
Az MTI tudósítójával a helyszínen lévők azt közölték, mindannyian civilek, szervezőjük nincs, spontán megmozdulásként gyűltek egybe. A demonstrálók leültek az épület udvarán, ahol kifeszítettek egy „Az alkotmány nem játék” feliratú transzparenst. Többen papírlapokat akasztottak a nyakukba, amelyeken többek között „tisztességes kampányt, szabad választást”, „hajléktalannak lenni nem bűn”, „független igazságszolgáltatást”, „állami önkénytől mentes egyházakat”, valamint „szabad egyetemen szabad tanulást” feliratok olvashatóak. Néhány perccel az akciójuk kezdete után fél tucat rendőrautó is a helyszínre érkezett. Az időközben kinyitott kapun rendőrök mentek be az udvarra, akik az egyik résztvevővel beszéltek a demonstráció céljáról. Egy rendőrautó a Lendvay utca sarkán összeütközött egy másik járművel. A rendőrség azt kérte a résztvevőktől, hogy ne menjenek be az épületbe, mert azzal szabálysértést követnek el. Az udvaron, az épület bejáratánál kisebb dulakodás alakult ki. Egy embert a rendőrök ölben vittek ki (lásd az Index videóját), mert a férfi megpróbált behatolni a székházba. A rendőrök azt mondták, hogy a fiatalember ellenszegült a rendőri intézkedésnek, ezért őt megbilincselték és elszállították a helyszínről.
Az egyik résztvevő szerint azért szervezték a hangsúlyozottan békés demonstrációjukat, mert az alaptörvény negyedik módosítása elfogadásával minden magyar ember jogait korlátozni fogják. Addig akarnak a székháznál maradni, amíg „a gyalázatos módosítást” vissza nem vonják.
A magukat a „Fidesz-székházat elfoglalóknak” nevezők csütörtök délelőtti közleményükben azt írták: mintegy száz, a negyedik alaptörvény-módosítás ellen tiltakozó állampolgár „elfoglalta a Fidesz-székházat és békés ülősztrájkba kezdett”. Szerintük a Fidesz-KDNP elnyomó rendszert épít, ma Magyarországon az alkotmányosság, a jogállamiság és a társadalmi szolidaritás legalapvetőbb követelményei sem érvényesülnek. A kormánnyal szembeni ellenállásuk szerintük lelkiismereti kérdés, ezért élnek a polgári engedetlenség eszközével. Kezdeményezésük erőszakmentes, pártoktól független, és minden demokratikus érzelmű honfitársuk szolidaritására számítanak. Tiltakoznak
– a Magyar Köztársaság alkotmányos rendszerének szétverése és az ellen, hogy a Fidesz-KDNP képviselői az Alkotmánybíróság által már alkotmányellenesnek ítélt rendelkezéseket írnak az alaptörvénybe
– az egyetemek gazdasági autonómiájának felszámolása ellen
– a hallgatók „röghöz kötése” ellen
– a hajléktalan emberek „hatósági üldözése” ellen
– a „gyermektelen, az élettársként élő és az azonos nemű párok család fogalmából való kirekesztése” ellen
– a szólásszabadság, a szabad választások és a független igazságszolgáltatás korlátozása ellen
– az egyházakkal szembeni diszkrimináció ellen
– az Alkotmánybíróság jogköreinek szűkítése és 22 év alkotmánybírósági döntéseinek érvénytelenítése ellen.
Követelik, hogy az új alkotmányt széleskörű társadalmi részvétellel alkossák meg, és népszavazással erősítsék meg.
Erkélyfoglalók
A Lendvay utcától az Alkotmánybíróság épületéig: „Ne írd alá, János!”
Bezárták a Fidesz-székház kapuját, így a tüntetők egy része bennrekedt az udvaron csütörtök késő délután. Az épület előtt rendőrök sorakoztak fel. A kerítésen keresztül az MTI tudósítójának többen is azt mondták, hogy kinti társaiktól kaptak ételt és italt. Több társuk fenn állt a székház teraszán, ahová két nemzetiszínű zászlót, „Az alkotmány nem játék” feliratú transzparensüket és több papírlapot is kihelyeztek. Ezekre többek között azt festették: „Foglalt”, illetve „Demokráciát”. Az utcában folyamatos volt a hangzavar, a teraszon álló tüntetők hangosbemondón keresztül a Fidesz 1989-es programjából olvasnak fel részleteket, de elhangzott egy Babits-vers is. Megszólalásaikat folyamatos kiabálással zavarták az egyre nagyobb létszámban gyülekező, túlnyomórészt az idősebb korosztályhoz tartozó ellendemonstrálók. Közülük többen arra szólították fel a tüntetőket, hogy demonstrálás helyett inkább dolgozzanak, illetve menjenek Moszkvába. Az ellentüntetők hangosan skandálva terroristáknak nevezték az épületfoglalókat. Az épület előtti járdán felsorakoztak a rendőrök is, de a sorfalon szabad volt az átjárás, senkit nem tartóztatnak fel.
Este 8 óra után a néhány száz demonstráló – rendőri sorfal mellett – elindult az Alkotmánybíróság épületéhez. A résztvevők az Andrássy úton úttesten, a külső sávban haladtak, azt skandálva: „Alkotmányt! demokráciát! jogállamot!” A Lánchídon keresztül mentek át Budára. Közben fáklyákat gyújtottak, doboltak, sípoltak, kolompoltak és jelszavakat skandáltak: „Ne írd alá, János!”. Népszavazást is követeltek a magukat többször is márciusi ifjaknak nevező demonstrálók.
Vonulnak – MTI/Szigetváry Zsolt
Beszédekkel ért véget a demonstráció
Az Alkotmánybíróság épülete előtt beszédekkel ért véget csütörtök este fél 11-kor az a tüntetés, amely reggel a Fidesz Lendvay utcai székháza udvarának és erkélyeinek elfoglalásával kezdődött.
Az I. kerületi Donáti utcában a tüntetők egyike azt mondta, erőszakmentes, de radikális tüntetésükkel az a céljuk, hogy megakadályozzák az alaptörvény negyedik módosítását, mivel szerintük az teljesen aláássa a jogállamiságot. A jövőben is felhasználják a polgári engedetlenség minden lehetséges formáját mindaddig, amíg a kormánypárt nem biztosítja a demokráciát, a jogállamiságot.
Az Alkotmánybíróság épületénél a jórészt fiatalokból álló 200-300 fős tömeg előtt Tamás Gáspár Miklós filozófus is felszólalt, fércműnek nevezte az alaptörvényt. Arra figyelmeztette a jelenlévőket, hogy nem elég elutasítani ezt az alkotmánymódosítást, továbbá eltörölni a Fidesz által elfogadott alaptörvényt, hanem új, a nép érdekeit figyelembe vevő alkotmányozásra is szükség van, mivel a korábbi nem nyújtott megfelelő védelmet. Szerinte ezt a munkát jórészt az ott megjelent fiatal generáció végzi majd el, akik az egész társadalom nevében és helyett emelték fel a szavukat.
A felszólalók visszautasították a Fidesz állítását, hogy ők „Bajnai-gárda” lennének. Tamás Gáspár Miklós szerint mindent elmond a hatalomról, hogy ilyen aljas rágalmakkal támadja a jogaikért kiálló fiatalokat.
Az Alkotmánybíróság előtt – MTI/Kovács Attila
2. A Fidesz véleménye a demonstrációról
A Fidesz délelőtti közleménye a székházfoglalókról: Az agresszió nem elfogadható eszköz
„Ha Bajnai Gordon előre szól, akkor az embereit minden további nélkül beengedjük a Fidesz székházába. Mi mindenkinek a véleményét fontosnak tartjuk és meghallgatjuk. A véleményszabadság ugyanakkor nem egyenlő az erőszak szabadságával. Az agresszió nem elfogadható eszköz a viták rendezésére; ha valaki nem ért egyet a szomszédjával, nincs joga ahhoz, hogy berúgja az ajtaját. A magyar emberek elsöprő többségével együtt a Fidesz úgy gondolja, Magyarország nem kér a baloldal által folytatott, intenzív és immár antidemokratikus gyűlöletkampányból. Az ország 2010-ben nyolc év káosz és megosztottság után a nyugalomra, az összefogásra, valamint a biztonságra szavazott.”
Kocsis Máté: ha Bajnai előre szól, az embereit beinvitáljuk – a Fidesz nem kér a „gyűlöletkampányból”
A Fidesz számára minden vélemény fontos, és a párt minden véleményt tiszteletben is tart, de a vélemény szabadsága nem egyenlő az erőszak szabadságával, mondta Kocsis Máté kommunikációs igazgató a Fidesz budapesti székháza előtt újságíróknak. Kocsis Máté és Selmeczi Gabriella Fidesz-szóvivő közös sajtótájékoztatója alatt az épület udvarát elfoglaló demonstrálók azt kiabálták: „az alkotmány nem játék”, illetve „alkotmányt, jogállamot, demokráciát!”.
Kocsis a következőket mondta:
– az agresszió nem fogadható el a viták rendezésére. Ha „Bajnai Gordon előre szól, az embereit minden további nélkül beinvitáljuk” a székházba.
– Azt kérte „a Bajnai Gordon által felheccelt, megvezetett” diákoktól és tüntetőktől, hogy vegyék észre, mire használják őket, és hallgassák meg a Fidesz álláspontját is.
– Az elmúlt években, amióta kialakultak ezek a tüntetéssorozatok, nemcsak időben esnek egybe Bajnai Gordon exkormányfő színrelépésével, de szervezeti és személyi kapcsolatok is kimutathatók.
– A magyar emberek elsöprő többségéhez hasonlóan a Fidesz sem kér a baloldal gyűlöletkampányából, nem ez a vita rendezésének a helyes módja.
– Azt kérik a tüntetőktől, hogy üljenek le és beszéljék meg a követeléseiket, ne pedig agresszív módon kiabáljanak az arcukba. A Fidesz bármelyik politikusa a rendelkezésükre áll, és ha előre megbeszélik, a székházban is fogadják őket.
– Az alaptörvény-módosítás elhalasztásának nincs jogi indoka
– A jogszabályról kizárólag a magyar emberek által felhatalmazott parlament dönthet, nem pedig civil szervezetek vagy tüntetők.
– AFidesz nem kért rendőri intézkedést a demonstrálókkal szemben, mert nem hisznek az erőszakban.
Selmeczi Gabriella szóvivő, aki érkezésük után aprósüteménnyel és nápolyival kínálta a székház udvarát elfoglalókat, amiből viszont ők nem vettek, azt mondta:
– Nem emlékszik rá, hogy ilyen agresszióval, indulattal és túlfűtöttséggel valaha találkozott volna.
– Ők szeretettel és nyugodtan érkeztek, de a demonstrálók közvetlen közelről kiabáltak az arcukba, úgy pedig nehéz vitatkozni, hogy valaki nem mond érveket, csak skandál.
A sajtótájékoztató alatt tumultuózus jelenetek alakultak ki a székház bejáratánál, a demonstrálók elmesélése szerint előbb egy, majd még egy társuk jutott be némi lökdösődés árán az épületbe. Ezután viszont többen is behatoltak az előtérbe.
A Fidesz székházától távozó Kocsis Mátéval több, az utcán az eseményeket figyelemmel követő járókelő is vitába bonyolódott.
A sütemény
Kósa: szerveződik a Bajnai-gárda
Egy meglehetősen kis, ám agresszív, Bajnai Gordon mozgalmához köthető csoportnak tulajdonította Kósa Lajos a budapesti Fidesz-székházba való „betörést”. Szerinte látható, hogy „szerveződik a Bajnai-gárda”.
A Fidesz alelnöke csütörtöki debreceni sajtótájékoztatóján beszélt: a demokráciában az a szokás, hogy az érveinket elmondjuk, és ha kell, legális eszközökkel képviseljük őket. A demokrácia és az alkotmányosság ellen léptek fel azok, akik betörtek a székházába, mert a politikai vélemény kinyilvánításába nem fér bele az erőszak alkalmazása. Bajnai Gordon Együtt 2014 mozgalmát támogatják azok, akik „egyetemet foglaltatnak el másokkal vagy a csütörtökihez hasonló erőszakos cselekedeteket szervezik”. Nem lehet nem észrevenni, hogy mi történik az országban, ez a provokáció egy folyamat része. Szokatlannak és egyben riasztó, hogy demokrácia és jogállamiság idején bizonyos politikai erők elfogadhatónak tartják a magánterületre történő erőszakos behatolást. A demokráciát érte rendkívül súlyos támadás.
Megfontolják, hogy jogi lépéseket tegyenek-e a behatolók ellen. A rendőrség nem lépett fel agresszíven, nem ült fel a provokációnak. „Mi mások vagyunk, nem uszítjuk rá senkire a rendőrséget gyurcsányista módon.” [A szerk. megj.: Érdekes, hogy az Index egykori újságírója sem bírta ki, hogy a demonstrációról gyurcsányozás nélkül tudósítson: „…ritkán igazolódik be ennyire hamar a döntés helyessége, mármint azé a döntésé, hogy ideje abbahagyni. A Demokratikus Koalíció megjelenése a Nagy Októberi Forradalmat is lelohasztotta volna, kár, hogy Gyurcsány Ferenc nem 100 évvel korábban született” – írta új blogján.] Kósa szerint Magyarországon szólás- és gyülekezési szabadság van, nincs cenzúra, így félreértéseken alapulnak a hasonló vádak. A magyar alkotmánynak integráns része az emberi jogok egyetemes nyilatkozata és az emberi jogok európai chartája. És a mostani alkotmánymódosítás nem szűkítette, hanem bővítette az alkotmányossággal kapcsolatos vizsgálatok lehetőségét az Alkotmánybíróságnál is. „Annyit kértünk ebben a szabályban, hogy az Alkotmánybíróság ne puskázzon egy korábbi alkotmányra vonatkozó alkotmányossági értelmezéseiből.” Éppen ők védik az alkotmányosságot azzal, hogy a taláros testület határozatait figyelembe véve módosítják az alaptörvényt. Példaként hozta fel az egyházakat érintő szabályozás kérdését, valamint a választási regisztráció elvetését.
Rétvári: a KIM elítéli a Lendvay utcai erőszakos eseményeket
Az igazságügyi tárca elítéli a Lendvay utcánál csütörtökön történt erőszakos eseményeket, mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára az MTI-nek.
Az alaptörvény a magyar embereké, és tiszteletben kell tartani mindenkinek a véleményét. Aki a jogállamiságot hirdeti, annak elsődleges kötelessége mások jogainak tiszteletben tartása. Magyarországon a véleménynyilvánítás szabad, de az agresszió nem elfogadható. A jogállam sosem fér össze az erőszakkal. A demokrácia a vitára épül, és a viták nyomán kialakuló többségi álláspont mindenki által történő elfogadására. Az erőszak nem erőt, hanem a megértés, a tolerancia hiányát mutatja. A történelemben sosem a demokraták eszköze volt az erőszak. A rendszerváltás óta eddig erőszak csak ott ütötte fel a fejét a tüntetéseken, ahol a szélsőjobb vagy szélsőbaloldal is jelen volt. „Az erőszak nem megoldás, az erőszakban nem hiszünk”, mondta a parlamenti államtitkár, és megköszönte a rendőrség higgadt, nyugodt és szakszerű munkáját. Jól jelzi a korábbi évekhez képest a magyar jogállam megerősödését, hogy a rendőrség tüntetőkkel szembeni fellépése a 2006-os tömeges jogsértésekkel szemben most már teljes mértékben megfelel a jogállami követelményeknek.
A Külügyminisztérium közleménye: Az AI miért támogat „pártpolitikai érdekű” tüntetést
„Magyarország Külügyminisztériuma értetlenül áll az előtt a tény előtt, hogy az Amnesty International támogatja azt a csoportosulást, amely – civil szervezetként meghatározva magát, de pártpolitikai érdekeket szolgálva – 2013. március 7-én betört a Fidesz Magyar Polgári Szövetség székházába. Nem a demokrácia és a szólásszabadság eszköze az, amikor egy legitimáció nélküli csoportosulás egy társadalmi és szavazói támogatással bíró párt működését és tekintélyét, valamint a magyar jogszabályokat sértő lépést tesz. Felhívjuk az Amnesty International figyelmét arra, hogy a csoportosulás tagjainak – csakúgy mint minden magyar állampolgárnak és szervezetnek - nemcsak jogaik, hanem kötelezettségeik is vannak, s ezek közé tartozik a fennálló törvények betartása is. Aggasztónak és elfogadhatatlannak tartjuk azt, ha egy nemzetközi jogvédő szervezet olyan csoportosulást támogat, amely szándékosan vét a törvények ellen.”
Amnesty International: nincs közük a demonstrációhoz, ők a szombati demonstrációt támogatják
Az Amnesty Internationalnek (AI) semmi köze nincs a Fidesz Lendvay utcai székházánál zajló demonstrációhoz – mondta a szervezet kampánykoordinátora csütörtök este az MTI-nek. Az emberi jogi szervezet közölte, a demonstrációról csak a sajtóból értesültek, és nincs közük az eseményekhez. Az AI a szombati, bejelentett demonstrációt támogatja, amely az alaptörvény módosítása ellen szerveződött.
A Fidesz közleménye: Félmilliós kár a székházban
„Bajnai Gordon emberei a Fidesz Lendvay utcai székházába betörtek, ablakot törtek ki és ajtót tettek tönkre, félmillió forintos kárt okoztak. A Fidesz székházában dolgozó nőkkel és férfiakkal szemben fizikai erőszakot alkalmaztak.”
A tüntetők Facebook-oldala szerint nem ők törték be, de kifizetik.
Az Európai Néppárt Twitter-oldalán reagált az eseményre
Twitter-oldalán foglalt állást az Európai Néppárt a Fidesz Lendvay utcai székházának blokádjáról csütörtökön. Minden állampolgárnak joga van arra, hogy kinyilvánítsa véleményét, de békés és nyugodt módon, üzente az európai kereszténydemokrata és konzervatív pártokat tömörítő szervezet.
3. Az Együtt 2014 többször cáfolt
Együtt 2014: Bajnainak nincs köze a székházfoglaláshoz
Bajnai Gordon volt miniszterelnöknek nincs köze a Fidesz székházánál történtekhez, közölte az Együtt 2014 csütörtök délelőtt. „A székházfoglaláshoz Bajnai Gordonnak vagy az általa képviselt szervezeteknek nincs köze, ezt a Fidesz is tudja. A közleményt azért adjuk ki, hogy tudhassák a választópolgárok is.”
Együtt 2014: nem szerveztük vagy bátorítottuk az akciót
Bajnai Gordonnak és az általa képviselt szervezeteknek nincs közük ahhoz, ami a Fidesz székházánál csütörtökön történt – közölte ismét csütörtök este az Együtt 2014 közleményében, a fideszes politikusok nyilatkozataira válaszul.
Magyarország egyre türelmetlenebbül követel változást, a változást akarók közül pedig egyre többen találják meg a politikai közösségüket az Együtt 2014-ben. A választói mozgalom érti a székházfoglalók felháborodását és tenni akarását, de akciójukat nem szervezte, nem bátorította, arról tudomása nem volt. Egyfelől nevetségesek, másfelől viszont rémisztőek azok az állítólagos bizonyítékok, amelyekkel Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója a tüntetők és az Együtt 2014 közötti kapcsolatot igyekezett alátámasztani. „Így a koncepciós perek vádlói érvelnek csak.”
Azt is írták, hogy a mozgalom mögött álló választói összefogás a kormányt és a rossz politika korszakát erőszak nélkül, békés és demokratikus eszközökkel fogja leváltani.
4. Rendőrség: egy embert állítottak elő
BRFK: egy embert állítottak elő a székháznál
Egy embert állítottak elő a rendőrök a Fidesz fővárosi székházánál csütörtökön, közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője.
A rendőrség bejelentésre ment ki a Lendvay utcai pártszékházhoz, ahol jogi felvilágosítást adtak az ott lévő magánszemélyeknek és biztonsági őröknek. A rendőrök elhagyták a helyszínt, mivel további intézkedésre nem volt szükség. A helyszínre tartó rendőrautó karambolozott a Dózsa György út és a Lendvay utca találkozásánál. A rendőrautó megkülönböztető hang- és fényjelzést használt. Egy kanyarodó autó szaladt bele. A balesetben senki sem sérült meg. A nagyfokú rendőri jelenlétet a környéken az indokolta, hogy az indonéz elnök a közelben tartotta hivatalos programját, a Hősök terén pedig egy másik állami rendezvény volt.
Kiengedték a reggel előállított demonstrálót
Kiengedték a rendőrségről azt a fiatalembert, akit még délelőtt állítottak elő a rendőrök a Fidesz Lendvay utcai székházánál zajló demonstrációról. Ellene szabálysértés miatt indult eljárás. Ezt maga az érintett jelentette be, akit az épület udvarán ülő társai hangos ovációval üdvözöltek. A 20-as éveiben járó fiatalember arról beszélt az újságíróknak, hogy miközben megpróbált bejutni a székházba, az ajtónyílásba betette a kezét és a lábát. A bent lévők a lábát rugdosták, a kezére pedig rá akarták zárni az ajtót. Ezután passzívan ellenállt a rendőri intézkedésnek, ezért beszállították a VI. kerületi rendőrkapitányságra. Itt jogszerű rendőri intézkedésnek való ellenszegülés szabálysértése miatt indult ellene eljárás, amiért 30 ezer forintra bírságolták. Ő nem ismeri el a szabálysértés tényét, de ha megbüntetik mégis, akkor ledolgozza büntetését.
„Itt a Békemenet, zsidóznak, buziznak, agresszívak”, írja a Az alkotmány nem játék Facebook-oldala
5. Ellentüntetők
Újabb tüntetők és ellentüntetők érkeztek a Lendvay utcába
Egyre több érdeklődő, köztük újabb tüntetők és ellentüntetők érkeztek csütörtök kora délután a Lendvay utcába a Fidesz székháza elé.
Előbb az önmagát civil szervezetnek nevező Egységfront Mozgalom néhány tagja jött egy „Minden hatalom a népé” feliratú kétrudas zászlóval. Ők „Az alaptörvény nem a nép alkotmánya” feliratú transzparenst feszítettek ki a kerítésre. Csatlakozni szerettek volna a reggel óta az udvaron demonstrálókhoz, de miután beszélgettek velük, abban egyeztek meg, hogy kint maradnak az utcán.
Nem sokkal később megjelentek az ellentüntetők is, akik egy nagyméretű fekete transzparenssel érkeztek, ennek szövege: „Gyászol a nemzet! Hazaárulóktól szenved.”
A megvalto – MTI/Szigetváry Zsolt
A transzparensen jelenlegi vezető szocialista politikusok, Bajnai Gordon, az Együtt 2014 választói mozgalom alapítója, Bokros Lajos EP-képviselő és Simor András volt jegybank-elnök, valamint Kádár János egykori kommunista diktátor fotója látható. A transzparensükkel előbb az utca közepén álltak meg, de onnan a rendőrök felterelték őket a járdára, így a túlsó oldalról néztek farkasszemet a reggel óta a székház udvarán demonstrálókkal.
Bencsik András, a békemenet egyik kezdeményezője Facebook oldalán arra kérte a menet szimpatizánsait, hogy ha tehetik, menjenek a Fidesz székházához, amelyet „nehezen definiálható alakok” törvénytelenül blokád alá vettek. „Nem kell velük szemben erőszakot alkalmazni” – írta a Demokrata főszerkesztője. Szerinte arra van szükség, hogy minél többen kifejezzék rokonszenvüket a Fidesszel, ott legyenek és bátorítást adjanak azoknak, akik bent vannak az épületben, és talán beszéljenek „az udvaron gubbasztókkal, hátha akad közöttük normálisan gondolkodó”. (A hvg.hu szerint „a Facebookon szervezi a pártház védelmét Bencsik András, miután bemászott oda pár aktivista. Hat éve még a randalírozást is forradalomnak nézte”.)
A következő demonstráció
Facebook-felhívás: Március 9, szombat, 15 óra, Budapest, V., Alkotmány utca
Tiltakozás az Alaptörvény 4. módosítása ellen, a jogállam és a társadalmi igazságosság védelmében!
Mutassuk meg, hogy az életünk nem játék! Magyarország alkotmánya nem játék!
Ha ezt a módosítást megszavazzák, az Alaptörvény fogja kimondani:
– az egyetemi hallgatók röghözkötésének lehetőségét;
– az egyetemek gazdasági autonómiájának felszámolását;
– a hajléktalan emberek hatósági üldözésének lehetőségét;
– a gyermektelen, az élettársként élő és az azonos nemű párok kirekesztését a család fogalmából;
– a szólásszabadság korlátozásának lehetőségét;
– a szabad választási kampány korlátozását;
– a független igazságszolgáltatás további korlátozását;
– az egyházak közötti diszkrimináció és a hitéletükbe beleavatkozás lehetőségét;
– 22 év alkotmánybírósági döntéseinek érvénytelenítését;
– továbbá azt, hogy a kormánytöbbség bármit beleírhat az Alaptörvénybe, mert azt tartalmi szempontból az Alkotmánybíróság sem vizsgálhatja.
Mindenkit szeretettel várunk aki egyetért a céljainkkal, de arra is kérünk mindenkit egyben, hogy hagyja otthon a pártjelvényeket!
Csatlakozó szervezetek:
A Város Mindenkié
Amnesty International
Budapest Pride
Középiskolai Hálózat
Független Előadó-művészeti Szövetség
Fundamentum (emberi jogok folyóirata)
Labrisz Leszbikus Egyesület
Hallgatói Hálózat
Oktatói Hálózat
Művész Hallgatók Hálózata - Muhaha
Magyar Drogprevenciós és Ártalomcsökkentő Szervezetek Szövetsége
Első Magyar Egyetemfoglalás
Zöld Fiatalok
tranzit.hu
Háttér Társaság a Melegekért
Méltóságot Mindenkinek Mozgalom
Társaság A Szabadságjogokért
AICA Műkritikusok Nemzetközi Szervezete Magyar Tagozat
Colorful Circles' World LMBTH Munkacsoport
Hálózat A Tanszabadságért
Nők Lázadása
Magyar Helsinki Bizottság
Szociális Területen Dolgozók Szakszervezetének Ifjúsági Tagozata
Új Szemlélet
Radikális szociális munkások
Humán Platform
Magyar LMBT Szövetség
Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség
(mzs)
fotók: Facebook-oldal, MTI
Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!