rss      tw      fb
Keres

A Milla „továbblépése”




A Milla [továbbra sem tudni, Juhász Péteren kívül kiket takar ez a megnevezés – a szerk.] úgy döntött, hogy ezentúl kevésbé veti meg a politikát és a politikai pártokat, ezzel szemben, szigorú garanciák mellett, ötvözni fogja a „civilséget” és a politikát – noha új, héttagú elnökségében csak egyetlen tag lehet, aki pártban tisztséget vállal, és bár a Milla nem indul a választáson, politikai szerepet vállaló tagjai révén [nyilván azokról van szó, akik pártszínekben mégis elindulnak] lesz képviseletük [nyilván a parlamentben] „a civileknek, a közügyeknek” [értsd: a mai politikai pártokban és parlamenti képviseletekben senki sem képvisel semmiféle közügyet]. „Lesznek millások, akik politikai szerepet vállalnak, de szigorú garanciákkal. Ezt jelenti a Milla politikai szerepvállalása.”

Kedden a következő közlemény jelent meg a Milla honlapján:

„A Milla vasárnapi közgyűlése egy sor fontos döntést hozott meg – ezzel sikerült lezárnunk az elmúlt hónapokban kialakult vitákat, melyek sokakat elbizonytalanítottak. Végre új időszámítást nyithatunk a Milla életében.

A Milla úgy döntött, hogy mint civil szervezet megőrzi önállóságát, ugyanakkor nem határolódik el, a mai helyzetben nem is határolódhat el a politikától: elfogadta, hogy az Együtt 2014 mozgalom szereplői pártot alapítanak és azt, hogy lesznek millások, akik ebben aktív szerepet vállalnak.

A Milla számára a politika továbbra is a közügyeket jelenti; a Milla elsődleges bázisa az utca, a közélet pártpolitikán kívüli valamennyi színtere, a választók és civilek tömegei.

Mert számunkra ez jelenti az igazi demokráciát: amikor a politika a közügyekről szól, és nem a pártokról; amikor a politikus maga is civil, és civilként a civil embert képviseli, nem pedig a pártját.

És azt is megtanultuk az elmúlt években, hogy van még egy járhatatlan út: az, amikor mégoly tiszta szívű, lelkű és eszű civilek elmennek politikusnak, és seperc alatt elfelejtik, hogy honnan és miért indultak el azon az úton, amin.

Ezért kell nagyon erős kontroll és elfogadható garanciák mellett képviseletet szereznünk – hogy legyen egy újfajta kommunikáció és párbeszéd a civilek és a politikusok között; hogy ne csak a folyamatos opponálásra és kritikára legyünk képesek a politikával szemben, hanem a hathatós megrendelésre is.

A Milla civil mozgalomként lehetőségként tekint arra, hogy képes lehet ötvözni a politikai és a civil világot. A közügyek, a közös ügyek, a közös gondok és a közös célok mentén. Ezért vasárnap elfogadtuk, hogy szigorú garanciák mellett millások is politizálhassanak, ha akarnak.

Ezek a garanciák:

– a Milla mint szervezet nem kíván a választásokon indulni, jelölteket állítani, pártpolitikai küzdelemben részt venni;

– a szervezetet ezentúl nem elnök, hanem héttagú elnökség vezeti; az elnökség tagjai között pedig legfeljebb egy fő lehet, aki bármilyen pártban tisztséget vállal;

– a Milla politikai szerepet vállaló tagjainak nemcsak az alapdokumentumokban rögzített értékeknek kell megfelelniük, de külön etikai kódexben is rögzítjük a politikai szereplőkkel szemben támasztott elvárásokat, illetve az azok megszegését követő szankciókat.

Számunkra ez az igazán fontos: lesz képviseletük a civileknek, a közügyeknek; lesznek millások, akik politikai szerepet vállalnak, de szigorú garanciákkal. Ezt jelenti a Milla politikai szerepvállalása.

A civil világban pedig tovább építkezünk:

– hálózatot szervezünk, hogy immár ne csak a Facebookon lehessen hozzánk csatlakozni, hanem más fórumokon is;

– új arculatot fogadtunk el, amely kifejezi, hogy a Milla meghaladta, kinőtte az internetes és Facebook-jelenlétet, de kellően civil, cinikus – millás;

– van tervünk, elképzelésünk, hogy hogyan építkezzünk tovább.

Mert hisszük, hogy nem csak úgy lehet közügyekkel foglalkozni, ahogy ma a politika teszi.

Mert ki akarjuk próbálni, hogy milyen az igazi demokrácia.

Civilként fogjuk megmondani, hogy milyen politikusokat szeretnénk látni.

És meg fogjuk mutatni, hogy milyen rendszer tetszene.

Nincs más lehetőségünk. Ez a lehetőségünk.

Semmiképpen – Mindenképpen.”


Ellenzéki egyeztetés a közjogi kérdésekről, 2013. február 20. Az MSZP kezdeményezésére a Demokratikus Koalíció, a Haza és Haladás Egyesület, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt, a Magyar Szolidaritás Mozgalom, a Milla Egyesület és a Szövetségben Együtt Magyarországért az ellenzéki együttműködés keretében a közjogi kérdésekről folytat tárgyalást a Pallas Páholyban – MTI/Máthé Zoltán
 

Haza és Haladás: a terveknek megfelelően zajlik az Együtt 2014 párttá alakulása

Az Együtt 2014 párttá alakulása a terveknek megfelelően zajlik, és abban mindazok részt vesznek, akik tavaly október 23-a után együttműködésre léptek – közölte az MTI kérdésére a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás Egyesület kedden.

Pártot csak magánemberek alakíthatnak, így a Milla Egyesület ha akarna sem csatlakozhatna egyetlen párthoz sem, írta a Haza és Haladás. Az Együtt 2014 párttá alakulását követően mind a Magyar Szolidaritás Mozgalom, mind a Haza és Haladás Egyesület megőrzi civil szervezeti formáját, ugyanúgy, ahogy a Milla, és a három szervezet közötti együttműködés is megmarad. A Milla vasárnapi döntései, a Haza és Haladás szerint, nem megváltoztatják, hanem megvalósítják a párttá alakulással kapcsolatos közös döntéseket.

(Az Együtt 2014 választói mozgalom elindulását tavaly október 23-án a Milla Egyesület, a Magyar Szolidaritás Mozgalom, valamint a Haza és Haladás Egyesület közösen hirdette meg. Bajnai Gordon január elején közölte, hogy az Együtt 2014 várhatóan a következő hónapokban párttá alakul. Szigetvári Viktor, a Haza és Haladás Egyesület alelnöke a múlt héten újságíróknak elmondta: még március 15. előtt beadják pártalapítási kérelmüket a bíróságra, ezután kezdenek hozzá a tagtoborzáshoz. A várhatóan társelnöki rendszerben működő Együtt 2014 április végéig dönt egyéni választókerületi felelőseiről.)


Lásd aprónkat: Néhány mondat a civilségről

(m.zs.)


Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!