Bolgár György interjúi a Galamusban - 2013. február 5.
- Részletek
- Bolgár György - Megbeszéljük
- 2013. február 07. csütörtök, 07:17
- Megbeszéljük
Miért köt stratégiai megállapodást a Liga, miközben tönkremennek az egyetemek?
Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke
Bolgár György: - Tegnap Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere fogadta Önt és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnökét Tőrös Szilárdot. És a minisztérium tájékoztatása szerint Önök partnerséget ajánlottak a minisztériumnak, és felvetették a stratégiai együttműködési megállapodás megkötésének lehetőségét. Ez úgy hangzik, mintha Ön volna Orbán Viktor, és a General Motorsszal találkozott volna. Miről beszélnek? Milyen stratégiai együttműködésről?
Gaskó István: - Hát erről törvény van, Bolgár úr. A Magyar Köztársaságnak van egy ilyen jogszabálya, hogy a különféle állami szervek milyen partnerségi viszonyba keveredhetnek a társadalmi szervezetekkel, szakszervezetekkel, érdekvédőkkel. Ezek keretet biztosítanak ahhoz, hogy az érdemi munkával kitölthető legyen. Így aztán három dologról tárgyaltak gyakorlatilag a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke és a miniszter úr, ahol én is jelen voltam végig. A három dolog pedig a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének lehetséges csatlakozása a felsőoktatási kerekasztal munkájába, ez a stratégiai együttműködési szerződés. Valamint a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács munkájának tartalommal való megtöltése. Ez mind nagyon fontos dolog. Eddig a felsőoktatási dolgozóknak nem volt lehetőségük részt venni a felsőoktatási kerekasztal munkájában, ebben az egyetemi konfliktusban, és most úgy tűnik, hogy ez a probléma megoldódott. Ma már a kerekasztal munkabizottságaiba a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete bedelegálhatta az embereit, és reményeim szerint a plenáris ülésen sem lesz akadálya annak, hogy ez a reprezentatív szakszervezet, a felsőoktatás egyik talán a legnagyobb szakszervezete kivegye részét a felsőoktatási dolgozókat érintő kérdések elrendezéséből.
– De ez a szakszervezet nem a Ligához tartozik, jól tudom ezt?
– Hát igen, jól tudja. De azt hiszem az ügy szempontjából mindegy.
– Ez mindegy, persze. Sőt azt kell mondani, nagyobb szakszervezeti bázis így együtt a kettő. Nem?
– Egyrészt. Másrészt ha a Liga tud ilyen lehetőségeket biztosítani, akkor szakszervezeti hovatartozás nélkül megteszi ezt.
– Ezt úgy kell érteni, hogy a Liga vitte be a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetét a miniszterhez?
– Gyakorlatilag a kapcsolatot a Liga teremtette a minisztériummal, és hát hál Istennek sikerült a szakszervezetnek is.
– Gaskó úr, szinte a számba adja a gonosz kérdést. Lehet, hogy a Liga a kormány kedvenc szakszervezete?
– Hát nem, Ön gonoszkodik anélkül is, hogy beleadnám a szájába. Nem a Liga a kedvenc szakszervezete. Én ezt nem érzékelem. A Ligával tárgyal a kormány. És ha ilyen kérdésről van szó, akkor erről is tárgyal. Ha minimálbérről van szó, akkor is. A Liga egy tárgyalópartner.
– Ez rendben van, de a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete eddig miért nem volt tárgyalópartner? Hiszen annyi ügy van a felsőoktatásban, botrány botrány hátán, átalakítás átalakítás hátán, hogy az a minimum, hogy velük tárgyalnának, és akkor a Liga kell hozzá?
– Bizony én is így láttam, és ezért támogattam a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetét, illetve támogatja a Liga abban, hogy részt vehessen a munkában. Egyébként a miniszter úr elmondása szerint már készült a minisztérium erre a dologra, csak szerencsétlenül félidőben vezetőváltás volt a minisztérium élén, és hát ezek a partneri kapcsolatok nem alakulhattak úgy, mintha egy teljes ciklust vitt volna a miniszter úr.
– Nagyon szépek ezek a szavak, hogy partneri kapcsolat meg stratégiai együttműködés, meg kerekasztal, meg érdekegyeztetés, de.
– Milyen jó lett volna, ha a a Gyurcsány-kormány idején lett volna ilyen. Tudtam volna örülni neki, csak hát például a Bajnai miniszterelnökkel módom sem volt találkozni a több mint egyéves kormányzása idején. Pedig akkor is Liga-elnök voltam.
– De úgy emlékszem, hogy nem verte szét a felsőoktatást rövid úton néhány hét alatt, mint ahogy ennek a kormánynak sikerült.
– Valóban.
– De az a kérdés jut eszembe, hogy rendben van, én is abszolút a tárgyalások híve vagyok és a szakszervezet tárgyaljon, ne sztrájkoljon, az csak a végső, az utolsó utáni eszköz.
– Így van.
– De hát egy Gaskó és egy Liga a Gyurcsány- meg a Bajnai-kormány alatt már nem is tudom hol lett volna, a plafont is kiverte volna, ha egy év alatt negyvenkét milliárd forintot vesznek ki a felsőoktatásból. Ugye ezt éppen a tegnapi Napi Gazdaság írta meg egy kezébe került dokumentum kapcsán, de nem kell hozzá dokumentum, nem kell hozzá Napi Gazdaság, a szegedi tudományegyetem költségvetését egynegyedével csökkentik ebben az évben. Az ELTE-ét dettó. Hát ezek után, amikor oktatók és egyéb…
– Bolgár úr. A tárgyalásokat a szakszervezet…
– …munkatársak állása forog veszélyben, Önök elmennek stratégiai együttműködésről tárgyalni?
– Elmegyünk tárgyalni először, amint sikerült, és természetesen a tárgyalóasztalra kerülnek ezek a kérdések. És reményeim szerint megoldódnak a finanszírozási kérdések, és ezt a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete el tudja rendezni. Ha nem, akkor természetesen a Ligát maga mögött tudhatja ebben az ügyben is.
– Azt nem értem, hogy eddig miért nem csináltak semmit. Nagyon szép volt így, mármint kívülről nézve, hogy a diákok milyen őszinte lelkesedéssel és…
– Támogattuk a diákokat, igen.
– …milyen hatásosan tudtak fellépni az őket súlyosan érintő kérdésekben. De az ember azt várta volna, hogy ez diákot, tanárt, sőt az egész társadalmat nagyon alapvetően érinti, amit a kormány elhatározott a múlt év vége felé, és a szakszervezetek nem voltak hangosak, nem voltak hatékonyak, nem voltak szervezettek. Miért nem?
– Egyébként mi a felsőoktatási ügyekben most éreztünk először olyan cselekvési kényszert, az elmúlt időszakban, hogy meg kellett tennünk ezt, amit a tegnapi nap folyamán sikerült. Eddig a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete elég távol volt a Ligától, ez a kapcsolat nem olyan régen jött létre köztünk és az említett szakszervezet között. Egyébként a közoktatásban a PDSZ kapcsán a Liga elég komoly harcot folytatott és még folytat ma is.
– A PDSZ valóban meglehetősen kemény álláspontot foglal el, tulajdonképpen azt kell mondani, hogy ő a keményebb, a meg nem alkuvó.
– Ez igaz. Alapító tagja a Ligának.
– Igen, tudom. Ezért, ezért is tűnt fel, hogy Mendrey Lászlót látom, Gaskót Istvánt meg nem látom.
– Hát abban az esetben, ha a PDSZ igényli, akkor mindig látnak, mert az összes segítséget, az összes támogatást, amit a PDSZ igényel a Ligától, megkapta eddig.
– És ezután is meg fogja.
– És ezután is meg fogja kapni.
Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!
- << Előző
- Következő