rss      tw      fb
Keres

Der Standard: Magyarország vagy akar IMF-hitelt, vagy nem




A Der Standard című osztrák lap Magyarországon nehéz IMF-tárgyalásokra számítanak címmel közölte az APA osztrák hírügynökség jelentését: az IMF-fel való új tárgyalásokon 20 milliárd euróig terjedő hitelvonalról van szó. A tárgyalások nehéznek ígérkeznek.

Kedden megkezdődnek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió tárgyalásai Magyarországgal egy újabb hitelvonalról. Ezzel kapcsolatban Varga Mihály,  a magyar főtárgyaló és tárca nélküli miniszter „kemény tárgyalásokra” számít, amelyeken szóba kerülhet a tranzakciós, továbbá a vagyon- és a jövedelemadó is. Amint Madár István elemző hétfőn az Inforádióban hangsúlyozta, Magyarország csak olyan hitelt remélhet az IMF-től,   amelyet az 2008-ban nyújtott, vagyis az országnak számolnia kell azzal, hogy az IMF negyedévente ellenőrzi a magyar gazdasági és politikai helyzetet.

A tárgyalásokon egy 20 milliárd euróig terjedő hitelvonalról lesz szó. Varga óvott azonban attól, hogy a megbeszéléseken érintsék a magyar gazdaságpolitika alapelemeit, mert ezekhez a magyar kormány ragaszkodni fog. Majd kiderül, milyen kompromisszumokat lehet kötni mondta Varga az IMF-küldöttség érkezése előtt. Varga arra számít, hogy a hitelmegállapodás őszre jön létre.


Nincs egységes álláspont

Madár István szerint könnyen lehetséges, hogy a tárgyalások elhúzódnak, és a megállapodás nem jön létre őszre. Az elemző azt mondta, az az érzése, hogy a kormányon belül sincs egységes álláspont arról, hogy jöjjön-e a hitel, és hogy mikor jöjjön. A kormány részéről a kedden kezdődő tárgyalásokat „puhatolózásként” interpretálják.  Pedig az IMF mintegy két tucat szakértője érkezik Budapestre, akiknek más a céljuk, mint a puszta „puhatolózás” – emlékeztetett Madár. Úgy vélte, majd megmutatkozik, hogy lesz-e eltérés a két fél között a tempóban. Madár István szerint a tárgyalások középpontjában a magyar költségvetés egyensúlya áll majd. A magyar kormány ugyanis az utóbbi időben olyan intézkedéseket hozott, amelyek „nagyon feltűnően fellazítják a költségvetést”, ellenintézkedések pedig nincsenek vagy nem tartósak, vagy idén nem realizálhatók.

Az IMF-fel és az EU-val való tárgyalásokhoz vezető útból akkor hárultak el az akadályok, amikor a magyar parlament egyhónapos vita után módosította a jegybanktörvényt, és ezzel garantálta a központi bank függetlenségét. Orbán Viktor miniszterelnök jobboldali konzervatív kormánya végül elfogadta az IMF és az EU módosítási indítványait. Orbán többször hangsúlyozta, hogy Magyarországnak nincs sürgős szüksége pénzügyi segélyre. Az IMF-hitellel inkább erősíteni akarják Magyarország pénzügyi pozícióját, de az ország meg tud lenni ezek nélkül az eszközök nélkül is – mondta a magyar kormányfő.



Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!