rss      tw      fb
Keres

Bolgár György interjúi a Galamusban - 2010. február 10.

Interjú Jauernik Istvánnal, az Önkormányzati Minisztérium államtitkárával


Bolgár György
: - Gondolom Ön is olvasta vagy hallotta Orbán Viktor minapi kijelentését arról, hogy fel akarnak állítani, mármint ha megnyerik a választásokat és kormányra kerülnek, egy zöld bankot, és ennek az lenne a feladata, hogy finanszírozza a panelfelújítási programot. És Orbán szerint van egy olyan finanszírozási konstrukciójuk, hogy a felújítások, illetve az energiatakarékos fűtési üzemmódra való átállás egyetlen fillérjébe se kerüljön a bent lakóknak. Ez a dolog lényege. Mondta Orbán Viktor. Önök tudják vagy sejtik, hogy mi lehet az a finanszírozási módszer, amelyik egyetlen fillérjébe se kerül a lakónak?

Jauernik István: - Vannak elképzeléseink. Ha a lakónak nem kerül egyetlenegy fillérjükbe sem, akkor valaki másnak kerül. Ez biztos, mert egy beruházást, egy rekonstrukciót valakinek ki kell fizetni. Hogy egy bank fizeti, zöld bank, ezt nem nagyon tudom értelmezni.

- Mert ha bank, akkor a banknak kölcsönt kell adnia, vagyis valakinek vissza kellene fizetnie, ugye?

- Valaki fizet. Én azt gondolom, hogy mindenféleképpen az adófizető vagy az állampolgár, vagy vállalkozó fizet, ha nem a lakó fizet. Ugye összességében nincs ezzel olyan nagyon nagy gond, mert…

- Mert panelfelújítási program és fűtéskorszerűsítési program ma is van.

- Ma is van, és ez egy nagyon jó és nagyon gyorsan megtérülő program. A panelok hőtechnikai mutatója nagyon rossz, éppen ezért az itteni beruházás nagyon rövid idő alatt megtérül. Csak az a kérdés, hogy ezt az előfinanszírozást ki teszi, hogyan teszi. A mai konstrukció szerintem nagyon korrekt. Egyharmad-egyharmad-egyharmad: az állam, önkormányzat és a lakók. A lakóknak ez nagyon nagy segítség, az ő egyharmadukat tekintve is. Mert van a lakáskasszás takarékossági szerződés, amely harmincszázalékos éves hozamot ad stabilan. Persze van korlátja, lakáscélra kell fordítani. De a másik részében is a Fejlesztési Bank meghitelezi, megemelte a kormány a Fejlesztési Banknak ezt a keretét. Tehát ma ez egy jól működő rendszer, mert a hitel törlesztést a lakónak kell vállalnia, de tudja finanszírozni a kisebb fűtési számlából. Ez a rendszer jól működik, nagyon nagy rá az igény.

- Mekkora ez az igény, és mennyi lakást tudtak az elmúlt években korszerűsíteni? Hányan éltek ezzel a lehetőséggel?

- Ez idáig mintegy kettőszázezer lakás hőszigetelése, felújítása történt meg. A múlt évben.

- Nagyjából olyan hatszáz-hatszázötvenezer panellakás van, ugye?

- Iparosított technológiával épült lakás körülbelül hatszázötvenezer van. De ez nem mind a panel. De ezt a nagyságrendet kell szigetelni. A múlt évben az illetékes miniszterek jelentős nagyságrendben hoztak döntéseket. Kilencvenezer lakást érint az a 24 milliárd forint, amelyben döntés született, és a felújítások folyamatban vannak. Van, ahol már átadás is volt, az önkormányzati miniszterünk részt is vett januárban egy ilyen átadáson. Ez egy jó program, noha nagyon sokan bele akarnak kötni. Persze, mi is tudjuk, hogy sok gond van vele, mert sok lakót kell közös nevezőre hozni.

- Így van, mert mindig vannak olyanok, akik nem tudnak vagy nem akarnak részt venni benne.

- Ez nagyon nehéz feladat, de jó a program, nem kell újat kitalálni. Orbán Viktor itt olyasmit ígért, ami nem új dolog. Ha ő azt gondolja, hogy a lakóknak egyáltalán nem kell hozzátenni semmi pénzt, azt is meg lehet csinálni, de akkor azt más adófizetők fogják kifizetni.

- Hát ez az. Körülbelül vannak becsléseik arra, hogy ha a hátralévő mondjuk négyszázezer lakást korszerűsíteni akarnák, ez mennyi pénz lenne? Ha persze teljesen ingyen van a lakóknak, akkor gondolom mind a négyszázezer egyszerre fog jelentkezni, hogy az enyémet tessék korszerűsíteni, az meg valószínűleg egyszerre nem megy. Olyan építőipar meg annyi pénz nincsen.

- Igen. Hát most választás van, és Orbán Viktor mondta már egyszer, hogy a választási program meg a kormány program nem ugyanaz.

- Azt az egyik embere mondta, nem is lett belőle pénzügyminiszter.

- Ja értem. Jó, hát én ebben a kérdésben nagyon szívesen vitatkoznék fideszes szakpolitikussal, a Mádi úrral már valószínű nem tudok, pedig nemrég válaszoltunk neki írásbeli kérdésére ezzel kapcsolatban. Pedig jó lenne ezt a kérdést megbeszélni. Én annak is örülök, hogy ez olyan program, amit csinál a kormány, amire nem azt mondja Orbán Viktor, hogy leállítja, hanem hogy ő is ki akarja találni.

- Na de mégis mennyibe kerül, átlagban, mert nem minden lakás egyforma, ezeknek a házaknak az egy lakásra vetített hőszigetelése, fűtéskorszerűsítése? Mennyivel lehet számolni? Egy, másfél millió, kétmillió?

- Háromszázhúszezer forint átlagtámogatást adunk. Ez az egyharmad, tehát azt lehet mondani, hogy átlag egymillió forint az egy lakásra jutó költség. Az állami támogatás itt maximálva van, ötszázezer forintot adunk maximum.

- Tehát egymillió. Ha ezek szerint ezt a 320-330 ezer forintot, amennyit a lakástulajdonos kell hogy vállaljon, valaki más átvállalná helyette, akkor az százezer lakásra is legóvatosabb becslés szerint olyan 33-35 milliárd forintos kiadást jelentene pluszban. Négyszázezer lakásra meg 120-140 milliárdot. Azért az óriási összeg, ismerve a mai magyar helyzetet. Mennyire tartja ezt reálisnak?

- Én úgy gondolom, hogy a mai arány jó. Lehet a lakókra nézve pozitívabb döntést hozni, mi is szeretnénk. De azt egy másik lakó fogja megfizetni.

- Nem az, aki éppen ott lakik, hanem az, aki máshol lakik, esetleg másra volna szüksége.

- Vagy aki már megcsinálta a múlt évben.

- Nagyobb önrésszel.

- Egy olyan önrésszel, amit be kellett tenni, és még a lakáskasszát is fizeti a megtakarításból.

- Egyáltalán milyen üzenete volna annak, hogy na mi most ingyen megcsináljuk ezeket a lakásokat? Mennyiben sikerülne az emberek érdekeltségét felkelteni, hogy vigyázzanak, takarékoskodjanak az energiával, ne pazarolják, hogy ne költsenek feleslegesen. Most a sajátjukként tekintenek az egészre, mert nekik is pénzbe kerül, van egyfajta olyan eleme is a dolognak, hogy igen, ez az enyém, erre költök és hasznom is lesz, mert megtakarítok én is. Ha ingyen kapjuk…

- Így van. Ezt nem szabad csinálni. A tegnapi műsorban is elhangzott itt, az Önkormányzati Minisztériumot emlegetve, hogy ugye ki…

- Igen, volt egy-két panaszos lakó, hogy talán nem a legolcsóbban vagy a leghatékonyabban végzik a felújítók a munkájukat.

- Ugye itt a lakó beleteszi a pénzét, ami majd néhány év alatt megtérül, de azért az az ő pénze. Ezért ő érdekelt abban, hogy figyelje, mit csinálnak. Ellenőrizze a közös képviselőt. Figyeljen oda arra, hogy mi történik.

- Tehát még ha nem értenek is hozzá szakmailag, műszakilag, de sokkal nagyobb az érdekeltség.

- Adhat műszaki ellenőrzésre megbízást, ennek egy részét el tudja számolni a költségek között, tehát annak is az egyharmadát megtámogatjuk. De erre egy állami apparátust kiépíteni, egy állami ellenőrző céget, én azt gondolom, ez teljes tévút. Ilyet nem lehet csinálni ilyen nem szabad csinálni. Nem egy hatékony megoldás. A saját pénzét mindenki megnézi, hova teszi, ha ez az egyharmad arány benne van, a lakó saját pénze, már mozgatja a fantáziáját, hogy nem hagyja azt a pénzt. A közös pénz ellenőrzése meg nagyon nehéz dolog. Én mindenkit óvnék ettől a megoldástól. Rossz irányba megy a Fidesz, hogy ha ebbe az irányba akarja átalakítani a panelfelújítást, az energiatakarékosságot.


Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!

Izsák Jenő karikatúrái