Elkezdődött
- Részletek
- Mihancsik Zsófia
- 2010. június 04. péntek, 07:27
Hónapok óta ígérgetik – tegnap megkezdődött a Fidesz gazdasági kommunikációs háborúja. Az alábbiakban dokumentálom a nap eseményeit.
Először Kósa Lajos, Varga Mihály kijelentéseit, illetve Barroso és Orbán brüsszeli sajtótájékoztatóját és csak a vájtfülűek számára érthető nézeteltérését.
Ezt követően az azonnali következményeket: a forintárfolyam hirtelen zuhanását, a tőzsde negatív reakcióját és más következményeket.
Majd belföldi és külföldi gazdaságelemzők, devizakereskedők értékelését.
Ezt követően elolvashatják, hogyan tudósított a nap legfontosabb, a piacokat megrázó eseményéről az MTV napi háttérelemző műsora, Az Este, „a Magyar Televízió Pulitzer-emlékdíjas magazinja, amely nyolcadik éve mutatja, mi van a hírek hátterében.”
Két megjegyzést szeretnék előrebocsátani.
Az első megjegyzés egy szempont az olvasáshoz.
Ugyanis lehetetlen nem feltennünk a kérdést: miért csinálja ezt a Fidesz.
Két lehetséges válasz van.
Az egyik: mert igaz. Mert a Bajnai-kormány tényleg hazudott. Szijjártó Péternek van igaza, amikor azt mondja Az Este-interjúban: „Azt már mindenki tudja Magyarországról, hogy azok a számok, amiket az előző kormány a gazdaság jellemzőiként publikált, azok nem igazak. És mindenki azt várja, hogy akkor mondjuk meg, hogy a magyar gazdaság valós állapota valójában hogyan is néz ki.” Ez esetben viszont mindenki, a világ legtekintélyesebb, legfelkészültebb pénzügyi szervezeteit is beleértve, hülye, balek, pancser, komolytalan, alkalmatlan feladatának betöltésére. És hülyék, balekok, pancserek, komolytalan emberek és szervezetek gyülekezete a piac is. Ugyanis hosszú hónapok óta valamennyien az ellenkezőjét mondják annak, amit a Fidesz tegnap állított, és a piaci szereplők is ellentétes értelmű magatartást tanúsítanak. (Ahogy Németh Dávid, az ING Bank elemzője mondja a dokumentációban: „Kósa mai kijelentései szembe mennek az összes hivatalos gazdaságpolitikai megállapítással [pl. MNB inflációs jelentés, EU, IMF], illetve a piaci konszenzusokkal).” Ha a Fidesznek igaza van, a Bajnai-kormány a világ legtehetségesebb kormánya volt: példátlan sikerességgel verte át az egész világot.
A másik: nem igaz, amit a Fidesz mond. Magyarán hazudnak. Szervezetten, ha a Zuschlag-perben lennénk, azt mondanám: bűnszövetkezetben. De nem ott vagyunk, ezért azt mondom: „összehangolt kommunikációs stratégia” alapján. Ezt a kommunikációs stratégiát már ismerjük, volt vele dolgunk az elmúlt nyolc, különösen az elmúlt négy évben. Célja, immár nem ellenzékből, hanem a forradalmi nemzeti együttműködés kormányának pozíciójából ugyanaz: meg kell téveszteni egy egész országot. Szokott sikerülni. Egy baj van: hogy nem mérték fel, időközben pozíciót cseréltek. És kormányzati helyzetből minden manipulatív szavuk és adatuk azonnal vihart kavar országhatárokon túl is. Túlságosan hozzászoktak ahhoz, hogy Magyarországon következmények nélkül állíthatnak bármit. Akarnokok voltak mindig, időközben elbizakodottak is lettek. Megfeledkeztek arról, hogy a külföldi szervezetek, elemzők nem a Fidesz hitbizományai, nem a magyarországi pártszimpátiák alapján foglalnak állást a magyar gazdaság és politika vitakérdéseiben. Így aztán nem mérték fel azt sem, milyen azonnali, az emberek vékony pénztárcáját vastagon érintő hullámokat vetnek az egyébként megszokott hamis és felelőtlen kijelentéseik.
A csütörtöki nap csak az ország-világ ellen indított kommunikációs háború első pillanata volt. A nagyja még csak most következik. Meggyőződésem, hogy roppant érdekes fejlemények várnak még ránk. Ha tudnánk úgy szemlélni a saját életünket, mint a rovartanász a gombostűre tűzött hernyót, tán még örömünket is lelhetnénk abban, hogy első kézből tanulmányozhatjuk ezt a páratlan mechanizmust, ami a Fidesz kommunikációs stratégiája.
Első darabját már megcsodálhattuk csütörtökön este: Szijjártó Pétert Az Este műsorában. Érdemes összevetni mindazt, amit ő elmondott, a nap folyamán megismert tényekkel, reakciókkal és értelmezésekkel (vagyis a dokumentációval).
És itt jön a második megjegyzésem.
A közszolgálati televízió napi elemző háttérműsorának egy teljes délutánja volt rá, hogy a nap legfontosabb, legmegrázóbb, legkomolyabb következményekkel járó eseményeiről alapos és tárgyilagos tájékoztatást adjon a nézőknek. Lett volna honnan meríteni, hiszen ontották a híreket a hírportálok, az MTI. A Magyar Televízió elemző háttérműsorának stábjában ez a gondolat fel sem merült. Ők nyilván valamikor délelőtt elkészítették az Orbán varsói-brüsszeli látogatásáról szóló összeállításukat, és azt vetítették, ha törik, ha szakad. Akkor is, ha az euróárfolyam az egekbe szökik, a tőzsde meg esik. Így aztán, amikor a Szijjártó-beszélgetés – a felvezető filmösszeállítással szemben – váratlan fordulattal nem Orbán látogatásairól szólt, hanem a forint és a tőzsde megrendüléséről, az a néző, aki csütörtökön nem jutott hozzá, hogy híreket hallgasson, valószínűleg csak kapkodta a fejét, és fogalma sem volt, miről van szó. Az külön szépsége a dolognak, hogy nemcsak a nézőket nem tájékoztatták arról, ami nap közben történt, de láthatóan magának a műsorvezetőnek sem volt ideje rá, hogy tájékozódjon. Egyetlenegy olyan kérdést nem tett fel, amely Szijjártó Pétert a nap közbeni eseményekkel, reakciókkal szembesítette volna.
Ha a tájékozódás elmulasztásában vétkesek a műsor szerkesztői és vezetője, akkor azért, ha tudatos, netán utasításos elhallgatást követtek el, akkor azért kellene azonnal visszaadniuk a munkakönyvüket, és messzire távozniuk a szakmából, de azonnal.
A stáblista:
Műsorvezető: Nika György
Felelős szerkesztő: Schwajda Gergő
Vezető szerkesztő: Luigits Tamás
Hírigazgató: Élő Gábor
Az már csak hab a tortán, hogy Az este után Baló György műsora, a Kassza következett. Baló így ismertette Az Este végén a műsor tartalmát, a forint, a tőzsde zuhanásának, a befektetők menekülésének, a világ értetlenségének estéjén: „Látták a Kassza eddigi adásait, vagy nem, ma este néhány percet mindegyikből megnézhetnek. Tizennégy műsorunkból kínálunk összesen hetvenöt perces vázlatot, nem azt mondom, hogy a Kassza legjobb, hanem legjellemzőbb részleteit. Vezető szakemberek nagy társadalmi témákról: korrupció, bíróságok, adók, nyugdíj, oktatás, foglalkoztatás, magyarok és cigányok együttélése, és további közös kihívásaink vázlata a Kasszában, fél tizenegykor.”
Érdekes időszaknak nézünk elébe.
Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!
Kósa Lajos, 2010. június 03. csütörtök, 14:45
A Napi Gazdaság csütörtöki debreceni kkv-fejlesztési konferenciája
Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke:
– úgy tűnik az átadás-átvétel alapján, hogy a közvetlen államcsőd elkerülése a cél jelenleg;
– "szűk esélyünk van arra, hogy elkerüljük Görögország helyzetét, a helyzet ugyanis sokkal rosszabb, mint hittük" (1);
– van olyan igazgatási ágazat, ahol júniusra már nem tudnak bért fizetni, mert elfogyott az erre elkülönített keret;
– jelentősen csökkenteni kell a vállalkozások adóterheit. "Azt a kérdést, hogy miből, értelmetlen feltenni, hiszen pillanatnyilag a túlélés a legfontosabb";
– egyelőre nem lehet semmi konkrétumot mondani, ugyanis a hét végén és a jövő héten dől el, "mit is lehet kezdeni";
– az bizonyos, hogy vészhelyzet van. Most, mivel süllyed a hajó, bármi áron azonnali lépéseket kell tenni; általános válságkezelést nem lehet alkalmazni, teljesen új alapokra kell helyezni a gazdaságpolitikát;
– "a kényszerhelyzet miatt bizonyos gazdasági alkotmányossági szabályok felfüggesztésére is sor kerülhet átmenetileg" (2);
– "a krízis időszakára" egy átmeneti, legfeljebb két évre szóló forgatókönyvet kell megalkotni; ebben valóban szükség lehet a nemzeti egyetértésre. Ezt követheti egy hosszabb távú terv;
– Magyarország eddig szembement a trendekkel;
– azok az országok voltak sikeresek a válságmenedzselésben, amelyek nem fogadták el a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) előírásait;
– a görög példa arra ad lehetőséget, hogy Magyarországot sem hagyják majd elsüllyedni, vagyis ezeknek a lépéseknek az árát le fogja nyelni Európa. Máskor nyilván nem nyelnék le, de ez most más időszak, most együtt kell működni.
***
Varga Mihály, 2010. június 03. csütörtök, 15:01
A Miniszterelnökség államtitkára, a gazdasági tényfeltáró bizottság elnöke az Országházban, a költségvetéssel kapcsolatos nyílt levelet megfogalmazó 29 közgazdász részvételével tartott munkaértekezletet előtt:
– nyilvánvaló, hogy a 2010-es államháztartás, költségvetés nem tartalmazza a valós folyamatokat, adatokat; jelentős különbség van az eddig bevallott és a valós számadatok között;
– A kormányzati átadás-átvétel során olyan újabb "meglepő hiányosságok, nem létező, de betervezett összegek, létező, de kifizetésre nem méltatott célok" derültek ki;
– az egyébként is súlyos helyzetben lévő magyar államháztartás helyzete rosszabb annál, mint amit arról ebben a pillanatban gondolni lehet;
– Magyarországot az elmúlt években "koncepciótlan sodródás" jellemezte, ez együtt járt a korrupció és a bürokrácia növekedésével, mindezt pedig súlyosbította a hiteltelenség;
– ezzel szemben a részjelentés a következő szempontok alapján készül: alapos szakmai felkészültség, nemzet- és, emberközpontú gazdaságpolitika, hitelesség, megbízhatóság.
Varga Mihály, 2010. június 03. csütörtök, 16:23
Az Országházban a gazdasági tényfeltáró bizottság ülése után:
– Magyarország rossz helyzetben van, még a "gazdasági vészhelyzet" kifejezés sem indokolatlan;
– derültek ki olyan tények, amelyek a tervezett hiány nagyságát növelhetik, az átadás-átvételkor "hullanak ki csontvázak a szekrényből"
– az idei államháztartási hiánycélról: bekövetkezik, amit tavaly becsültek, hogy a 3,8 százalékos hiánycél nem tartható, annak nagysága hozzávetőleg 7-7,5 százalék lesz;
– egy krízishelyzetet rendkívüli intézkedésekkel kell kezelni (3).
Barroso Brüsszelben, 2010. június 3., csütörtök 16:39
Az Orbánnal közösen tartott sajtótájékoztatóján:
– nincs oka a magyar kormánynak sem a hátradőlésre;
– arra biztatta Magyarországot, hogy vigye tovább, s ha lehet, fokozza a pénzügyi konszolidációs erőfeszítéseket, mert e konszolidáció teremti meg a gazdasági növekedéshez szükséges bizalmat;
– az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közös programja segített a válság idején tapasztalt gazdasági zavarok elhárításában;
– nem csupán Magyarországon, hanem sok más uniós országban is sürgető az eddig mellőzött strukturális reformok megvalósítása;
– a piacok azonnal büntetnék azt az országot, amely nem teljesíti költségvetési hiánycélját;
– a Fidesz kétharmados többsége segít a szükséges reformok kivitelezésében.
Megjegyzések:
(1) „Ezzel a kijelentésével egyébként nem áll összhangban az MNB tegnap nyilvánosságra hozott átfogó tanulmánya, amely szerint az alapfolyamatokból legfeljebb 4,5 százalékos költségvetési hiány jön össze, nem pedig a Fidesz-vezetők által előszeretettel hangoztatott 6-7 százalékos deficit, vagyis közel sincs olyan rossz állapotban a büdzsé, mint ahogyan a kormánypárt beállítja.” (Index)
(2) „Hogy mire gondolhatott Kósa, nem tudni, mert az alkotmány nem tartalmaz gazdasági szabályokat, ilyeneket 2007 végén, 2008 elején akarta beletenni a pénzügyi apparátus az alaptörvénybe, de a terv elbukott éppen a Fidesz ellenállásán.” (Index)
(3) „Kommunikációs össztűz
Szembetűnő, hogy a Fidesz két "erős embere" szinte egyidőben bevetette a ’rosszabb a helyzet, mint gondoltuk’-ütőkártyát. Kósa Lajos egy mai konferencián vizionált államcsőd-közeli helyzetet. Ahogyan Kósa, úgy Varga állításait is cáfolni látszik az MNB tegnap nyilvánosságra hozott átfogó tanulmányának több állítása is, a jegybank stábja arra jutott, hogy az alapfolyamatokból legfeljebb 4,5 százalékos idei költségvetési hiány jöhet ki a GDP arányában, (a hivatalos cél 3,8 százalék), nem pedig a Fidesz-vezetők által előszeretettel ismételgetett 6-7 százalékos deficit, vagyis valójában közel sem olyan rossz a helyzet, ahogyan azt az új kormány fel szeretné tüntetni.” (Index)
Következmények:
2010. június 3. csütörtök, portfolio.hu
Kósa megszólalt – hanyatlik a forint
15 óra 16 perc: „Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke egy mai konferencián megdöbbentően negatív kijelentések sorozatát tette, amelynek nyomán délután fél három után a 275,5 körüli euróval szembeni jegyzések 277-ig emelkedtek rövid idő alatt.”
15 óra 18 perc: „…a forint kora délutántól elszaladt a két másik térségi deviza euróval szembeni mozgásától: míg a zloty és a korona stagnált, aközben a forint 0,8 százalékot gyengült.”
17 óra 25 perc: „Hanyatlás jeleit mutatja a forint a késő délutáni, elsősorban már Londonból és New Yorkból vezérelt kereskedésben. Az euróval szembeni jegyzések 280 fölé ugrottak. Ez napon belül bő 2 százalékos forintesést jelent, miközben a régiós devizák stabilak maradtak.”
„A részvényeket is adni kezdték: Miközben az európai tőzsdék gyakorlatilag reggel óta nem mozdulnak (továbbra is 2 százalék körüli pluszokat mutatnak) és a régiós részvénypiacok is tartják magukat, a magyar tőzsdén elromlott a hangulat. Ebben valószínűleg nagy szerepe volt a mai negatív kijelentéseknek. Míg a BUX napközben közel 3 százalékos pluszban is tartózkodott, mostanra 0,9 százalékos pluszra olvadt az emelkedés mértéke.”
2010. június 3. csütörtök, 16:56, Index
A Fidesz-össztűz kiütötte a piacokat
„Nem bírták elviselni a vezető Fidesz-politikusok csütörtöki kommunikációs össztüzét a piacok: az államcsőd-közeli helyzetről beszélő Kósa Lajos és a csontvázak hullását a hétvégére ígérő Varga Mihály szavai nyomán nagyot esett a tőzsde és gyengülni kezdett a forint is. Az euró 278, a frank 197 forint fölött, a tőzsdeindex záráskor 900 ponttal volt napi csúcsa alatt.”
„Frissítés: este hat órakor már 280 forint felett jegyezték az eurót.”
„Rontotta a piaci hangulatot Jose Manuel Barroso és Orbán Viktor délutáni brüsszeli sajtótájékoztatója is. Ezen az Európai Bizottság elnöke azt mondta, Magyarország nagyon törékeny helyzetben van, nem megy bele Brüsszel, hogy az új kormány elengedje a hiányt. A magyar kormányfő ugyanakkor gyors és határozott versenyképesség-javító intézkedésekről beszélt a rövid távú problémák kezelésére, az ilyenek azonban növelnék a hiányt.
Ezek az események elegendőek voltak a befektetőknek, hogy vételről eladásra váltsanak.”
2010. június 3. csütörtök, 17:32, MTI-Galamus
Feltehetően fideszes vezetők nyilatkozatai miatt 280 forint felett az euró jegyzése
„Csütörtök délután fél hat előtt 280,20 forinton jegyezték az eurót a bankközi kereskedelemben a délelőtt még jellemző 274 forintos jegyzéssel szemben. Csütörtök délelőtt még 273,50 forintos euró jegyzésre is volt példa.
A forint árfolyama csütörtökön elszakadt a térségbeli devizák által nemzetközi hatásokra követett trendtől, amit a piac belföldi tényezőknek, a gazdasági ’kríziskezelés’ szükségességéről egy debreceni gazdasági konferencián elhangzott ’súlyos’ kijelentések hatásának tulajdonít.”
2010. június 03. csütörtök, 17:51, MTI-Galamus
Megugrott a magyar törlesztéskockázati árazás Londonban
„Az általános piaci iránnyal szembehaladva megugrott a csütörtöki londoni kereskedésben Magyarország törlesztéskockázati biztosítási tranzakcióinak díjszabása. A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzői csütörtökön az MTI-nek elmondták: a magyar államadósság-törlesztési kockázat fedezetére kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása az aznapi késői londoni kereskedésben tíz bázispontot meghaladó emelkedéssel 270 bázispont közelében járt. A magyar CDS-kontraktusok előző nap 258,8 bázisponton zártak. A CMA szakértői kiemelték, hogy csütörtökön Magyarország volt a kivétel a CDS-piaci árazások egyébként általános csökkenése alól. A térségi EU-tagállamok közül Lengyelország szuverén adósi törlesztéskockázati biztosítási kontraktusainak díja a 146,2 bázispontos előző záróról 138 bázispont környékére, Csehország CDS-díjszabása 97,6 bázispontról 96 bázispontra csökkent.”
Értékelések:
2010. június 3. csütörtök, 16:10, portfolio.hu
Veszélyes játékot űz a Fidesz
„Egybehangzóan negatívan értékelték a Portfolio.hu által megkérdezett piaci szereplők a Fidesz kommunikációs sorozatának mai újabb állomását, amelynek keretében Kósa Lajos ügyvezető alelnök államcsőddel és a ’vártnál sokkal rosszabb a helyzet’ típusú üzenetet fogalmazott meg.”
Az ING Bank elemzője:
– „Kósa mai kijelentései szembe mennek az összes hivatalos gazdaságpolitikai megállapítással (pl. MNB inflációs jelentés, EU, IMF), illetve a piaci konszenzusokkal - mondta Németh Dávid. Az ING Bank elemzője fenntartja azt a nézetét, miszerint idén 5 százalék körül, míg jövőre 4 százalék körüli GDP-arányos államháztartási hiány várható. Hozzáteszi: az bizonyos, hogy ezek alapján nem lehet azon ígéreteket megvalósítani, amelyeket a választási kampányban, vagy azt követően mondott a Fidesz (radikális adócsökkentés, egyéb teherkönnyítés, stb.). A kérdés most csak az, hogy vagy rossz a párt kommunikációs stratégiája, vagy fogalma sincs, hogy mit kellene tenni. Előbbi esetben a mai kijelentések akár még pozitívan is értelmezhetők, mivel az továbbra is nagyon szigorú költségvetési politikát vetítene előre és egyszerűen csak ki akar táncolni a párt a korábbi ígéreteiből, lehűtve a választók elvárásait. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy megvannak már a tervezett lépések, csak az üzenet átadása nehézkes. Utóbbi esetben nagyon gyorsan meg kell tanulnia a Fidesznek, hogy a prudens gazdaságpolitika és a szigorú költségvetési gazdálkodás kötelező gyakorlatnak számítanak mostanában.”
Devizakereskedők:
– El kellene dönteni, hogy mi a Fidesz célja, az erős, vagy a gyenge forint, egyszerre ugyanis nem lehet mindkettőt megvalósítani - fejtette ki meglátását az egyik budapesti devizakereskedő. A mai kijelentések, amint azt a piaci reakció is mutatja, gyengülést hoznak a bizonytalanság miatt. Az alacsony kamatláb gyenge forinthoz vezet, az erős forintot pedig magasabb kamatláb mellett lehet elérni. Véleménye szerint 283-285-ig is gyengülhet a forint, ott többen forintvételi oldalra állhatnak.
– Korábban Orbán Viktor azt mondta: csak gyenge ország akarhat gyenge forintot - ezt már egy másik devizakereskedő idézte fel nekünk emlékeiben. Ő egyébként azt is megjegyezte: kezdjük azt hinni, hogy paradigmaváltás van a Fidesznél (gyengébb forintot akarnak) és így irány a 280-290-es sáv az euróval szemben.
– A harmadik devizakereskedő úgy látja: ha valóban olyan nagy bajt is látnak az új kormányzati vezetők, azt akkor sem így kellene tálalni a nyilvánosság előtt, helyette inkább a háttérben kellene előkészíteni a döntéseket és örülniük kellene, hogy az utóbbi napokban már végre kicsit megnyugodtak nemzetközi szinten a piacok.
– Problémásak a mai kijelentések, az állampapírpiacon is eladások vannak, a hozamok mintegy 30-40 bázisponttal ugrottak - jelezte egy másik piaci szereplő.”
Külföldi elemzők – London megint Magyarországra figyel
– „Magyarországnak szigorú költségvetési politikára van szüksége annak érdekében, hogy meggyőzze a befektetőket és kitartsanak a magyar eszközök mellett - nyilatkozta a Bloombergnek a mai forintpiaci események kapcsán Manik Narain, a UBS londoni feltörekvő piaci stratégája. Magyarország a költségvetés idei hiányának 7 százalékra történő emelésével a masszív kötvénypiaci tőkekiáramlást kockáztatja.”
– „Kissé veszélyes játékot űz a Fidesz a mai kommunikációval – mondta az MTI-nek Nigel Rendell, RBC Capital stratégája… a magyar gazdaság nincs annyira szörnyű állapotban… nem szerencsés a görög és magyar helyzetet egy lapon említeni. Görögország és Magyarország egy mondaton belüli említése félelmet kelthet a befektetőkben, és a forint ennek megfelelően reagált. ’Még azt is igyekeznék elkerülni, hogy azt mondjam az embereknek: görög salátát vacsoráztam, nehogy lerontsák a hitelminősítésemet’ - jegyezte meg ironikusan a londoni elemző. "Így tehát mindenféle Görögországhoz köthető dolgot el kellene tüntetni a magyar politikai menüből.”
– „A makrogazdasági pálya alapján az eredeti, a GDP arányában 3,8 százalékos idei államháztartási hiánycélnál 1 százalékponttal lenne magasabb a hiány, a további hiányemelkedés a kormányzati egyenlegrontó tételektől függne (állami vállalatok adósságátvállalása, kiadásnövelés, bevételcsökkentés) - mndta Ambrus Gábor, a 4Cast szófiai elemzője. Szerinte nem valószínű, hogy a Nemzetközi Valutaalap áldását adná egy érdemi államháztartási hiánycél-túllövésre, főként annak tükrében, hogy a Fidesz adócsökkentéseket hangsúlyozott. A mai Barroso-nyilatkozat is potenciális konfliktusra utal a háttérben a Fidesz elképzelései és a realitások miatt… nem szerencsés, főleg ebben a piaci környezetben nem szerencsés ilyen párhuzamot vonni Magyarország és Görögország között.”
– „A Fidesz ügyvezető alelnökének kijelentésére kezdett gyengülésbe a forint, amikor Kósa Lajos a görög válsághoz hasonlította a valós magyar helyzetet - emelte ki kommentárjában Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland elemzője, aki emlékeztet arra, hogy a Fidesz választási győzelme óta kommunikációban a vártnál rosszabb helyzetet hangsúlyozta. Egy hivatalba lépő új kormány részéről ez tipikus magatartás, melynek segítségével a párt előkészíti a terepet és egyúttal felkészíti a lakosságot a megszorítások időszakára. Eddig ugyanis a Fidesz vezető politikusainak kijelentései a magasabb hiányra való törekvést támasztották alá, Kósa Lajos szavai viszont arra utalnak, hogy a laza fiskális politika mozgástere korlátozott. Az RBS elemzője szerint Barroso egyértelmű üzenetet küldött Magyarország számára, miszerint az új kormánynak ragaszkodnia kell az EU-IMF programban vállaltakhoz.”
2010. június 03. csütörtök, 18:46, MTI-Galamus
A budapesti értéktőzsdén is bizonytalanságot okozott Kósa Lajos nyilatkozata
„Az MTI által megkérdezett piaci szakértők szerint bizonytalanságot okoztak a piacon Kósa Lajosnak, a Fidesz alelnökének a magyar gazdaság állapotára vonatkozó kijelentései. A kormánypárti politikus államcsőd közeli helyzetről, kríziskezelés szükségességéről beszélt, és úgy fogalmazott: ’a kényszerhelyzet miatt bizonyos gazdasági alkotmányossági szabályok felfüggesztésére is sor kerülhet átmenetileg’.
A szakértők egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy a befektetők megijedtek, előtérbe került a kockázatkerülés, és azonnal kezdték eladni a magyar papírokat, beleértve a kötvényeket is. A forint euróval szembeni jegyzése a délelőtti 274-es szintről késő délutánra 280 fölé emelkedett. Mindeközben a vezető nyugat-európai tőzsdék nyereségben voltak, és az amerikai piac is emelkedéssel nyitott.
Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője szerint ’politikai kockázat’jelent meg a magyar piacon, amire már régóta nem volt példa. A Kósa-beszéd pánikot okozott, aminek eredményeként mintegy ezer pontot esett nap közben a BUX.
Illés László, a QUAESTOR nemzetközi üzletág vezetője szerint is megijedtek a külföldi befektetők, és a kockázatot eladással árazták. Megemlítette azt is, hogy José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke Orbán Viktor miniszterelnökkel közös brüsszeli sajtótájékoztatóján óvatosságra intette Magyarországot a meglévő problémák miatt, és arra biztatott, hogy fokozni kell az erőfeszítéseket a hiány leszorítása és a strukturális reformok megvalósítása érdekében.”
Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!
Nika György interjúja Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivővel
Nika György: „Jó estét kívánok!
Magyarország gyors és határozott versenyképességjavító intézkedésekre készül – ezt mondta Orbán Viktor miniszterelnök, miután egyeztetett az Unió vezetőivel. Napokon belül meglesznek a magyar gazdaság állapotáról szóló információk, és az után 72 órán belül a kormány akciótervet fogadhat el a rövid távú problémák kezelésére. A kérdés, hogy mekkora gazdasági mozgástere lehet az új kormánynak: mi az, amit még elnéznének Brüsszelben, és mi az, amit már nem… A magyar kormányfő és az EU elnöke abban egyetértett, hogy a pénzügyi gazdasági válságnak még koránt sincs vége. Filmbejátszás.
[– Képes tudósítás Van Rompuyjel folytatott megbeszélésről. Szinkronhang: Van Rompuy így üdvözli Orbánt: „Mister Prime Minister” – a gazdasági válság mellett arról is tárgyalt… stb.
– Képek a varsói megbeszélésről Tuskkal, Horvátország, Szerbia mielőbbi integrációjájól tárgyaltak
– Szakértő arról, hogy a magyar külpolitika iránya a kiüresedett V4-ek helyett új megoldásokat keres: erős régiós szövetségesek kellenek a Szlovákiai rossz viszony miatt
– De Orbán is, Tusk is kiemelte, hogy a visegrádi együttműködésben gondolkodnak – de ezt szinkronban csak Tusktól halljuk
– Orbán a lengyel gazdaság teljesítményét dicséri szinkronban
– Szakértők szerint az új kormány felismerte a regionális együttműködés jelentőségét
– Magyarics Tamás a Ma reggelből – a régiónak lakosságszáma miatt jelentős az érdekérvényesítő képessége
– A rendszerváltás óta egyetlen miniszterelnök sem választotta első útja helyszínéül Varsót; Antall, Boros, Horn is Nyugat-Európában kezdett, Medgyessy a Vatikánban, Gyurcsány, Bajnai Bécsben, Orbán előzőleg Párizsban]
Ezzel kezd a műsor, teljes öt percet fordít erre a beszámolóra. Majd következik az interjú:
„Nika György:– És itt van Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője, jó estét kívánok! Ön végigülte az összes találkozót, ugye, tehát Varsótól Brüsszelig?
Szijjártó Péter: – Ott voltam végig.
– [némi bizonytalanság] Esett ma a tőzsde, Magyarországon esett a tőzsde, esett a forint, azt mondják elemzők, azért, mert két fideszes politikus a gazdaságról nagyon súlyosan nyilatkozott. [Szijjártó mosolyogva hallgatja] Kósa Lajosról és Varga Mihályról van szó. Ez egyfajta egyeztetett kommunikáció, hogy míg a miniszterelnök ismerteti Brüsszelben az új kormány, gondolom, gazdaságpolitikai elképzeléseit, addig itthon két vezető fideszes politikus nagyon komolyan bírálja a gazdaság helyzetét. És ennek milyen következményei vannak?
– Nézze, tőlünk hónapok óta azt kérdezik, hogy milyen gazdaságpolitikai lépéseket fogunk tenni, mi pedig hónapok óta elmondjuk, hogy a következő gazdaságpolitikai lépések, azok attól függenek, hogy milyen állapotban van valójában a magyar gazdaság, mert az egészen világos, hogy nem olyan állapotban, mint amilyet a kormány által elfogadott törvényekben a számok mutatnak. [Felirat: Varsó és Brüsszel után – tehát eszükbe se jutott új anyaggal készülni] Tehát a költségvetési számok és az egyéb, az előző kormány által publikált, kommunikált számokról mindenki azt mondja, hogy nem igaz. A 3,8 százalékos állítólagos hiány kapcsán a Nemzeti Banktól kezdve az Állami Számvevőszéken át a Költségvetési Tanácson keresztül 29 vezető közgazdászig mindenki egyetért abban, hogy ennél jóval magasabb lesz a hiány, legalább 1 százalékkal magasabb lesz a hiány, az olyan 120-140 milliárd forintot jelent pluszban. Vita vagy szakmai konzultációk jelenleg arról zajlanak, hogy mennyivel lesz magasabb a hiány valójában, mint amit a kormány leírt.
– A kérdés ugye az, hogy tőzsde, az árfolyam miért reagált ennyire érzékenyen, minden más folyamattal szembemenve, például Londonban is a biztosításkockázati díj Magyarország szempontjából ma nőtt, miközben a többi, körülöttünk lévő országé csökkent. Tehát ugye néhány napja van új kormány, de most először reagált a tőzsde ilyen negatívan.
– Nézze, azt nyilván mindenki megtiszteltetésnek veszi, így fideszes vezető politikusok is, ha a nevüket és a nyilatkozataikat ilyen konkrét gazdasági folyamatokkal hozzák azonnal összefüggésbe, tehát nyilvánvalóan badarság lenne azt gondolni, vagy a valóságos túlságos leegyszerűsítése lenne, ha azt gondolnák, hogy egyes nyilatkozatok kapcsán mondjuk tőzsdeindexek és árfolyamok mozdulnak meg radikálisan. Egy dolog viszont biztos: Magyarország az igazság pillanat előtt van. Azt már mindenki tudja Magyarországról, hogy azok a számok, amiket az előző kormány a gazdaság jellemzőiként publikált, azok nem igazak. És mindenki azt várja, hogy akkor mondjuk meg, hogy a magyar gazdaság valós állapota valójában hogyan is néz ki. Mert ha nem teremtünk átláthatóságot, ezt a brüsszeli tárgyaláson az Európai Unió vezető politikusai transzparenciaként emlegették tudományos nevén, tehát ha nem teremtünk átláthatóságot, transzparenciát, akkor hiányozni fog az az ugródeszka, amiről a kormány gazdaságpolitikai elképzelései el tudnak indulni. Tehát azt minden egyes tárgyalópartnerünk világossá tette Brüsszelben, hogy az nem maradhat következmények nélkül, hogy a magyra gazdasági adatok folyamatosan hamisak. Hamis adatokat közölt az előző kormány az Európai Unió felé, az EU különböző intézményei felé, megvezették a magyar lakosságot…
– Ezt mondták Brüsszelben?
– Hogyne, azt mondták, nagyon szeretnék, ha nem Görögország útját járná Magyarország, tehát a gazdasági adatok elhazudása, manipulálása után a valós adatokat hozzuk nyilvánosságra, és ennek megfelelő gazdasági lépésekre kerüljön sor. És Orbán Viktor világossá is tette, hogy okulván a görög példából, ha a kormány, illetve az ő rendelkezésére fognak állni a gazdaság valós adatai – a gazdasági tényfeltáró bizottság dolgozik, most már napok kérdése, ugye Varga Mihály ma is tartott egy egyeztetést a közgazdászokkal…
– Igen, a hét végére ígért adatokat…
– Így van, tehát ha nyilvánosságra kerülnek a számok, akkor 72 órán belül a kormány egy gazdasági akciótervet fog letenni az asztalra. Ugye Görögország esetében is abból volt a probléma, kiderült a helyzet, és utána a kormány gondolkozott azon, hogy mi legyen, és nem tettek semmit.
– [Nika közbevág] Jó, ne is beszéljünk Görögországról. Ebben a képlékeny állapotban vagy helyzetben mi az, amit kérhetett a magyar miniszterelnök, néhány napos beiktatása után, és mi az, amire – mondjuk így – felhatalmazást kapott? Mindenki ilyenkor a hiányról beszél, hogy vajon Brüsszelben engedélyeztek-e a 3,8 vagy 4-nél nagyobb hiányt. Miközben több országnál 6-8-10 százalékos hiányról beszélnek már.
– Nézze, azért a brüsszeli tárgyalások során – és azért Orbán Viktor ma találkozott az Európai Unió legfontosabb vezetőivel, a Tanács elnökével, a brüsszeli bizottság elnökével és a parlament elnökével a mai napon –, egyértelművé vált, hogy Európában azok lehetnek versenyelőnyben, akik a rövid távú egyensúlyjavító lépéseket és a hosszú távú versenyképességjavító intézkedéseket egyszerre tudják meghozni. Ebben egyetértés van, egész Európa erről beszél.
– Ez Magyarország szempontjából mit jelenthet?
– Hát ez egy óriási versenyelőnyt jelent. Ugyanis az a rendkívül széles felhatalmazás, amivel a mostani kormány rendelkezik, a választóknak az a döntése, amivel egy egészen új rendszert alapítottak meg az országgyűlési választással, ez óriási lehetőséget ad a magyar gazdaság újjászervezésére. Tehát gyakorlatilag nincs még egy kormány az EU-ban, aki ilyen hatalmas felhatalmazással rendelkezvén ilyen lehetőséget kapna arra, hogy rövid távú és hosszú távú versenyképességjavító lépéseket egyszerre tegyen. Tehát a magyar gazdaság újjászervezése, az most a feladat, mert az látszik, hogy a toldozgatás-foldozgatás, a megszorítások, ezek kudarcra ítélt lépések…
– [Sokadszor próbál közbeszólni] Ebben nincsen vita nyilván még az Unióval sem. De Brüsszelben ugye árgus szemekkel figyelnek bizonyos számokat. Ezek a számok mennyire vannak kőbe vésve? Mennyire lehet tőlük eltérni, mit kell letenni cserébe ahhoz, hogy el lehessen térni? És megkapta-e erre az új kormány az engedélyt?
forum.index.hu
– Nézze, Barroso úr, az Európai Bizottság elnöke a teljes támogatásáról biztosította Orbán Viktort. [Közben már egy ideje folyamatosan Barroso és Orbán közös sajtótájékoztatóját látjuk] Tegnap este az Európai Bizottság hat biztosával folytattunk egy munkavacsorát, ahol olyan fontos biztosok voltak, mint a fejlesztési ügyekkel foglalkozó, költségvetési ügyekkel foglalkozó, az adó- és vámügyekkel foglalkozó, a regionális politikát felügyelő biztos, és mind azt mondták, hogy ők is, ugyanúgy, ahogy a választási kampányban az Európai Néppárton keresztül a kormányzásban is, és majd a 2011-es uniós soros elnökségi pozíció betöltése idején is teljes támogatásukról biztosítják Magyarországot. Mindenki azt várja, hogy öntsünk tiszta vizet a pohárba, mondjuk meg a gazdaság valós állapotát, ők is látják, hogy a számok nem a valóságról szólnak, teremtsünk végre átláthatóságot, teremtsük meg annak a lehetőségét, hogy többet ne lehessen elhazudni a gazdaság valós állapotát, és kezdjünk hozzá a magyar gazdaság újjászervezéséhez. Erről biztosította is a magyar miniszterelnök az uniós tárgyalópartnereket.
– Szó volt arról, hogy az Unióval újrakezdik a tárgyalásokat erről az óriáshitelről? Az IMF a jövő héten jön újra a szokásos negyedéves magyarországi bejárására…
– Erről nem volt szó, tehát ilyen tárgyalások nem folytak, arról viszont igenis volt szó, hogy nem mehetnek tovább úgy a dolgok, mint ahogy eddig mentek, ez egész Európára igaz, hiszen ebben is egyetértés volt, hogy újabb és újabb válságlökések fogják elérni Európát.
– [Nika félbe akarj szakítani, végül sikerül] Világos, fél percünk van. Magyarország milyen új szövetségi mozgásteret akar magának kialakítani? Akár a Visegrádi Négyeknél, akár az Unión belül… [stb.]
***
Összesen: 13 perc 50 másodperc
Majd következik az árvízi beszámoló 1,5 percben
Végül az árvízi segélykoncert ürügyén filmösszeállítás: az Animals együttesről és Eric Burdonről, illetve beszélgetés a stúdióban, ahol ott ül Eric Burdon is. Időtartam: közel 8 perc.
Ez volt Az Este, 2010. június 3-án.