rss      tw      fb
Keres

Bolgár György interjúi a Galamusban - 2012. február 1.

A mozgalom terveiről és az ellenzéki kerekasztalról
Kónya Péter a Magyar Szolidaritás Mozgalom társelnöke


Bolgár György: - A szervezet nevében benne van, hogy mozgalom, ám sokan sokszor felvetették – és legutóbb Ön is célzott rá, hogy ez nem lehetetlen –, hogy lesz-e párt a mozgalomból?

Kónya Péter: - Azt tudom mondani, hogy a mozgalom maga biztosan nem lesz párt. Ezt eldöntöttük már az alapításkor. Azt viszont nem tartjuk kizártnak, most elsődleges célunk, hogy az ellenzéki kerekasztalt összehozzuk, és ebben egyfajta katalizátor szerepet töltsön be a mozgalom. Ha az ellenzéki kerekasztal nem tudja betölteni azt a szerepét, hogy itt az ellenzéki erőket – legyenek ezek pártok, civil szervezetek vagy éppen mozgalmak, szakszervezetek – összefogja, erre nyilatkoztam én azt, hogy akkor a Magyar Szolidaritás Mozgalom mint önálló erő is kész lett és képes lesz arra, hogy az Orbán-kormányt leváltsa. Nyilván ahhoz, hogy egy parlamenti demokráciában ez megvalósulhasson, egy pártra van szükség. Akkor valószínűleg egy pártot fog alapítani a mozgalom, külön a mozgalom mellett, nem a mozgalom fog átalakulni párttá. Vagy éppen egy meglévő valamilyen párt mögé fog felsorakozni a mozgalom, amelynek a céljai azonosak és a programja azonos.

- Ennek ellenére ezek szerint nem mondtak le arról, hogy ezt az ellenzéki kerekasztalt megszervezzék, létrehozzák, bár az LMP szépen kifarolt a dologból. Próbálkozik az LMP-nél?

- Így van. Jávor Benedekkel már természetesen felvettem a kapcsolatot személyesen is, megbeszéltük, hogy jövő hét folyamán leülünk és tárgyalunk, hiszen mi mozgalomként nem akartunk beavatkozni és nyilván nem akarunk egyetlen párt ügyeibe sem beavatkozni. Éppen ezért megvártuk az LMP kongresszusát, hogy ott döntsenek különböző kérdésekről. Sajnálatosnak tartjuk egyébként, hogy az LMP kongresszusa úgy döntött, hogy nem kíván részt venni az ellenzéki kerekasztalban, úgy, hogy nem tudják, hogy milyen elképzelésünk van, egyáltalán hogyan kívánjuk működtetni, milyen céljai lennének ennek. Nyilvánvalóan most megkezdődnek egyfajta háttértárgyalások. Én egyébként bízom abban, hogy az LMP revideálni fogja a nézetét és részt fog venni az ellenzéki kerekasztal munkájában.

- Lehet, hogy ebben a szolidaritás mozgalomnak azért is kulcsszerepe van, mert a civil szervezetekkel való együttműködéstől az LMP nem zárkózott el. Önökre azt lehet mondani, hogy civil szervezet, hiszen most is hangsúlyozta, hogy nem lesz akkor sem párt belőle, ha valamiért majd szükségét érzik annak, hogy pártot csináljanak. De mint ezek szerint egy ütőképes, tüntetésszervezésre képes, érdekeket érvényesíteni képes vagy legalábbis képviselni képes civil szervezet, megszervezhetné ezt az ellenzéki kerekasztalt és az LMP-nek sem kellene elvesztenie az arcát. Hiszen azt mondhatja, hogy kérem szépen, egy civil szervezet meghívására és szervezésére jöttünk ide. Hogy ezen a kerekasztalon még részt vesznek más pártok is, az egy más dolog. Szeretjük őket vagy nem, de ellenzékiek és alapvetően demokraták, tehát ezzel nincs bajunk. Valami ilyen fajta kompromisszumban reménykedik Ön?

- Én azt gondolom, hogy mindenkinek látnia kell az új választójogi törvény alapján, hogy reális esélye az Orbán-kormány leváltásának akkor van, ha egy széleskörű összefogás létrejön. Nyilván ebben a pártok is és az LMP is – amelyik mondjuk az előző időszakban még nem létező párt volt – egyetért, hogy ez egy stratégiai kérdés, hogy mivel lehet inkább megszólítani a szavazókat. Ha valaki önálló erőként jelenik meg, vagy pedig egy széleskörű összefogásként. Én úgy gondolom, hogy a Magyar Szolidaritás Mozgalomnak önálló erőként is meg kell jelennie, tehát egy domináns önálló erőként, de szükség van egy egyfajta összefogásra is. Tehát a kettőt ötvözni kell. És nyilván a pártoknak is ebben kell gondolkodniuk.

- Ezek szerint tehát az ellenzéki kerekasztal szervezésének következő szakasza az lesz, hogy megpróbálja meggyőzni Jávor Benedeket, az LMP új frakcióvezetőjét arról, hogy mégse legyenek ennyire elutasítók.

- Nemcsak ez a következő szakasza, hiszen folyamatosan háttértárgyalásokban vagyunk a civil szervezetekkel, szakszervezetekkel, parlamenti pártokkal, demokratikus erőkkel és parlamenten kívüli pártokkal. Meghallgatnánk mindenkinek a véleményét, hogy ők hogyan képzelik el, ezeket összegeznénk és egy kompromisszumos javaslattal fogunk előállni a működtetésével kapcsolatban az ellenzéki kerekasztalnak. Hiszen azt gondoljuk, hogy fontos az, hogy ez valóban létrejöjjön és meg tudjuk határozni azokat a közös célokat, amik mentén el tudjuk kezdeni az érdemi munkát.

- Ami ennél akár konkrétabb is lehet itt a következő egy hétben, mert három-négy újabb ellenzéki demonstráció, tüntetés lesz. Van, amelyiket a 4K szervezi, Orbán Viktor évértékelőjére válaszul, van egy vasárnap délutáni, egy facebookos szervezés, nem békemenet, hanem egy paródia-ellentüntetés, ez van ma délután is. Közreműködik bármelyikben a szolidaritás mozgalom?

- Azt tudom mondani, hogy részt fogunk venni ezeken a tüntetéseken. A szervezésben nem vállaltunk szerepet, hiszen mi bejelentettük és arra készülünk gőzerővel, hogy március 10-én a Magyar Szolidaritás Mozgalom legnagyobb tüntetését tartsuk meg. Tehát mi erre fókuszálunk most, de természetesen ezeken a demonstrációkon is ott lesznek az aktivistáink, ki fogják fejezni azt, hogy valóban együtt vagyunk és közösen gondolkodunk ezekkel a szervezetekkel.

- Mert ugye az ellenzéki kerekasztal szép dolog és kellenek vezetők, akik megegyeznek egymással, hogy aztán legyenek tömegeik, amelyek követik őket, de azért a szervezés meg az együttműködés valószínűleg mégiscsak az alapoknál vagy a flaszteren kezdődik, ha ki kell menni valamilyen ügyben és tiltakozni vagy véleményt nyilvánítani.

- Ez teljesen így van.

- Akkor térjünk még egy pillanatra vissza oda, hogy esetleg párttá alakulnak. Érdekes munkamegosztás látszik kettejük között Árok Kornéllal, a másik társelnökkel. Hol az egyikük szerepel többet, hol a másik. De amikor az egyik, akkor a másik mintha visszavonulna. Ez esetleg valamiféle munkamegosztás vagy valamiféle konfliktus a vezetésben?

- Semmiféle konfliktus nincs a vezetésben. Én inkább munkamegosztásról beszélnék. Nyilván meg kell osztanunk a feladatot, rengeteget dolgozunk mind a ketten, és nem vagyunk teljesen összenőve, bár az emberek úgy kezelnek bennünket, mint egy sziámi ikerpárt. Nyilván mind a kettőnknek megvan a maga feladata és munkája ezen a mozgalmon belül is.

- Akkor a jelenből ugorjunk egy kicsit távolabbra a választásokra. Ugyanis Ön valahol megpendítette azt, hogy nem is biztos, hogy 2014-ben lesznek választások, mert nem elképzelhetetlen egy előrehozott választás. Ezt mire alapozza?

- Többféle forgatókönyv létezik nyilvánvalóan. Számolni kell azzal is egyébként, hogy az a fajta elhibázott gazdaságpolitika, aminek a hátrányait az emberek most kezdik el érezni, és gyakorlatilag az a fajta demokráciadeficit, ami ma kialakult Magyarországon, eljuttathatja őket egy olyan elégedetlenségi hullámhoz, amely adott esetben kikényszeríthet egy előrehozott választást. Illetve azt sem lehet kizárni, hogy a Fidesznek is van hasonló forgatókönyve arra, hogy adott esetben ők kezdeményeznek egy előrehozott választást, hiszen az látszik, hogy rohamosan csökken a népszerűségük. Most még van esélyük arra, hogy egy egyszerű többséget megnyerhetnek adott esetben a választásokon, illetve legitimálni tudják azt a fajta alaptörvényt és az ahhoz csatlakozó sarkalatos törvényeket, amelyet az emberek nagy része jelen pillanatban nem tart legitimnek vagy legalábbis elfogadhatónak. Azonban, ha egy ilyen egyszerű többséggel megnyernének egy választást, akkor nyilván egyfajta legitimációját éreznék annak a tevékenységnek, amit az elmúlt időszakban folytattak. Tehát nem lehet kizárni azt sem, hogy a Fidesz önmaga kezdeményez előrehozott választást.

- Sőt, vannak olyan becslések, számítások, amelyek szerint akár a szavazatok egyharmadával is vagy akörüli aránnyal a Fidesz még kétharmados többséget is szerezhetne a választásokon, ha az ellenzék szétforgácsolva, egyenként indul ezen.

- Igen, ezért is tartjuk fontosnak az összefogást. Az teljesen egyértelmű, a választási matematika azt kívánja meg, hogy az ellenzéki erőknek választókörzetenként egy jelöltet kell indítaniuk és fel kell hogy sorakozzon mögéjük mindenki. Mert ha itt elaprózódnak a jelöltek illetve a szavazatok, akkor nincs esély arra, hogy a jelenlegi Orbán-kormányt, amelyik megpróbálja teljes mértékben törvényekkel bebetonozni magát, le tudjuk váltani.

- Arra gondoltak, hogy ezen az ellenzéki kerekasztalon mondjuk előállnak egy konkrét tervvel, hogy ha váratlanul a Fidesz-kormány egy elővágással kihirdeti az előrehozott választásokat, akkor ne kelljen az alapokról vagy az alapoknál kezdeni, hanem legyen valamiféle tervük arra, hogy ezek az ellenzéki erők hogyan, milyen feltételekkel, milyen módon készülhetnének együtt egy előrehozott választásra. Vagyis, hogy ne kezdődjék el egy nagy reménytelen veszekedés, civakodás, huzakodás, hanem mégiscsak legyen valamilyen menetrend vagy terv arra, hogy az ellenzéki erők hogyan foghatnának össze. Mert ha csak általánosságban próbálnak összefogásról beszélni, akkor abszolút váratlanul és készületlenül érné Önöket ez a fajta fideszes húzás.

- Teljesen egyértelmű, hogy kétféle forgatókönyvvel kell dolgoznunk, és nem véletlen egyébként, hogy a szolidaritás mozgalom sürgeti az ellenzéki kerekasztal összehívását. Hiszen egyértelmű, hogy mindkét forgatókönyvvel készülni kell és az is egyértelmű, hogy az az érdekünk, most is azt gondolom, hogy az ország érdeke is az, hogy ha adott esetben előrehozott választások lesznek, akkor az ne érjen bennünket felkészületlenül. Tehát nyilvánvaló, hogy lesz egy minimum programja az ellenzéki kerekasztalnak, ami adott esetben sürgősséggel is bevezethető, és nyilván, ha nem lesznek előrehozott választások, akkor tudunk készülni és egy bővebb programot tudunk kidolgozni.

- Azt nyilatkozta valahol, hogy már tízezer támogatója van a szolidaritás mozgalomnak. Ez mit jelent? Tagjai is a mozgalomnak? Milyen módon lehet ehhez a mozgalomhoz csatlakozni?

- Igen, azt tudom mondani, hogy közel tízezres a létszámunk. Több mint kétszáz településen van most már helyi szervezetünk, tehát valóban országos mozgalommá váltunk. És azt tapasztaljuk az országot járva, hogy rendkívül népszerű a Magyar Szolidaritás Mozgalom. Nagyon nagy reményekkel és elvárással vannak az emberek a mozgalom iránt. Az látszik, hogy abban bíznak, hogy a Magyar Szolidaritás Mozgalom lehet az az új erő, amely egy új és jobb Magyarország megteremtésére képes lehet. Bíznak az emberek ebben és hisznek abban, hogy valóban ilyen lesz.

- Mégis mit akarnak Önöktől? Mit mond ez a tízezer ember, akivel ezek szerint szinte személyesen találkoztak, akár Ön, akár a többi szolidaritás vezetői, hiszen végig kellett járni ezt a kétszáz települést. Találkoztak azokkal, akik szimpatizáltak Önökkel. Mit mondtak, mit akarnak? Pénzt, kiszámíthatóságot, demokráciát? Normális körülményeket? Vagy kevesebb Fideszt? Mi a fő követelés? Mi a fő elvárás?

- Én azt hiszem, hogy a legfőbb elvárás az, hogy ne kelljen félniük ebben az országban, hogy végre helyreálljon a demokrácia. Ezek az alapvető elvárások. Nyilván az emberek reálisan látják azt, hogy egyik pillanatról a másikra a gazdaságot nem lehet helyreállítani. De azt jogosan várják el, hogy a demokratikus intézményrendszert és a jogállamot helyreállítsuk. És én azt érzem egy picit az emberekben, hogy ellentétben az eddigi választásokkal, egyfajta türelemmel is lesznek az emberek az iránt, hogy nem kell nekik itt csodákat ígérni és azonnali jobb életet, hanem sokkal fontosabb az, hogy megszűnjön az a fajta félelem, kiszolgáltatottság, ami most az emberekben rendkívüli módon érezhető. Nyilván valamilyen módon meg kell állítani azt a mélyrepülést, amiben a gazdaság van, és el kell indítani egyfajta fejlődés felé. Ez nem fog egyik napról a másikra menni, tehát mi nem kívánunk olyan ígéreteket tenni, amit nem tudunk megvalósítani, de reális célokkal és reális programmal fogunk előállni hamarosan.



Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!


Izsák Jenő karikatúrái