rss      tw      fb
Keres

Bolgár György interjúi a Galamusban - 2012. január 20.

Orbán nyilatkozatai a Klubrádióról
Arató András, a Klubrádió vezérigazgatója


Bolgár György: - Orbán Viktor negyvennyolc órán belül kétszer is foglalkozott a Klubrádióval. Először a német Bild Zeitungnak mondta azt, hogy „ami a Klubrádiót illeti, ez az adó nem kapott új frekvenciaengedélyt, mert a pályázaton a konkurenciánál kevesebb pénzt kínálják, ezt akarják most politikai nyomással kivasalni. Közbevetett kérdés, hogy a szabad sajtónak gazdasági biztonságra is szüksége van? Természetesen, de nem fogom megengedni, hogy bárki politikai nyomással gazdasági előnyökre tegyen szert. A Klubrádió újból pályázhat és újra ajánlatot tehet, ez ilyen egyszerű”. [Az interjút lásd a Galamusban: Bild: Orbán már sok milliónyi uniós polgár képviseletét is vállalja – m. zs.] Ma pedig a Kossuth Rádióban azt mondta, hogy „Magyarországnak határozottan ki kell állnia a saját jogrendje mellett, ugyanis azok, akik ezt a kérdést fölvetik, nem kevesebbet kérnek, mint hogy a hatályos magyar szabályok ellenében, csak azért, mert ők valakit támogatnak, előnyhöz juthassanak. Ha valaki pályázik egy frekvenciára, olyan ajánlatot kell benyújtania, amellyel nyerni tud. Ha a töredékét akarja fizetni, mint valaki más, hiába áll mögé akár a világ legnagyobb hatalma, én nem hághatom át a magyar jogrend határait. A versenyben a megadott szabályok szerint kell nyerni, nem pedig politikai kapcsolatokkal”, mondta Orbán Viktor.

Arató András: - Nyilván minden szövegnek vannak különböző olvasatai, engedjék meg, hogy én most egy sajátos másik olvasatból közelítsem meg ezt a kérdést. Először is, ha a miniszterelnök úr megtisztel minket azzal, hogy foglalkozik a Klubrádióval, akkor erre minimum illik reagálni. Másfelől itt nagyon érdekes kérdés vetődik fel, ugye ő maga azt mondja, hogy a törvényeket be akarja tartatni, nyilván csak ilyen módon kíván beleavatkozni abba, hogy egy frekvenciapályázatnak mi a végeredménye. Úgy érzem, hogy itt embereknek lesz problémájuk, mert abban a pillanatban, amint a miniszterelnök úr, aki jogkövető magatartást deklarál ebben az esetben is, megismeri az Autórádió Kft. pályázatát – amit ő nyilván most nem ismer, hiszen titok övezi, én is csak azért ismerhetem, mert peres fél vagyok ebben az ügyben –, amit e pillanatban győztesnek tekint a világ, akkor fog érvényt szerezni annak, amit kijelent, hogy ő nem engedi, hogy politikai nyomás alapján dőljön el egy frekvencia sorsa. Akkor látni fogja, hogy itt egyetlen ponttal hoztak ki – feltehetőleg politikai akaratot kifejezve, tehát nem az ő akaratát kifejezve – győztesként egy stróman típusú Kft-t. Mi történt itt valójában? Az történt, hogy nyert egy ponttal egy pályázó, aki talán húsz százalékkal több pénzt ajánlott a frekvenciáért. Amiért mi ötvenötöt, ők hetvenötöt. Ámde nyert három pont előnyt azzal, hogy ezt a frekvenciát – nyilván politikai okokból – zeneinek írták ki. Rögtön kijön a dolog, hogy ez egy svindli, és ezt ő nem hagyhatja, vagyis ezt a versenyt nem nyerhette más, mint a Klubrádió.

- Ha nekünk szót akartak volna adni továbbra is, akkor nem zenei rádiót preferálva írták volna ki ezt az eredeti pályázatot, és akkor a jelenlegi feltételek és a megajánlott összegek alapján is az nyert volna – mi –, aki kevesebbet ígért ugyan, de mégis más szempontok alapján jobbnak lett volna minősítve.

- Ugye erre szokta a kommunikációban a Médiatanács azt előhozni, hogy nekünk az lett volna az igényünk, hogy a testünkre szabják a pályázatot. Beszélő rádió esetében azt kérni, hogy beszélő rádió legyen ezen a frekvencián, ez körülbelül olyan, mint azt a szemére vetni mondjuk az Operaháznak, hogy az diszkrimináció, ha egy operaénekesi pályázatban megkívánja azt, hogy valaki tudjon énekelni.

- Igen. Eleve azt nem értettem, hogy lehetett ezt zenei rádiós formátumra kiírni, hiszen ha egy olyan beszélő rádió lettünk volna, amelyik az elmúlt tíz év alatt folyamatosan vesztette volna el a hallgatóságát és manapság már senki nem hallgatta volna, akkor még érteném, hogy úgy látszik, a piacon ez nem talált vevőre, nem érdekelt senkit, próbáljunk egy másik formátumot behozni, hátha a zenei rádiónak több esélye van.

- Én ezért szeretnék ennél egy picit általánosabb bornírtságra is rávilágítani. Úgy gondolom, hogy bármilyen frekvenciát hirdetnek meg, azt úgy kell meghirdetni, hogy a nagyobb intellektuális teljesítmény, a hallgatóság kulturális tájékozottsági szintjéhez nagyobb hozzájárulást, több pontot kapjon. Nyilvánvalóan a piac eldöntené, hogy nem akarna mindenki kizárólag beszélő rádiót megvalósítani, de azért a korábbi médiatörvény mentén működő ORTT-nek és az összes problémájával annak a médiatörvénynek ebben az egy dologban mégiscsak volt egy sokkal ésszerűbb magatartás, hogy tudniillik mindegyik frekvenciát úgy írták ki, hogy ha több beszédet, ha úgy tetszik, több értelmes tartalmat ajánl valaki, akkor több pontot kaphat, mégis elrendeződött, hogy több zenei rádió van, mint szöveges. Most az ellenkezője történt, olyan pályázatok sorát írta ki a Médiatanács, ha jól számolom Budapesten összesen már öt vagy hat frekvenciát, ahol minél kevesebb a beszéd, minél kevesebb az intellektuális teljesítmény, annál több pontot lehet kapni. Én azt gondolom, hogy ez egy durva beavatkozás az ésszerűség, a kultúra terjedése, és minden olyan ellen, ami miatt akár közfelháborodás lehet, politikai hovatartozástól függetlenül. Ráadásul a miniszterelnök úr nyilván nincs nagyon tájékoztatva a médiahelyzetről, feltehetően nincs azzal tisztában, hogy például a Lánchíd Rádió ingyenes frekvenciát használ. Valószínűleg a matematikai apparátusa, mint jó képességű embernek, sokkal erősebb annál, hogy ha tudná, hogy a hetvenötnek az ötvenöt nem töredéke...

-… Több, mint kétharmada.

- Így van. Tehát én nagyon sajnálom, hogy a miniszterelnök urat csőbe húzták ebben az ügyben.

- Mindenesetre ő magára vette mind a két nyilatkozatban, hogy „mert én nem engedhetem meg, és én nem hághatom át a magyar jogrend határait”, pedig úgy tudom, hogy a Médiatanács független testület, beleszólása senkinek semmibe nincs a tekintetben, hogy ők mit csinálnak.

- Szerintem ezzel azt akarta mondani a miniszterelnök úr, hogy majd nem fogja megengedni, hogy a Médiatanács egy ilyen bohócpályázatban nevenincs, műsort előállítani nem akaró személyeknek, vagyis vállalkozásnak adja ezt a frekvenciát. Nyilván amikor majd megismeri a részleteket, akkor úgy fogja gondolni, hogy neki majd be fog kelleni avatkozni egy olyan folyamatba, ami az igazságosság és az ésszerűség ellen mutat.



Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!


Izsák Jenő karikatúrái