Ökumenikus új év köszöntő a budakeszi Himnusz szobornál
- Részletek
- Hazai vonatkozású hírek - 2011/4. negyedév
- 2011. december 29. csütörtök, 17:26
MTI 2011. december 29., csütörtök 17:03
Több száz látogatót várnak szilveszter éjjelén Budakeszire, ahol az elmúlt évek hagyományainak megfelelően a Magyar Nemzeti Himnusz szobor előtt közös imával, énekszóval búcsúztatják az ó évet és köszöntik az új esztendőt.
A Himnusz szobrot közadakozás eredményeként 2006-ban állították fel a város főútja mentén kialakított téren, egyúttal emlékezve arra, hogy a Himnusz zenéjét komponáló Erkel Ferenc annak idején több nyarat is a településen töltött.
Gönye Csaba, az önkormányzat munkatársa az MTI-nek elmondta, az elmúlt öt évben minden december utolsó napján összegyűlnek itt az emberek, hogy ökumenikus áldás mellett adjanak a Teremtőnek hálát az elmúlt évért és fohászkodjanak a nemzeti összetartozás szellemében. Sokan a határon túlról érkeznek erre az alkalomra, annál is inkább, mert Budakeszin számos Erdélyből ide települt és sváb származású lakos él, akik szülőhelyükön maradt rokonaikat látják ilyenkor vendégül. A szobor néhány év alatt valóságos zarándokhellyé vált, egész évben vonzza a látogatókat.
Nemcsak az ó év búcsúztatón, hanem nap mint nap látni itt iskolai csoportokat, busszal érkező turistákat, hogy fejet hajtsanak a szobor előtt és meghallgassák a delet jelző 21 kis harang hangjait, illetve ünnepnapokon a Himnusz dallamait felidéző zenét. Az elmúlt években a világ egyetlen Himnusz szobraként számon tartott alkotás jóvoltából Budakeszin megélénkült az idegenforgalom - tette hozzá Gönye Csaba.
V. Majzik Mária szobrászművész, a szobor megalkotója az MTI-nek elmondta, hogy 2006-ban a rendszerváltás után elsőként e kompozíció születhetett meg közadakozásból, amikor is civil kezdeményezésre 40 millió forint gyűlt össze e célra. A mű központjában Isten áll feje körül dicsfénnyel. Mindkét oldalán sugarakból megformálva Kölcsey Himnuszának sorai olvashatók. A márvány-mészkő- bronz kompozíció a magyarság pogány és keresztény hagyományaira utaló szimbólumok gyűjteménye, rovásírással például a himnusz szót is ide vésték. A mű egyúttal három művészeti ág, a zene, a képzőművészet és az irodalom egymásba kapcsolódásának is a kifejezője.