Demokratikus Koalíció - OGY - Nem vesznek részt a Ház ülésén az MSZP-ből távozó képviselők, Mesterházy a kilépésükről tájékoztatott
- Részletek
- Hazai vonatkozású hírek - 2011/4. negyedév
- 2011. október 24. hétfő, 14:44
- Hírek
MTI 2011. október 24., hétfő 14:05
Nem vesz részt a parlament hétfői ülésén az MSZP-ből távozott tíz képviselő. Molnár Csaba - aki vasárnap arról tájékoztatta Kövér Lászlót, hogy vezetésével megalakították a Demokrata Párt parlamenti frakcióját - hétfőn közölte: "gazemberségnek", a jogállam elleni támadásnak tartják, ha nem működhetnek képviselőcsoportként, és ha kedden sem változik a helyzet, tiltakozásul nemzetközi szervezetekhez fordulnak. Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője a házvezetésnek írt levelében azt tudatta: a tízek kiléptek a szocialista képviselőcsoportból. Kövér László házelnök azután kezdeményezi a frakcióalakítási üggyel kapcsolatos döntések meghozatalát, hogy szombaton hazatér latin-amerikai hivatalos útjáról.
Molnár Csaba a hétfői parlamenti ülés megkezdése előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: egy új frakció megalakulása csak technikai feladatokat állít az Országgyűlés vezetése elé, jogi-politikai teendője nincs a házvezetésnek. Tudatta, hogy a déli határidőig jelentkeztek napirend előtti felszólalásra, azonnali kérdéseket nyújtottak be, és azt remélik, nem lesz az ügyben "jogi csűrés-csavarás", a házvezetés tudomásul veszi a frakcióalakítást és új helyet biztosít nekik a parlamenti patkóban.
Közölte, ha a Ház vezetése nem teremti meg a frakció működéséhez szükséges feltételeket, nem tudnak részt venni az ülésén és máshol fogják elmondani a véleményüket. Ha pedig ez a helyzet keddre sem változik meg, tiltakozásul nemzetközi szervezetekhez, az Európai Unióhoz és az Európa Tanácshoz fordulnak - jegyezte meg.
A képviselő kifejtette: az alkotmányügyi bizottság 1996. márciusi állásfoglalása és a Ház akkori döntése jogszerűnek ismerte el, hogy az MDF-ből távozó képviselők - Szabó Ivánnal az élükön - létrehozták a Magyar Demokrata Néppárt frakcióját, és kimondta, hogy az MDNP-s politikusok korábbi frakciótagsága nem kizárással vagy kilépéssel, hanem az új képviselőcsoport megalakításával szűnt meg. Véleménye szerint ebből kiindulva a házvezetésnek most nincs egyéb teendője, mint biztosítani az új frakció működésének feltételeit.
Kitért arra is, hogy bár a házelnök hivatalos brazíliai látogatáson tartózkodik, Lezsák Sándor alelnök helyettesíti őt, így neki kell megoldania a problémát, elfogadhatatlan, hogy a házvezetés "az időt húzza".
Varju László, a tízek egyike az ülés kezdetekor újságíróknak azt mondta: mivel képviselőcsoportjuk működési feltételei nem adottak, nem vesznek részt a hétfői ülésen. Hozzátette: kedden reggel ismét megpróbálják elfoglalni helyüket az Országgyűlésben.
Mesterházy Attila, a szocialisták frakcióvezetője arról tájékoztatta a házvezetést, hogy tíz képviselő - Baracskai József, Ficsor Ádám, Gyurcsány Ferenc, Kolber István, Molnár Csaba, Oláh Lajos, Szűcs Erika, Vadai Ágnes, Varju László és Vitányi Iván - kilépett az MSZP képviselőcsoportjából - jelentette be az elnöklő Lezsák Sándor a parlament plenáris ülésének kezdetén.
Hegedűs Lorántné jegyző ismertette a levelet, amelyben Mesterházy azt írta: kilépéssel a nevezettek frakciótagsága október 22-én megszűnt.
A frakcióvezető emellett indítványozta, hogy a nemzetbiztonsági bizottság elnöki tisztségét Vadai Ágnes helyett Molnár Zsolt töltse be.
Az Országgyűlés sajtószolgálata arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Kövér László házelnök azt követően kezdeményezi az MSZP-ből kilépett képviselők frakcióalakítási ügyével kapcsolatos döntések meghozatalát, hogy hazatér latin-amerikai hivatalos útjáról. Altorjai Anita közölte: az Országgyűlés elnökének helyettesítését ellátó Lezsák Sándor alelnök a Demokrata Párt frakcióalakítással kapcsolatos leveléről megbeszélést folytatott Kövér Lászlóval.
Lezsák Sándor az ülésteremben bejelentette: a szükséges döntések meghozataláig a házszabályban meghatározott jogokat az Országgyűlés megalakulásakor létrejött frakcióknak biztosítják.
Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök szombaton jelentette be, hogy az MSZP-ből kilépve Demokratikus Koalíció néven új, nyugatos, polgári balközép pártot alapítanak. Elmondta, hogy pártjukat a már létező Demokrata Párt bázisán hozzák létre, annak nevét, alapszabályát és vezetőségét is megváltoztatva. Közölte továbbá, hogy az MSZP-ből vele együtt távozó politikusok létrehozták a párt parlamenti frakcióját.
Az Országgyűlés házszabálya a frakciók megalakításával kapcsolatban azt rögzíti, hogy az ugyanazon párthoz tartozó képviselők - legalább tízen - képviselőcsoportot hozhatnak létre. Rendelkezik arról is, hogy a valamely frakcióból kilépett vagy kizárt képviselőt függetlennek kell tekinteni, s aki függetlenné vált, csak hat hónap elteltével csatlakozhat képviselőcsoporthoz.
Az alkotmányügyi bizottság 2009 márciusában általános érvényű állásfoglalást fogadott el, amely szerint a féléves kötelező függetlenség nemcsak a már létező frakcióhoz való csatlakozásra, hanem egy új frakció megalakulásában való részvételre is vonatkozik.
Ugyanakkor 1996-ban volt már példa arra, hogy új frakció alakításakor a képviselőknek nem kötelező fél évet a függetlenek között tölteniük: az MDF-ből kiváló honatyák így azonnal létrehozhatták a Magyar Demokrata Néppárt frakcióját. Erre hivatkozott a házelnöknek vasárnap írt levelében Molnár Csaba, aki az MTI-nek nyilatkozva arról is beszélt, hogy az alkotmányügyi bizottság akkor szinte egyhangúlag ismerte el, hogy az MDNP-s politikusok korábbi frakciótagsága nem kizárással vagy kilépéssel, hanem az új képviselőcsoport megalakításával szűnt meg. Hozzátette: a frakcióalakítás szabályszerűségét az Országgyűlés is kimondta, az összes jelenlévő fideszes képviselő egyetértésével.