rss      tw      fb
Keres

Líbia - Fegyvereket kért Londonban az átmeneti tanács, s közzétette politikai programját

MTI 2011. március 29., kedd 19:37

Több segítséget, mindenekelőtt fegyverszállításokat kért a nemzetközi közösségtől a líbiai felkelők Átmeneti Nemzeti Tanácsa kedden Londonban, az ott zajló Líbia-konferencia nyilvánosságát kihasználva; egyúttal politikai programnyilatkozatot tett közzé, amelyben legfőbb célként egy demokratikus jogállam megteremtését tűzte ki.

"Arra kérünk mindenkit, hogy segítsen, s ezen belül az egyik dolog, hogy ifjainknak adjanak jobb fegyvereket" - mondta a brit fővárosban Mahmúd Samman, a tanács szóvivője.

A lázadók jelenleg elavult, nagyrészt kézi fegyverekkel harcolnak, s ebben alulmaradnak a Moammer Kadhafihoz hű csapatokkal szemben. Az emberek persze mindenekelőtt a politikai támogatásra vágynak, a fegyverekkel való támogatásra azonban hasonlóan szükségük van - mondta a szóvivő.

Az átmeneti tanács ugyanakkor közzétette a Londonban az ország Kadhafi utáni jövőjére vonatkozó első politikai programját is.

Az Egy demokratikus Líbia víziója címet viselő dokumentum, egyebek közt így fogalmaz: "A múlt harcaiból a diktatúra sötét napjaiban megtanultuk, hogy nincs más alternatíva, mint egy szabad és demokratikus társadalom kiépítése, továbbá a nemzetközi humanitárius jog és az (ENSZ) emberi jogi nyilatkozata uralmának szavatolása." Mindez csak "párbeszéd, tolerancia, együttműködés, nemzeti összefogás és minden polgár tevékeny szerepvállalása" révén érhető el.

A Kadhafi-ellenes felkelés legfőbb politikai szerveként működő 31 tagú testület nyilatkozatában kötelezettséget vállalt egy demokratikus alkotmány kidolgozására, a szabad és demokratikus választások biztosítására, valamint a polgári és szabadságjogok szavatolására és egy jogállam megteremtésére.

A tanácsot eddig csupán Franciaország és Katar ismerte el, ezért hivatalosan nem vehetett részt a mintegy negyven ország részvételével megtartott londoni Líbia-konferencián.

Képviselőit mindazonáltal meghívták a brit fővárosba, ami lehetővé tette nemzetközi ügyekért felelős tagjának, Mahmúd Dzsibrilnek, hogy a nap folyamán megbeszéléseket folytasson Hillary Clinton amerikai, William Hague brit, Alain Juppé francia és Guido Westerwelle német külügyminiszterrel.

Utóbbi, kettejük mintegy 45 perces megbeszélésén felajánlotta Németország humanitárius segítségét. A francia elnöki palota kedden azt is bejelentette, hogy nagykövetséget létesít a felkelők "fővárosában", Bengáziban.

Bár londoni szereplésével az átmeneti tanács minden jel szerint átvette Tripolitól az ország diplomáciai képviseletét, diplomáciai körökben továbbra is kétségek fogalmazódtak meg azzal kapcsolatban, hogy a Nyugat elfogadhatja-e a felkelés vezetőit tárgyalópartnerként. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár egyebek közt rámutatott, hogy jelentések szerint Líbiában mindkét hadban álló fél megsérti az emberi jogokat.

A felkelők delegációja azonban a német hírügynökség beszámolója szerint a zárt ajtók mögött folytatott tárgyalásokon és a kamerák előtt is mindent megtett, hogy eloszlassa az tisztességével kapcsolatos kétségeket.