rss      tw      fb
Keres

Handelsblatt-írás a magyar gazdaságpolitikáról

MTI 2010. december 7., kedd 11:19

A Moody's hitelminősítő ügynökség döntésével, amely Baa3 szintre fokozta le a Magyarország adósi besorolását, Budapest megkapta a számlát erősen vitatott pénzügyi és gazdaságpolitikájáért - írta kedden a Handelsblatt.

A német gazdasági és üzleti körök vezető orgánumának nyilatkozó Dietmar Hornung, a Moody's kelet-európai szakértője úgy vélte: a magyar kormány intézkedései kizárólag rövid távú lépésekre szorítkoznak, az államháztartás alapvető konszolidálása nem történik meg. Ez áll a leminősítés hátterében, és a további kilátások sem kedvezőek. A Moody's következő lépése a "junk" szintre történő lefokozás lehet, amely nehéz helyzetbe hozhatná Orbán kormányfőt - vélekedett Hornung. Ebben az esetben ugyanis például a nagy amerikai befektetőknek meg kellene válniuk magyar államkötvényeiktől, ez pedig refinanszírozási nehézségekhez vezethet Magyarországon.

A Handelsblatt bécsi tudósítója, Stefan Menzel politikai szempontból "európai unikumnak" nevezi a budapesti kormányt, amely kétharmados többségre támaszkodhat a parlamentben. "Orbán miniszterelnök azonban ezt a rendkívüli erős hatalmi pozíciót az utóbbi hónapokban elsősorban arra használta fel, hogy megbántsa a külföldi beruházókat" - mutatott rá Menzel. "Őrület, ami most Magyarországon történik" - idézte a tudósító egy nagy osztrák bank igazgatótanácsának tagját, aki azonban nem szeretné kinyomtatva látni a nevét.

A kiadások visszafogása helyett az Orbán-kormány inkább az adóemelésekben bízik - folytatódik a Handelsblatt cikke, felsorolva a nyár óta kivetett bankadót, az energetikai, távközlési és kereskedelmi cégekre ősszel kiszabott válságadót.

A lap szerint, amikor bejelentették a magánnyugdíj-pénztárak államosítását, még az egyébként visszafogott Német-Magyar Kereskedelmi Kamarának is elszakadt a cérnája. Budapesti nyilatkozatában bírálta, hogy "Magyarországon elillan a politikába és a jogbiztonságba vetett bizalom". Az új adók ráadásul sértik a visszamenőleges hatályú jogszabályok tilalmát is - írja az újság.

Az Magyar Nemzeti Bank kamatemelési döntése olyan időpontban következett be, amikor a magyar vállalatoknak még nem megy jól, és inkább kamatcsökkentésre szorulnának - mutatott rá a német üzleti lap.

Simor András elnök minden erejével védekezik a Fidesz-kormány növekvő befolyása ellen, a kamatemelés nyílt tiltakozás volt a kormány gazdaságpolitikájával szemben - vélekedett Menzel.