rss      tw      fb
Keres

Póker-kormány

Bár a kormány látványos akcióval lépett fel egy – állítólag – illegális pókerterem ellen, ő maga valójában egy hatalmas téttel pókerjátszmát játszik.

Ez derül ki Matolcsy Györgynek az OÉT-en elhangzott kijelentéséből. Azt mondta, ha az Alkotmánybíróság a bankadót megsemmisítené, akkor a többi különadó is bedőlhetne, és velük együtt a költségvetés is. Szerinte most már (az Alkotmány szétcincálása miatt) ez nem fordulhat elő. Ezzel nem feltétlenül kell egyetérteni, mert ezek idén még nem adókérdések, itt a visszamenőleges törvénykezés jogszerűségéről van szó, ami, ugye, tilalom alá esik. Mégis, megengedve, hogy Matolcsynak igaza van, és e különadók megállnak, egyvalami semmiképpen nem megy át az alkotmányossági (vagy strasbourgi) szűrőn: ez a nyugdíjpénztári befizetések elkobzása. Ez ugyanis a magántulajdon elleni bűntett, nem lehet semmiképp sem kivonni sem az Alkotmánybíróság, sem pedig az Európai Bíróság hatásköréből.

Így az idénre betervezett 60, és a jövőre betervezett 360 milliárdos bevétel egészen biztos kiesik a büdzséből. Ez pedig a költségvetés (és ezzel Matolcsy) látványos bukását jelenti. Súlyos kudarc lesz, pont az elnökségi időszak alatt!

Hosszú távon sem lehet erre az összegre számítani, hisz 8-12 éve megkötött magánjogi szerződéseket az állam nem bonthat fel egyoldalúan, és minden egyéb beavatkozás is a jogbiztonság elvét sérti. Persze lehet, hogy Szijjártó Péter és Selmeczi Gabriella rendkívül színvonalas, magvas érvelése százezreket bír rá az állami nyugdíjra való teljes áttérésre, de magát a rendszert a Vezér nem tudja megszüntetni. Pedig micsoda megbízható garanciákat tudna adni a 20-30 év múlva nyugdíjba vonulók százezreinek!

A kormány pókert játszik: a riverre (az ötödik feljövő lapra) ászt vár, noha ennek esélye még 8 százaléknál is kisebb. És mindezt azért, hogy abszurd adórendszerét (a „fizessenek a szegények” elvén) életbe léptethesse. Megéri ez nekünk?

(Bauer Péter)


Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!