Soltész Miklós: az autizmussal élők nem mindig találnak rá a jó ellátási formákra
- Részletek
- Hazai vonatkozású hírek - 2014
- 2014. február 11. kedd, 20:52
MTI 2014. február 11., kedd 19:52
Az elmúlt évtizedben Magyarországon nagyszerű műhelyek alakultak ki az autizmussal élők támogatására, sok helyen épültek fel színvonalas ellátást nyújtó farmok és otthonok, de az érintettek vagy közvetlen hozzátartozóik nem mindig találták meg ezeket - hangoztatta az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és családügyért felelős államtitkára kedden Szombathelyen.
Soltész Miklós ezt a vasi megyeszékhelyen autista lakóotthont működtető Esőemberke Alapítvány projektismertető sajtótájékoztatóján mondta abból az alkalomból, hogy az alapítvány az Új Széchenyi Terv keretében 84 millió forintnyi pályázati támogatást nyert el, amelyből bővíthetik épületeiket, új foglalkoztató- és közösségi helyiségeket alakíthatnak ki, 19 új munkahelyet teremtve felnőtt autistáknak és más, fogyatékkal élő lakóiknak.
Az államtitkár kifejtette: a szaktárca 800 millió forintos keretből támogatta egy autizmusstratégia kidolgozását, amely lehetőség szerint egységesebbé kívánja tenni az ellátást, és segít megismertetni azokat a lehetőségeket, amelyeket az autizmussal élők és az őket segítő családtagok igénybe vehetnek.
Emlékeztetett arra, hogy a kormányzat nem csak a fogyatékkal élők szervezeteit támogatja évről évre nagyobb összegekkel: az elmúlt években a fogyatékkal élők normatív támogatását is kiszámíthatóbbá tették, 2012-ben és 2013-ban is emelkedett a normatíva.
Hangsúlyozta: az autizmussal élők ellátása, a nekik épített lakóotthonok és farmok fenntartása nehéz és összetett feladat, nagyobb költségvetési támogatást igényel, ezért írtak és írnak ki külön pályázati lehetőségeket számukra.
Hozzáfűzte: fontos, hogy a szociális foglalkoztatás keretében az autizmussal élőket is vonják be a munka világába, az autistaotthonokban és farmokon pedig olyan termékeket állítsanak elő, amelyeknek piacuk lehet.
Elmondta, ezért írtak ki a foglalkoztatás támogatására uniós forrásokat is felhasználva 1,2 milliárd forint értékű pályázatot, és ennek eredményeként mind a 18 beadott pályázat nyert, 35-100 millió forint közötti összeget.
Nádorné Vörös Ibolya, az Esőemberke Alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta: a pályázati támogatásból Szombathelyen a jelenlegi tíz férőhelyes lakóotthon mellett egy 241 négyzetméter alapterületű foglalkoztatóépület megépítését tervezik, amelyben közösségi terek, négy műhely és raktárak kapnak majd helyet, valamint egy gyógynövénykert és elkészülhet.
A gyógynövénytermesztés és -feldolgozás mellett egy cégnek környezetbarát tápoldatot is csomagolnak majd az épülő palackozóban, ott nemcsak az otthon lakóinak, hanem a városból bejáró, családi környezetben élő autistáknak is munkalehetőséget adnak.
Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP), Szombathely polgármestere a sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, hogy „a segítés városaként” eddig is fontosnak érezték a rászorulók támogatását. Szavai szerint egy társadalom erejét az mutatja meg, ahogyan a rászorulókkal, elesettekkel bánik.