rss      tw      fb
Keres

Orbán: 2014 a rezsiharc éve leszOrbán: 2014 a rezsiharc éve lesz




Orbán Viktor az Országgyűlés tavaszi ülésszakának első napján, hétfőn, napirend előtt beszélt a felsőházi ülésteremben, mert az alsóházi átalakítását már elkezdték a választás után megalakuló kisebb országgyűléshez szabva. Amit mondott:



Ilyen optimista volt


Törvényt a harmadik rezsicsökkentésről!


A rezsicsökkentés megvédésének első lépése, hogy akár már kedden meg kell alkotni az Országgyűlésben a harmadik rezsicsökkentésről szóló törvényt, amelynek alapján a gáz ára április 1-jétől 6,5 százalékkal, az áramé szeptembertől 5,7 százalékkal, a távhő ára pedig októbertől 3,3 százalékkal csökken majd.



A brüsszeli multik, bankárok, bürokraták megint támadnak


Másodszor „fel kell vennünk a kesztyűt az Európai Unióval”, amely kötelezettségszegési eljárással fenyeget, „a brüsszeli multik, bankárok és bürokraták újabb támadásra készülnek a magyar családok ellen”, de „mi nem fogadjuk el sem az igazságtalanságot, sem a kettős mércét, és nem engedünk a kapzsiságot, extraprofitot kiszolgáló politikának”.



Nonprofit energiaszolgáltatót!


Harmadik lépésként meg kell teremteni a nonprofit energiaszolgáltatók működésének feltételeit. Ehhez a parlamentnek törvényt kell alkotnia, amely alapján a kabinetnek létre kell hoznia az első magyar nonprofit energiaszolgáltatót.



A kormány nem tűri tovább a magánmonopóliumokat


Tudtuk előre, hogy 2014 a rezsiharc éve lesz, mert a rezsicsökkentéssel mint nemzetstratégiával és következetes folytatásával „óriások tyúkszemére léptünk, akiknek nagy befolyása van az unió bürokráciájára”. A kormány világossá tette, hogy a rezsicsökkentés nem egyszeri intézkedés, hanem „egy másik világ kezdetét jelenti Magyarországon”, és hogy nem tűri tovább a magánmonopóliumokat.



A piros-fehér-zöld sarkot választjuk (mármint a ringben a bokszmeccshez)


A mostani kormánytöbbség már 2010-ben úgy döntött: „a piros-fehér-zöld sarkot választjuk” a szorítóban, és „most sem ölhetünk ölbe tett kézzel, (...) meg fogjuk védeni a rezsicsökkentést”.



Rezsicsökkentéssel a befektetésekért folyó nemzetközi harcban


Az alacsony rezsi biztonságos életet tesz lehetővé a családoknak, az olcsó energia pedig versenyképessé teszi az országot a befektetésekért folyó nemzetközi harcban. Kormánya célja, hogy az energiaellátás Magyarországon legyen a legolcsóbb Európában.



Mi megoldást javaslunk egész Európának


Európa csak úgy lehet versenyképes Amerikával és Ázsiával, ha radikálisan leszorítja az energiaárakat. A verseny nem fogja meghozni a kívánt eredményt, radikálisan alacsonyabb energiaárakat csak árszabályozással lehet elérni. „Mi megoldást javaslunk egész Európának, aztán vagy megfogadja, vagy nem.” „Ceterum censeo: a rezsiharcot meg kell vívni.”



Eltakarítani a múlt romjait


Négy éve célul tűzték, hogy eltakarítják a múlt romjait, szakítanak a régi világ kishitűségével, és összefogással erős Magyarországot építenek, hogy az emberek saját kezükbe vehessék jövőjük irányítását. Az országnak sikerült túljutnia a reménytelenségen, a 2010 előtti rossz kormányzás okozta kilátástalanságon, megosztottságon, a hanyatláson. Magyarországnak ismét van jövője. Az ország megújítása nem sikerülhetett volna a választópolgárok kétharmados felhatalmazása és a fontos ügyekben létrejött nemzeti egység nélkül. Magyarország jobb állapotban van, mint négy évvel ezelőtt, és évről évre jobban teljesít.



Magyarország gondolkodásában és lélekben is megújult, összefogott


A gazdasági eredmények mellett Magyarország képes volt „gondolkodásában és lélekben is megújulni”. A lelki megújulás segített nemzeti egységet teremteni a dunai árvíz idején, és ez kellett a bankárok, a multinacionális vállalatok és a brüsszeli diktátumok elleni összefogáshoz is.



Magyarország már nem ijed meg senkitől, és megerősítette a nagy európai államok szövetségét


Magyarország már nem ijed meg senkitől, nem bújik el a viták és küzdelmek elől, kiáll magáért. Kormánya persze nemcsak vitákat és konfliktusokat vállalt, megerősítette Magyarország és a NATO, valamint a nagy európai államok szövetségét, miközben új gazdasági-kereskedelmi együttműködéseket épít ki világszerte, tárgyalásokat folytatott és fontos megállapodásokat kötött az elmúlt fél évben Indiában, Japánban, Oroszországban és Törökországban, és folytatja ezt Kínában és Szaúd-Arábiában is. A kormány célja, hogy az export egyharmada Európán kívülre irányuljon 2018-ra. Ez ambiciózus, de nem lehetetlen vállalkozás.



A felsőházi terem


Ellenzéki tiltakozás


Szanyi mobiltelefonja


Miközben Orbán Viktor a szónoki emelvény felé ment, a baloldali ellenzék padsoraiból Szanyi Tibor (MSZP) mobiltelefonjáról kihangosítva a miniszterelnök egyik 2008-as, a szlovákiai Losoncon rendezett konferencián elmondott beszédét játszotta be. Ezen Orbán, akkor még ellenzéki politikusként, azt mondta: Magyarországon éppen puccs van, a magyar kormány puccsot hajt végre a parlament és saját népe ellen (mert a kormány titkosított, hosszú távú szerződést köt Oroszországgal az energiakérdésben). Az ellenzék tapsolni kezdett, majd rákezdtek a kormánypárti padsorokban is. A miniszterelnök utóbbiaknak megköszönte a tapsot, még ha az „provokáció eredménye” is.



Az LMP pólója


Az LMP négy képviselője, Schiffer András, Szél Bernadett, Osztolykán Ágnes és Lengyel Szilvia STOPAKS2 PAKSTOP feliratú pólóban foglalt helyet az ülésteremben.



Válaszok Orbán felszólalására


MSZP: a kormány alkalmatlan és méltatlan az ország vezetésére


Harangozó Tamás (MSZP) szerint a kormány öntelt és erőszakos, ráadásul mindez nem párosul hozzáértéssel. Az államadósság jelenleg több mint 2010-ben volt, miközben 3 ezer milliárd forintnyi megtakarítást vettek el az emberektől. A kormány hiteltelen gazdaságpolitikája és hiteltelen politikusai miatt gyenge jelenleg a forintárfolyam, és ezért fizetnek ma a devizahitelesek 70 százalékkal nagyobb törlesztőrészletet, mint négy éve, miközben a rendszerváltás óta a legtöbb adót bevezető kormány a jelenlegi.


A kormány az elmúlt években elfoglalta és leépítette a demokratikus intézményeket az Alkotmánybíróságtól, az Állami Számvevőszéken át a választási szervekig, mesterien használta az Országgyűlést a korrupciós ügyei legalizálására, a nyomozó hatóságokat pedig ezek elkenésére, ez azonban pusztán gátlástalanság, és „tisztességes demokrata” akkor sem csinál ilyet, ha kétharmados többséggel rendelkezik a parlamentben.


A felfoghatatlan mértékű korrupció, a demokratikus játékszabályok felrúgása és a politikai kizárólagosságra való törekedés már sokakról lepereg, hiszen a kormánynak nem jutott ideje az emberekkel foglalkozni. Ezt mutatja, hogy jelenleg minden második ember létbizonytalanságban él, másfélmillió ember nyomorog és félmillió gyerek éhezik.



LMP: miért kellett új szolgaságot választani?


Miért kellett új szolgaságot választani? A paksi bővítésre utalva Schiffer András, az LMP frakcióvezetője ezt a kérdést tette fel. Nem szabad az az ország, amelyik energiarendszerét tekintve kiszolgáltatja magát egy új nagyhatalomnak. Orbán vallja be, hogy az a paktum, amelyet Vlagyimir Putyinnal kötött, legalább a duplájára nyomja fel az áram árát! Olyan környezeti kockázatokat hagynak a következő generációkra, amelyeknek a hatásait ma még nem is lehet kalkulálni. Kiderült, hogy a szabadságharcuk, nem az országot, hanem kizárólag a saját oligarcháikat védi. Bokros Lajos, Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc csomagjai együtt sem érik el azt a „megszorítócsomag-áradatot", amelyet a jelenlegi kormány zúdított a magyar családok nyakába. Az államadósság kérdésében ugyancsak „felsültek", és a devizahitel-kérdést sem sikerült megoldaniuk.





(Fotók: MTI/Kovács Attila)