rss      tw      fb
Keres

Orbán ismét önmagáról beszélt a Bethlen-szobor avatása ürügyén



A Várban, Szent György téren hétfőn avatták fel Bethlen István néhai miniszterelnök szobrát. Az egészalakos szobor Stremeny Géza alkotása, és a Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott nevéhez fűződő Nemzeti Könyvtár-programhoz kapcsolódik. A kormányzati honlapon márciusban közzétett adatok szerint a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium 32 millió forintot biztosított az emlékműre. Pénteken Gróf Bethlen István és kora címmel konferenciát tartottak Budapesten, amelyen Kövér László is felszólalt.


Orbán Viktor beszéde: dicsőség Magyarország miniszterelnökének


(Részletek)



Dicsőség Magyarország miniszterelnökének – MTI/Koszticsák Szilárd

A Károlyi Mihály-féle forradalmi felfordulás és a bolsevik puccs után


„Már több mint egy évtizede, hogy 55 évvel halála után felavattuk Bethlen István miniszterelnök síremlékét. Az a feladat is nekünk jutott, miképpen a mai szoborállítás is. Akkor hálatelt szívvel gondoltunk arra, hogy Rákóczi, Széchenyi és Kossuth után egy újabb nagy magyar államférfi előtt leróhatjuk régi tartozásunkat. Amikor az elvesztett világháború, a Károlyi Mihály-féle forradalmi felfordulás, majd az azt követő bolsevik puccs és a trianoni katasztrófa után Bethlen István vette kezébe az ország ügyeinek intézését, Magyarország élére a gyengék, az álmodozók, a kalandorok és a kollaboránsok után végre újra egy megfontolt reálpolitikus lépett.”


Egyszerre vívta ki a radikális baloldal és a radikális jobboldal ellenszenvét – tudták, hogy tőle függ minden


„Kevés politikus volt Magyarországon, aki egyszerre tudta kivívni a baloldal és a jobboldal, különösen a radikális baloldal és a radikális jobboldal ellenszenvét, olyan politikus pedig Bethlen Istvánon kívül egyetlenegy sem, aki iránt ez az ellenszenv valódi irigységből fakadt. Mindkét oldalon tudták ugyanis, hogy akinek sikerül megszereznie Bethlen támogatását, annak nyert ügye van Magyarországon. Ezért politikai ellenfelei egyszerre féltek tőle, és egyidejűleg próbálták elnyerni a jóindulatát. Mindannyian tévedtek.”


Akinek saját világlátása van, annak nincs szüksége importált világnézetek szolgai követésére


„Annak az embernek, akinek saját világlátása van, nincsen szüksége készen importált világnézetek szolgai követésére. Bethlen István nem kötelezte, nem kötelezhette el magát egyik divatos eszmerendszer mellett sem, mert számára csak egyetlenegy elkötelezettség létezett: az a kapcsolat, amely Magyarországhoz fűzte.”


A „magyar” politika híve volt


„Rendíthetetlen híve volt annak a magyar politikának, amelynek alapjait még jóval korábban Széchenyi István fektette le, aki Bethlen jellemzése szerint – idézem őt – „nem volt sem demokrata, sem reakcionárius, nem volt sem kuruc, sem labanc, sem liberális, sem konzervatív; ő egyedül és kizárólag magyar volt. Bethlen nem kötelezte el magát egyetlen újkori világnézet mellett sem, mert a trianoni békét követően megértette, hogy Magyarország számára csak egyetlen politika létezik, éspedig az, amit ősei Erdélyben követtek.”


Mindent elutasított, ami szembement Magyarország ezeréves keresztény hagyományaival


„Minden olyan erőnek baráti jobbot tudott nyújtani, ami nézete szerint alkalmas volt arra, hogy a magyarok érdekét szolgálja, és mindent elutasított, ami szembement Magyarország ezeréves keresztény hagyományaival.”


Tudta, hogy merésznek kell lenni


„Tudta, hogy merésznek kell lenni, de nem vakmerőnek, elszántnak, de nem megszállottnak, megoldást keresőnek, de nem megalkuvónak, határozottnak, de könyörületesnek. Mindig azt kereste, amit épít, és ellenállt annak, ami rombol. Ezért nem mondhatott és nem mondott igent az antiszemitizmusra és a zsidótörvényekre. Nem mondhatott és nem is mondott igent a háborúra. Nem mondhatott és nem is mondott igent a nemzetiszocializmusra és a kommunizmusra.”


Külpolitikailag elszigetelt, a gazdasági összeomlás szélén álló, megalázott országot vett át


„Bethlen István hivatalba lépésekor Magyarország minden fronton vesztésre állt: egy külpolitikailag elszigetelt, a gazdasági összeomlás szélén álló, és – valljuk be – megalázott ország volt. Az új miniszterelnök azonban felismerte, hogy a legfontosabb erőforrás igenis a rendelkezésére áll.”


A „magyar emberek” alkotómunkájára alapozott


„Meggyőződése volt, hogy a magyar emberek alkotómunkája képes lesz új életet lehelni a világháború, a forradalmak és az európai összeomlást lezáró béke poklát megjárt országba. Szilárdan hitte, idézem őt: ’az alkotómunka egyúttal mindig helyes politika’.”


Tudta, hogy munkahelyteremtő beruházásokra kell fordítani a külföldi hitelt


„Azzal is tisztában volt, hogy a külföldről érkező hitelt nem jóléti intézkedésekre, hanem olyan beruházásokra kell költeni, amelyek munkahelyeket teremtenek. És ez a politika, ez a bátor és cselekvő politika meg is hozta a gyümölcsét. Egy évtized alatt az ország újra talpra állt.”



Egy évtized alatt létrejött a nemzeti egyetértés


„Egy évtized alatt a rend helyreállt, a gazdaság megerősödött, a széthúzás helyébe az összefogás lépett, és létrejött egy olyan nemzeti egyetértés, egy olyan közös alap, amelyre erős bástyákat és nagy terveket lehetett építeni.”


Európának viszont nem sikerült megtalálnia a konszolidáció útját a világválság után


„Azt hiszem, nem rajta múlt, hogy az akkori Európának – azt hiszem, Magyarországgal ellentétben – nem sikerült megtalálnia a konszolidáció útját, és e helyett a világválság után egyre gyorsabban rohant a verem felé, amelyet az I. világháborút követő elrontott békerendszerrel saját magának ásott.”


1990-ben mi is egy kommunista puccs és 40 évnyi diktatúra vettük saját kezünkbe a sorsunkat


„A történelem különös tréfája, hogy mi, magyarok 1990-ben nagyjából ott vettük ismét a saját kezünkbe sorsunk irányítását, ahol Bethlen István 1921-ben. A II. világháborút egy kommunista puccs, majd 40 évnyi diktatúra követett. Azt mondták a régi görögök, hogy kétszer nem léphet az ember ugyanabba a folyóba; nekünk, magyaroknak ez mégis sikerült: 1919-ben térdig, 1947-ben nyakig.”


Össze kell fognunk a magyarságot, világos irányt kell szabnunk nemzetünknek


„Ahhoz, hogy legközelebb ne süllyedjünk el a fejünk búbjáig, arra van szükség, hogy – legyen bár szó válságról, Európai Unióról, árvízről – összefogjuk a magyarságot, és világos irányt szabjunk nemzetünknek. Csak egy erős Magyarország találhatja meg az őt megillető és méltó helyet a formálódó új Európában.”


Mi már tudjuk: az erősek összefognak, a gyengék széthullanak


„Azt hiszem, mi már tudjuk: az erősek összefognak, a gyengék széthullanak. Kellő szerénységgel, de az elvégzett munka önbecsülésével mondhatjuk: bár sok még a munka, sok még az elvégzendő feladat, de Magyarország mára visszanyerte, ismét visszanyerte életerejét. Ma már újra erősödik és egyre jobb teljesítményre képes.”


A gazdasági válságot kihasználni akarók feketítik be Magyarországot külföldön


„Tudnunk kell, hogy Bethlen Istvánnak ma nemcsak egy szoborral tartozunk, hanem azzal is, hogy végre komolyan legalábbis megfontoljuk, ha nem is megfogadjuk, de legalábbis megfontoljuk a tanácsait. 1931 júniusában egy választási programbeszédben Debrecenben a következőket mondta. Lehet, hogy éppen nekünk.” „…’tudnunk kell, hogy mindig vannak, akik a gazdasági válságot más célokra is ki akarják használni. Ennek érdekében… – ezt még mindig ő mondja – ennek érdekében folyik a mai kormányzat befeketítése sokszor a külföldön is azért, mert azt remélik, hogy ennek révén a külföld majd ránk diktál olyan külső reformokat, amelyek segítségével hatalomra juthatnak’.



A nagy Orbán és a nagy előd – Miniszterelnökség/Árvai Károly

Az erő, az erő az, ami egyesít


„’És tudnunk kell azt is – mondja Bethlen – hogy a jelen generáció csak akkor oldhatja meg feladatát, ha mindig szem előtt tartja Széchenyi István nagy tanítását, ha mindig szem előtt tartja, és nem téveszti szem elől azt, hogy az erő, az erő az, ami egyesít, és hogy félre kell tennünk mindazt, ami megoszthatja a nemzetet”.”


Dicsőség Magyarország miniszterelnökének


„Dicsőség Bethlen Istvánnak, dicsőség Magyarország miniszterelnökének!”



Bethlen István szobra – MTI/Koszticsák Szilárd



A Kossuth térről elhurcolt Károlyi-szobor – budapest-foto.hu