Trafikhelyzet
- Részletek
- Napi apró
- 2013. július 02. kedd, 03:35
- Jakab Attila
Amennyiben a dohányzók dohányt keresnek, bizton ajánlom számukra a 3-as metró Árpád hídi megállóját. Teljesen mindegy, hogy melyik irányból érkeznek, mindkét oldalon két-két Nemzeti Dohányboltot találnak majd. Azért majd, mert július 1-jén csupán egyetlen trafik bírt kinyitni, de a többiben is gőzerővel dolgoznak. Tehát mire a környék árusainál kifogy a dohány, akkorra ők már beüzemelnek, és a dohányért dőlhet a dohány a négy Nemzeti Dohányboltba.
Egyébként hasonló trafikkoncentráció figyelhető meg a Kolosy téren is, ahol 100 méteren belül nem kevesebb mint három trafik nyitott/nyit meg. Az egyik a Tesco Expressnél. Mostantól akár át is lehetne keresztelni a teret. Mondjuk, legyen: Nemzeti Trafik tér. Ezen két példa alapján joggal feltételezhető, hogy mindenki ott igyekszik trafikot nyitni, ahol sok dohány remélhető a dohányosoktól. Más kérdés, hogy a bornírt újraelosztás és konkurenciacsökkentés helyenként mégis őrült konkurenciaharcot fog eredményezni.
De ez legyen a trafikosok problémája. A magam részéről egy „apróságra” szeretném felhívni az (oknyomozó) újságírók figyelmét. Mára már teljesen világos, hogy a Nemzeti Dohányboltok egymás kiköpött másai lesznek; mintha klónozták volna őket. Odáig menően, hogy még a kifüggesztett nyitvatartás is teljesen azonos lesz. Számomra teljesen megmagyarázhatatlan okból, ennek az órarendnek az alsó felületén fel kell tüntetni az üzemeltető pontos adatait (névvel és címmel). Ezt onnan tudom, hogy láttam ilyet, korrektül kitöltve. Az Árpád hídiak nem ilyenek. Ott nem sietnek az üzemeltetők feltüntetésével.
Mivel országos viszonylatban kevesebb mint 5500 trafikról van szó, azt javasolnám, hogy érdemes lenne létrehozni egy „kubatovszerű” adatbázist, ahol állampolgári bejelentések alapján listázni lehetne, hogy ki hol üzemeltet trafikot, illetve a különböző trafikokat ki üzemelteti. Ily módon akár heteken belül is körvonalazódhat az orbáni Magyarország trafiktérképe.
Tanulság! Az értelmetlen trafikkoncentrációk azt mutatják, hogy ebben a rendszerben már nincsen semmi racionalitás; maga a józan ész is eltűnt belőle. Teljesen egyértelmű, hogy ez a szabad rablás rendszere, ahol az elsődleges cél: extraprofitot biztosítani a hatalomban levők és a hozzájuk kötődő politikai klientúra számára, amelyből majd finanszírozni lehet pl. a jövő évi választási kampányt. Egy forrásszegény országban, azonban néhány százezer jólétét kizárólag milliók megnyomorításával, javaik és egzisztenciájuk elrablásával lehet megvalósítani. Erről szól az Orbán-rezsim. Ez lenne vajon a modern Magyarország?
(Jakab Attila)
Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!