rss      tw      fb
Keres

Le Monde: Orbán Magyarországa: bankvezércsere, rezsicsökkentés, a bíróságok bírálata és hócsőd




Le Monde: A Nemzeti Bank új elnöke megfosztja a jegybankot minden szakértelemtől. Joëlle Stolz bécsi keltezésű írása a tekintélyes francia liberális napilapban.


Az Európai Bizottság Rüsszelben, az Európai Központi Bank Frankfurtban, a magyaroszági üzleti körök és a pénzpiacok: mindenki megpróbálta lebeszélni erről. De a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor mégis kinevezte március elején igen vitatott gazdasági miniszterét, Matolcsy Györgyöt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) élére.

Ez volt az egyik utolsó terület, amely még nem állt a kormány befolyása alatt, de most ez is az ellenőrzése alá került. A gazdasági minisztériumban Orbán egyik bizalmasa, Varga Mihály került a helyére.

A sommás módszerei miatt„Matman”-nak becézett Matolcsy az unortodox politikai módszerek feltalálója – a bankok és a multik megadóztatása, a nyugdíjalapok államosítása –, amelyek feltöltötték az állami kasszát, ám gyakran voltak bírálat tárgyai Budapesten azóta, hogy a konzervatívok lassan három éve ismét hatalomra kerültek.

Mielőtt új posztját elfoglalta volna, még miniszterként módosította az MNB belső szabályait, úgy, hogy megnövelte saját előjogait. Ő egyedül dönti el az alkalmazottak bérét és dönt a karrierjükről. Két hét alatt kiszorított vagy félreállított mindenkit, aki szembeszállhatott volna vele.


Alárendelt feladatok

Az MNB új gazdája harmadik alelnöknek egyik gazdasági minisztériumbeli közeli munkatársát nevezte ki, Balog Ádámot, a másik két alelnököt, aki elődjével, Simor Andrással dolgoztak együtt, alárendelt feladatok elvégzésére szorította vissza. Simor ellen rendőrségi vizsgálatok indultak, mert azzal gyanúsítják, hogy bizalmas információkat adott ki a Nemzetközi Valutaalapnak.

Ellentétben egy másik konzervatív MNB-elnökkel, Járai Zsigmonddal, akit az első Orbán-kormány (1998–2002) nevezett ki, és aki nem nyúlt hozzá a bank elemző és kutató részlegéhez, Matolcsy eltávolította a részleg vezetőjét, Benczúr Pétert, a MIT-en [Massachusetts Institute of Technology] diplomát szerzett remek szakembert, aki azonban mindenféle nyilvános politikai állásfoglalástól tartózkodott.

A szakemberek az MNB meggyengülésétől tartanak, miközben Európa egy kényes időszakkal néz szembe. Az Orbán-kormány katasztrofális teljesítménye a mostani zord időjárási viszonyok között, amelyek megbénították Magyarországot (az osztrákok közbelépése kellett ahhoz, hogy hó fogságába esett autósok ezreit kiszabadítsák, akik közül többet megfagytak [ilyesmiről nincs tudomásunk – a szerk.]) rossz előjele annak, mi történik majd egy európai méretű pénzügyi vihar esetén.

Matolcsy érkezését az MNB-be pletykák kísérték: a kormány a 2014-es parlamenti választások előtt kimerítheti az ország devizatartalékait. Vagy egy részét rubellé konvertálhatja annak a megegyezésnek a keretében, amelyet Putyin Oroszországával kötöttek, hiszen Orbán több ízben is látogatást tett Putyinnál, amióta visszatért a hatalomba, ám sohasem fedte fel az országgyűlés előtt alkudozásaik tartalmát.


„Botrányos ítélet”

Március eleje óta a nemzeti valuta, a forint meggyengült. Jelenleg 305 forintot adnak egy euróért (az előző hónapokban csak 285-öt), és az árfolyam hamarosan átlépheti a 310 forintos küszöböt. A piac pesszimizmusa – a magyar gazdaság 2012-ben 1,7 százalékkal zsugorodott, és 2013-ban pedig bágyadt marad –, ellentétben áll a konzervatívok népszerűségével. Sok magyar örül a kormánydöntésnek, hogy ugyanis 2013 január elsejétől 10 százalékkal csökkentették az áram, a gáz és a távfűtés árát.

Az energiaszolgáltató vállalatok – csaknem mindegyikük külföldi – bírósághoz fordulat és győztek március elején: a bíróság úgy ítélte meg, hogy ez a nem egyeztetett csökkentés szemben áll a kereskedelmi joggal.

Orbán „botrányos ítéletet” emlegetett, és bejelentette a televízióban, a kormány nem tűri, hogy „a bíróságok tönkretegyék a politikánkat”, és hogy ha kell, megváltoztatják a hatályos törvényeket. Ma már ez bevégzett dolog.

Az ország több vállalatvezetője a bankszektor bejelentett részleges államosításnak is örül, illetve az igen alacsony kamatozású hitelek ígéretének, amelyek a gazdasági beindítását szolgálnák. Megannyi adu Orbán kezében a 2014 választások előtt.

(mzs)


Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!