rss      tw      fb
Keres

OGY - Krónika - 5. rész (kérdések)

MTI 2010. július 19., hétfő 18:07

Egy országos közmunkaprogram elindításáról, a gimnáziumi felvételi vizsgákról és a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat körüli botrányokról is kérdezték a képviselők a kormány tagjait az Országgyűlés hétfői ülésén.

MSZP: mikor írják alá a város-rehabilitációs projektek támogatási szerződéseit?

A szocialista Ipkovich György arra kérdezett rá: a kormány mikor írja alá a támogatott város-rehabilitációs projektek szerződéseit?

Fónagy János, a nemzeti fejlesztési minisztérium államtitkára válaszában elmondta, hogy először rendet kell tenni a támogatások körül, az előző kormány ugyanis összevisszaságot hagyott hátra, a munka azonban már zajlik, és a kormánynak nem érdeke a szerződések aláírásának halogatása.

A Jobbik közmunkaprogram elindítását várja

Lenhardt Balázs (Jobbik) a nemzetgazdasági miniszternél arról érdeklődött: mikorra tervezi a kormány egy országos közmunkaprogram elindítását? Hangsúlyozta, hogy jelenleg mindössze nyolcezren vesznek részt közmunkában, és többségük foglalkoztatása csak augusztus végéig tart, miközben a regisztrált munkanélküliek száma félmillió, és a nyolcszázezer fős "rokkantnyugdíjas-had" nagy része is munkalehetőség hiányában kérte leszázalékolását.

A politikus arról beszélt, hogy a gazdasági válságból az állami kiadások növelésével lehet kilábalni: munkát kell adni az embereknek, s az szül keresletet.

Czomba Sándor, a nemzetgazdasági tárca foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta: a Jobbik "nyitott kapukat dönget", mert a kormány a munkahelyteremtést tartja a legfontosabb feladatának.

Az államtitkár arra is kitért: gyors változtatásokra van szükség, mivel jelenleg az önkormányzatok lényegesen több támogatást kapnak, ha a rendelkezésre állási támogatásban részesülő munkanélkülieket foglalkoztatnak közmunka keretében, mint azok a vállalkozók, akik az elsődleges munkaerőpiacon adnának nekik munkát. A kormány ezen változtatni fog - mondta Czomba Sándor.

Az LMP értetlenül áll a gimnáziumi szóbeli felvételi vizsgák visszaállítása előtt

Osztolykán Ágnes (LMP) azt kérdezte: a kormány valóban visszaállítaná-e a szóbeli felvételiztetést a hat- és nyolcévfolyamos gimnáziumokban?

A politikus szerint ez a korai szelekció az esélyegyenlőtlenséget növeli, mivel ebben a korban még a szülők iskolázottsága határozza meg a diákok felkészültségét.

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár megerősítette az értesülést, és azt mondta: a felvételiző diákok tehetségének megítéléséhez nem elegendő egyetlen teszt.

Arra is kitért, hogy a tehetséggondozás és az esélyegyenlőség nem állítható szembe egymással, illetve hogy a kormány megtiltaná a hat- és nyolcévfolyamos gimnáziumokban való felvételikre felkészítő fizetős tanfolyamokat.

A Fidesz a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat körüli botrányokról érdeklődött

A fideszes L. Simon László a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) körüli botrányokról érdeklődött, emlékeztetve, hogy az MTA Régészeti Intézete 222 millió forint értékben kapott megbízást az M6-os autópálya nyomvonalának leletmentésére, majd a munkát pályázat nélkül 126 millió forintért átadta az Archeosztráda Kft.-nek.

A politikus rákérdezett: ellenőrzi-e a kormány, hogy az MTA Régészeti Intézete hogyan használta fel a két vállalkozói díj közötti mintegy százmillió forintos különbséget, illetve hogy van-e személyi összefonódás az intézet vezetése és a kft. között?

Hoffmann Rózsa államtitkár válaszában elmondta: a KÖSZ létrehozásával az előző kormány kulturális tárcája a saját klientúráját támogatta.

Arra is kitért, "fokozza a gyanút", hogy a szakszolgálat két vezetője előzőleg az Archeosztráda Kft. munkatársa volt, egyikőjük ügyvezetőként.

Az államtitkár közölte: a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálatot megszüntetik, a jogutód intézmény pedig ellenőrizni fogja az MTA Régészeti Intézetének teljesítéseit, míg a tárca vizsgálatot indított a KÖSZ tevékenységével kapcsolatban.