OGY - Krónika - 5. rész (kérdések)
- Részletek
- Hazai vonatkozású hírek - 2010/3. negyedév
- 2010. július 19. hétfő, 18:14
Egy országos közmunkaprogram elindításáról, a gimnáziumi felvételi vizsgákról és a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat körüli botrányokról is kérdezték a képviselők a kormány tagjait az Országgyűlés hétfői ülésén.
MSZP: mikor írják alá a város-rehabilitációs projektek támogatási szerződéseit?
A szocialista Ipkovich György arra kérdezett rá: a kormány mikor írja alá a támogatott város-rehabilitációs projektek szerződéseit?
Fónagy János, a nemzeti fejlesztési minisztérium államtitkára válaszában elmondta, hogy először rendet kell tenni a támogatások körül, az előző kormány ugyanis összevisszaságot hagyott hátra, a munka azonban már zajlik, és a kormánynak nem érdeke a szerződések aláírásának halogatása.
A Jobbik közmunkaprogram elindítását várja
Lenhardt Balázs (Jobbik) a nemzetgazdasági miniszternél arról érdeklődött: mikorra tervezi a kormány egy országos közmunkaprogram elindítását? Hangsúlyozta, hogy jelenleg mindössze nyolcezren vesznek részt közmunkában, és többségük foglalkoztatása csak augusztus végéig tart, miközben a regisztrált munkanélküliek száma félmillió, és a nyolcszázezer fős "rokkantnyugdíjas-had" nagy része is munkalehetőség hiányában kérte leszázalékolását.
A politikus arról beszélt, hogy a gazdasági válságból az állami kiadások növelésével lehet kilábalni: munkát kell adni az embereknek, s az szül keresletet.
Czomba Sándor, a nemzetgazdasági tárca foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta: a Jobbik "nyitott kapukat dönget", mert a kormány a munkahelyteremtést tartja a legfontosabb feladatának.
Az államtitkár arra is kitért: gyors változtatásokra van szükség, mivel jelenleg az önkormányzatok lényegesen több támogatást kapnak, ha a rendelkezésre állási támogatásban részesülő munkanélkülieket foglalkoztatnak közmunka keretében, mint azok a vállalkozók, akik az elsődleges munkaerőpiacon adnának nekik munkát. A kormány ezen változtatni fog - mondta Czomba Sándor.
Az LMP értetlenül áll a gimnáziumi szóbeli felvételi vizsgák visszaállítása előtt
Osztolykán Ágnes (LMP) azt kérdezte: a kormány valóban visszaállítaná-e a szóbeli felvételiztetést a hat- és nyolcévfolyamos gimnáziumokban?
A politikus szerint ez a korai szelekció az esélyegyenlőtlenséget növeli, mivel ebben a korban még a szülők iskolázottsága határozza meg a diákok felkészültségét.
Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár megerősítette az értesülést, és azt mondta: a felvételiző diákok tehetségének megítéléséhez nem elegendő egyetlen teszt.
Arra is kitért, hogy a tehetséggondozás és az esélyegyenlőség nem állítható szembe egymással, illetve hogy a kormány megtiltaná a hat- és nyolcévfolyamos gimnáziumokban való felvételikre felkészítő fizetős tanfolyamokat.
A Fidesz a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat körüli botrányokról érdeklődött
A fideszes L. Simon László a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) körüli botrányokról érdeklődött, emlékeztetve, hogy az MTA Régészeti Intézete 222 millió forint értékben kapott megbízást az M6-os autópálya nyomvonalának leletmentésére, majd a munkát pályázat nélkül 126 millió forintért átadta az Archeosztráda Kft.-nek.
A politikus rákérdezett: ellenőrzi-e a kormány, hogy az MTA Régészeti Intézete hogyan használta fel a két vállalkozói díj közötti mintegy százmillió forintos különbséget, illetve hogy van-e személyi összefonódás az intézet vezetése és a kft. között?
Hoffmann Rózsa államtitkár válaszában elmondta: a KÖSZ létrehozásával az előző kormány kulturális tárcája a saját klientúráját támogatta.
Arra is kitért, "fokozza a gyanút", hogy a szakszolgálat két vezetője előzőleg az Archeosztráda Kft. munkatársa volt, egyikőjük ügyvezetőként.
Az államtitkár közölte: a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálatot megszüntetik, a jogutód intézmény pedig ellenőrizni fogja az MTA Régészeti Intézetének teljesítéseit, míg a tárca vizsgálatot indított a KÖSZ tevékenységével kapcsolatban.

