rss      tw      fb
Keres

Európai melegházasság, lépéselőny



A világon sok helyütt, ezen belül Európában is a melegházasság megteremtésért folytatott harc egyre sikeresebb. Múlt héten Franciaország csatlakozott azon államok sorához, ahol azonos nemű párok is házassági kötelékre léphetnek. Nagy-Britanniában pedig az alsóház hagyta jóvá a konzervatív kormány ugyanilyen tárgyú előterjesztését. A brit felsőház még idén szavazhat a javaslatról, amely elsöprő többséget (400 szavazat 175 ellenében) szerzett az alsóházban, így nem lehet kétségünk afelől, hogy a javaslatból hamarosan jogszabály lesz.

A magyar helyzettel kapcsolatban sokszor és sokan érveltek már az Alkotmánybíróság téves – és 1995 óta következetesen képviselt – értelmezése ellen, miszerint a házasság szükségszerűen férfi és nő kapcsolatát feltételezi. Felesleges volna ezeket az érveket megismételni, azzal együtt, hogy érvényük mit sem változott. Elegendő talán a legfontosabbra felhívni a figyelmet: a házasságnak mint családjogi jogintézménynek a kiemelt alkotmányos védelme nem szenved csorbát akkor, ha nem csak külön-, hanem azonos nemű párok is választhatják az együttélésnek ezt a formáját. A kiemelt alkotmányos védelem ugyanis azt jelenti, hogy olyan többletjogokat és speciális garanciákat kell biztosítani a házassággal kapcsolatban, amelyek garantálják az érzelmi- és gazdasági közösség fokozottabb védelmét és egyértelmű elkülönítését más együttélési formáktól (pl.: élettársi kapcsolat). A jogegyenlőség kiterjesztése érdekében tett intézkedés, vagyis az, hogy a házassági köteléket létesíteni szándékozók nemükre való tekintet nélkül élhetnek ezzel a lehetőséggel, nem érintené ezt a kiemelt alkotmányos védelmet. Tavaly nagyjából hasonló érveléssel utasította el a spanyol alkotmánybíróság azokat a beadványokat, amelyek az ibériai ország melegházasságot legalizáló jogszabálya ellen érkeztek a testülethez. A magyar Alaptörvény persze egyértelmű helyzetet teremtett: a házasság csak különnemű partnerek között jöhet létre. Ne gondoljuk azonban, hogy ez a passzus örökérvényű és megváltoztathatatlan!

Ennek a rövid írásnak azonban más a célja: egyetlen „apróságra” kívánja felhívni a figyelmet, amiről a híradások kevéssé vagy egyáltalán nem szóltak. Önmagában is érdekes tény, hogy van még olyan ország Európában, ahol egy szabályozási koncepció elkészültét, ad absurdum egy jogszabály elfogadását megelőzően hatástanulmány készül. A brit képviselők ilyet kaptak kézhez a szavazást megelőzően. A tanulmány készítői „nem csupán” azzal érveltek, hogy a döntés mennyiben szolgálja az igazságosság szélesebb körű érvényesülését, hanem gazdasági haszonnal is számolnak. Nem is kevéssel, 14,4 millió fonttal (kb. 5 milliárd forinttal) kalkulálnak. Ez az összeg esküvő- és rendezvényszervező cégek, utazási irodák, éttermek, ruhaüzletek stb. és persze részben az állam markát ütné. Régóta tudjuk azt is, hogy az együttélés és a gondoskodás házassági formáját választó párok boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet élnek, így csökkenthetők egyes betegségek kockázatai, össztársadalmi szinten is mérhető módon az egészségügyi kiadások. Úgy tűnik tehát, hogy a jogegyenlőség megteremtéséért folytatott küzdelem érvkészlete újabb argumentummal gazdagodott. Talán hamarosan Magyarországon is szükség lesz rá.

(Uszkiewicz Erik)



Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!