rss      tw      fb
Keres

A Süddeutsche Bajnairól és Orbán leválthatóságáról




A Süddeutsche Zeitung Az anti-Orbánok címmel közölte Cathrin Kahlweit cikkét. Magyarországon Bajnai Gordon volt miniszterelnököt az ellenzék megmentőjének tekintik – egy olyan ellenzékének, amely így még nem is létezik. Együtt 2014 a neve annak a platformnak, amely le akarja győzni a túlhatalmú Orbán Viktor kormányfőt. Majd. Egyelőre a túlélésről van szó.

Bajnai Gordon fiatalabb lett – így hat. Kevesebb teher nyomja a vállát, könnyedébben mozog. Amikor három évvel ezelőtt még Magyarország miniszterelnöke volt, és meglehetős stresszben, szürke arccal a Duna partján álló, neogótikus stílusú parlamentben székelt, az ország közvetlenül a pénzügyi csőd előtt állt. A menedzsert és úgynevezett technokratát  pártja, a szocialista párt bízta meg a rendrakással: szanálni, takarékoskodni, helyreállítani a bizalmat.

Ez annak idején részben sikerült neki, a gazdasági adatok valamelyest javultak. De a lakosság baloldal iránti bizalmát nem lehetett visszahozni. Ebből Orbán Viktor és a Fidesz húzott hasznot. Ők 2010-ben a szavazatok több mint 50 százalékát szerezték meg. Bajnai visszavonult a politikából, elment Amerikába, majd hazatért, alapított egy intézetet, a szociális kérdések hosszú távú megoldási lehetőségeit kutatta.

Most újra előlépett. Mi több, a 44 éves Bajnait az ellenzék megmentőjének tekintik. Egy olyan ellenzékének, amely így még nem is létezik. Együtt 2014 a neve a platformnak, amelyben több parlamenten kívüli csoport fog össze Bajnaival és Haza és Haladás elnevezésű alapítványával. Benne van a Milla, amely egy Facebook-oldalból alakult ki. És a Szolidaritás Szakszervezeti Mozgalom. És a kicsi, liberális LMP egy kis csoportja. [?!] Jelenleg hetente egyszer ülnek össze, és olyan közös vonásokat keresnek, amelyek túlmutatnak az Orbán politikájára mondott „nem”-en és azon, hogy alapvetően igent mondanak az átláthatóságra és a demokráciára.


Nem annyira parlament, inkább „occupy!”

Mindazonáltal sokféle okból alighanem nagyon nehéz lesz Orbánt legyőzni 2014-ben. A Milla változatlanul egy meglehetősen szervezetlen halmaz, és az is akar maradni, közelebb van az Occupy mozgalomhoz, mint a parlamenthez. Simándi Szelim aktivista szerint a Millának most először ki kell menni a városokból és az értelmiségi környezetből, és a falvakat kell járni, hogy egyáltalán megismertessék az új platformot. Téma? Program? Majd. Az LMP, amely kevés képviselővel van jelen a parlamentben, összeveszett a Bajnaival és az új csapattal való együttműködésen. A szocialisták legalább már egy „szándéknyilatkozatot”, egy baráti érdeklődést küldtek. Össze kell fogni az erőket, különben 2014 elveszett – írták.

Még nem lehet megjósolni, hogy másfél év múlva kit jelölnek ki ellen, vagy hogy Bajnai marad-e a választott, de most sokan rá kötnek fogadásokat. Az egykori bankmenedzser, mondják –  amit rajta kívül nemigen néznek ki senkiből –, képes választható politikai alternatívát felvázolni. Az lesz a feladata, megint, hogy szanálja az országot és kiépítse a bizalmat. A szocialisták pártelnökükkel, Mesterházy Attilával erre egyedül nem képesek, gyengék hozzá, és túlságosan diszkreditálódtak, rajtuk kívül pedig alig akad valaki. Orbánnak kétharmados többsége van a parlamentben, és az ő fideszes képviselői mellett ott főleg a Jobbik jobboldali radikálisai vágnak fel.


Orbán hamarosan legyőzhetetlen lesz – figyelmeztet Bajnai

A másik, az ellenzéki, az Európa-barát Magyarországért folyó harc amúgy sem a parlamentben zajlik. A harc áthelyeződött az utcára, az internetre, a parlamenten kívüli csoportokhoz. Ott kézzel fogható a düh és a félelem, hogy Orbán nem adja át egyhamar a hatalmat. Hogy bebetonozza magát alkotmányos rangra emelt törvényekkel úgy, hogy azokat egy későbbi kormány csak nehezen tudná megváltoztatni. Új választójogi törvényével, amely legkésőbb a választások előtti 15. napig az önkormányzatnál, a jegyzőnél való regisztrálást követeli meg, és megtiltja a választási reklámokat a kereskedelmi televíziókban. A fideszesekkel, akiket kilencéves hivatali mandátummal pozícionált úgy, hogy még a következő választások után is ők mozgathatnak mindent.

Bajnai Gordon profi, elhárítja az üdvözítőről szóló reményeket, a túlságosan nagy elvárások csak árthatnak neki. És akkor még ott van a saját, mély szkepszise: „Ha nem vigyázunk, Orbán Viktor már nagyon hamar legyőzhetetlen lesz”. Azt mondja, 2010-ben, amikor a Fidesz átvette a hatalmat, azt hitte, hogy Orbán Viktor, „mint mi mindannyian, felelősségteljes kormánnyal rendelkező, normális országban érdekelt; ehelyett a kormányzati munka minősége katasztrofális. Orbán még mélyebben megosztotta az országot, mint amennyire az amúgy is meg volt már osztva. A gazdaság lefelé tartó spirálban van, csökkentek a befektetések és a gazdasági növekedés, megnőtt a munkanélküliség és a munka költsége. Az oktatási rendszert eszköznek használják a konzervatívok, fiatal magyarok és diplomások ezrei hagyták el az országot. És a nacionalista Orbán ahhoz, hogy a többséget maga mellé állítsa, olyan stratégiát használt, amely így hangzik: ’A haza soha nem lehet ellenzékben’” – mondja.


A váltóválasztók döntenek

Mármost Bajnai nem karizmatikus, vékony, fiatalos küllemű közgazdász, aki csak nehezen tud választásikampány-módozatba állni. Olyan szavakat használ, mint change, változás, és hope, remény, és maga is vigyorog a spártai, funkcionális bútorokkal berendezett irodájában, mert sehogyan sem sikerül úgy hangzania, mint Barack Obama amerikai elnök. De Bajnai legalább ebben egységben tudja magát a kormánnyal: aki el akarja érni a mélyen megosztott Magyarországot, annak a közepet kell meghódítani, azokat, akik még nem döntöttek, és nem biztos pártszavazók.

Ezeknek a választóknak a többsége 2010-ben Orbán mellett döntött. Jelenleg azonban a távol maradni szándékozók száma Magyarországon magasabb, mint a jobb vagy bal felé húzóké. A szocialistákat ez meglehetős félelemmel tölti el. Mesterházy Attila, az MSZP főnöke azt mondja: „Az új választójogi törvénnyel Orbán még jobban megnyirbálta a demokráciát, amelyben már most sem működik jól a fékek és ellensúlyok rendszere. A Fidesz jelenleg habozás nélkül megtesz bármit, hogy eltakarítsa az útból az újbóli megválasztása akadályait.”

Az MSZP most perelni akar, de ezzel egyidejűleg masszív kampányt indít annak érdekében, hogy minél többen regisztráljanak, és hogy ehhez mozgósítsa a határozatlan és a politikától távol álló rétegeket. Hasonló szándékai vannak az Együtt 2014 platformnak, mert kizárólag a nagyfokú mobilizálás növeli az ellenzék túlélési esélyeit. „Még nem tudunk elég szavazót a mi oldalunkon, ezért járjuk az országot, hirdetjük a reményt és toborzunk a változtatáshoz” – mondja Bajnai. Kicsit csüggedten hangzik ez.

Mindenesetre néha akadnak fényes pontok ebben a politikailag annyira megosztott országban. Múlt hétvégén az Együtt 2014, a szocialisták, zsidó szervezetek, és a kormány nagygyűlést tartott a parlament előtt, hogy az antiszemitizmus ellen tiltakozzon. Az ok a szélsőjobboldali Jobbik egyik parlamenti képviselőjének beszéde volt, amelyben az illető a parlament és a kormány zsidó tagjainak listába vételét követelte. A nagygyűlésen beszédet mondott a kormánypárt helyettes [?!] frakcióvezetője, az Együtt 2014 nevében Bajnai, és a szocialista Mesterházy. Az utóbbi azt mondta, hogy itt most az egyszer nem a politikai vitáról, hanem a társadalom alapjairól van szó. Ritka hangok ezek Budapesten.

(hj)



Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!