rss      tw      fb
Keres

Az esélytelenek nyugalmával

Kertész András


Annak idején, amikor az MSZP–SZDSZ-kormány 2002-ben hatalomra került, az első intézkedései között szerepelt az "üvegzseb" névre keresztelt törvény, amely transzparenssé tette a közpénzek felhasználását. A fidesz-kormány is valami hasonlóval nyitott, méghozzá az üvegszem-törvénnyel. Az "üvegszem" nevet arról a 2,6 millió szavazóról kapta, akik a maradék tisztánlátásukat is feledve, vakon beikszelték a forradalmat. Ezt a forradalmat aztán deklarálták is az üvegszem-törvényben, kimondva, hogy a nemzeti együttműködés keretében amit a kormány akar, azt tulajdonképpen a nép akarja, még ha nem is mindig tudja, hogy éppen mit is akar. Rossz nyelvek szerint a kormány pedig épp azt akarja, amit Orbán Viktor akar, de ez persze csak szóbeszéd, csuklóból cáfolható, persze csak ha figyelmen kívül hagyjuk a köztársasági elnök jelölésének módját...

Az üvegszem-törvény hatása egy dologban megegyezik az üvegzsebével. Ez pedig a transzparencia. Ugyanis, hála a sok lelkes "névadónak", az üvegszem-törvény mentén haladva transzparens módon folyhat a demokratikus jogállam elemeinek lerombolása, amolyan közép-kelet európai "diktatúra-light" építgetése, persze, szigorúan a nemzeti együttműködés keretei között... Most hallottam a rádióban egy betelefonálótól, hogy azért lesz Schmitt Pál a köztársasági elnök, mert ő biztosan engedelmesen félreáll majd, amikor Orbán elérkezettnek látja az időt... Ha ezt továbbgondoljuk, akkor ez az idő akkor lehet majd "elérkezett", amikor meglesz az új alkotmány, amely kimondja, hogy az elnöki posztot az elsőszülött örökölheti. Csak ne adjak tippeket! A betelefonáló szerint Orbán egy Sarkozy-féle elnökséget szeretne magának. Hát, én nem finomkodnék ennyire. Mondjuk ki nyugodtan: Putyin. Nem Sarkozy. Mert Franciaországban demokrácia van, és nem áll éppen bontás alatt. Nálunk meg? A magyar Hodorkovszkij-per csak azért nem kezdődött még el, mert sehol nincs az országban mínusz 50 fok, mint Szibériában. Na jó, ezek csak túlzások. A száraz tények kiszínezése. De ettől a tény tény marad. Bontják a fejünk fölül a demokráciát. S ha elbontják, nem fog semmi sem védeni az ellen, ami fentről hullik ránk. S hogy nem áldás lesz, az tuti. Persze, előfordulhat, hogy a propaganda áldásnak fogja feltüntetni, csakúgy, mint az azonnali radikális adóemelést, amelyet most csökkentésnek sütnek el.

No és mit tehet az ellenzék a demokrácia lebontása ellen? Semmit. Hála egy-két lánglelkű gondolkodónak, aki szerint a baloldalt le kell nullázni, attól majd jobban tud megújulni – s itt szándékosan nem említem név szerint TGM-et –, s hála mindazon egalizálóknak, akik minden erejüket bevetették, hogy minden fórumnak, minden mikrofonnak elmondják, az MSZP ugyanolyan vétkes a szélsőjobb megerősödésében, a reformok elmaradásában, a demokrácia lábbal tiprásában, sőt még sokkal rosszabbak, mint a fidesz... Nagyrészt nekik köszönhető, hogy most tulajdonképpen tökmindegy, van-e ellenzék, vagy nincs. Élőben láthatjuk, ahogy a parlament éppen ellenzék nélkül működik. Persze, azért néha jelzik, hogy ők is ott vannak, de nem sok eredménnyel. Mert mindannyiszor a képükbe dörgölik, hogy milyen kicsik is ők ahhoz, hogy beleszóljanak a nagyok dolgába.

Nem maradt más lehetőségük, mint valami nagy dolgot csinálni. Valami olyat, amit felkap a világsajtó, valamit, ami nagyot durran. Mert az olyan kis pukkanásokra, hogy az MSZP és az LMP is szeretné meghallgatni Schmitt Pált... hát, ezt nem fogják címoldalon hozni sehol sem. Viszont lehet, hogy van egy jobb ötletem.

Közelednek az önkormányzati választások. A fidesz rendesen körülbástyázta magát törvényekkel, tehát egy reálisan gondolkodó ellenzéki hamar felmérheti, hogy mennyi esélye lesz bármelyik ellenzéki pártnak mandátumokat szerezni. A jobbikot most sem számítanám az ellenzéki pártok közé, lévén az önkormányzati szövetségek a mai napig léteznek.

S ha kikalkulálták az esélyeket, akkor fel kellene merülnie annak a kérdésnek, hogy néhány mandátum kedvéért megéri-e elfogadni, legalizálni ezeket a törvényeket? Mert ha belemennek a választásokra, azzal elfogadják az új törvényeket. Szerintem ez végzetes hiba lenne. Ugyanis utólag (az előrelátható "eredmény" ismeretében), már hiába reklamálnak, hogy nem volt jó a törvény. Előtte kell. Mégpedig úgy, hogy az ellenzék, lehetőleg közös (nemzetközi) sajtótájékoztatón bejelenti, hogy a nyilvánvalóan félrehúzó törvények meghozatala miatt bojkottálja az önkormányzati választásokat.

A fidesz így is, úgy is átveszi a hatalmat az önkormányzatok felett, s ha az ő mércéjük szerint "túl sok" ellenzéki jutna be a képviselőtestületekbe, akkor a kétharmad birtokában átszervezheti a jogköröket, hogy ha már bejutottak, nagy beleszólásuk ne legyen a dolgok menetébe. Megtennék? A választási törvények átalakítása egyértelmű szándékot mutat arra, hogy nem akarják a véletlenre bízni a hatalom teljes átvételét.

Az ellenzéknek nem kellene ehhez statisztálnia.


Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!