rss      tw      fb
Keres

Pénzügyi csúcstalálkozó - Ősszel lehet IMF/EU-megállapodás - ÖSSZEFOGLALÓ

MTI 2012. május 17., csütörtök 19:37

Magyarországnak elemi érdeke, hogy hitelmegállapodást kössön az IMF/EU-párossal, ami reálisan ősszel jöhet létre - mondta Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter a HBLF (Hungarian Business Leaders Forum) által szervezett 11. pénzügyi csúcstalálkozón, amelyen előadást tartott Bajnai Gordon volt miniszterelnök és Iryna Ivaschenko, a Nemzetközi Valutaalap budapesti képviseletének vezetője is.

"Most a tárgyalások öt résztvevőjének, az IMF/EU mellett az Európai Központi Banknak, a magyar kormánynak és a Magyar Nemzeti Banknak is az az érdeke, hogy folyamatosan üzenetet küldjön a piacnak, miszerint a megállapodás létre fog jönni" - fogalmazott a tárgyalásokat eddig vezető tárca nélküli miniszter.

Iryna Ivaschenko a tárgyalások megkezdésével kapcsolatban konkrét időpontot nem jelölt meg. Közölte: akkor kezdődhetnek meg a tárgyalások a magyar kormánnyal, ha az MNB függetlenségével kapcsolatos aggályok megoldódnak.

Bajnai Gordon volt miniszterelnök szerint gyökeres fordulatra van szükség a foglalkoztatásban, a tőkevonzásban, és ezzel párhuzamosan helyre kell állítani a demokráciát biztosító független intézmények jogállását.

Az IMF/EU-megállapodás döntően azért húzódik, mert a kormány nem a gazdaságpolitika korrekcióját keresi, hanem a jelenlegi gazdaságpolitika folytatását szeretné elérni, minimális, taktikai engedményekkel - hangoztatta előadásában a volt miniszterelnök.

Volt pénzügyminiszterek és közgazdász professzorok úgy látják, hogy a kormány által bejelentett adócsomag negatívan hat a gazdasági növekedésre. Oszkó Péter volt pénzügyminiszter azt mondta: az egykulcsos szja következtében kieső 500 milliárd forintot inkább a vállalati szektor jövedelmezőségének és versenyképességének javítására fordította volna. Mellár Tamás egyetemi tanár szerint a telekomadó ugyan elviselhető, de a tranzakciós adóval együtt növeli az inflációt. A KSH korábbi elnöke szerint progresszív szja-kulcsokra és vagyonadóra lenne szükség.

Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke jelezte: az ország finanszírozhatóságának szempontjából kulcskérdés az, hogy Magyarország minél előbb megkösse a megállapodást az IMF/EU kettőssel, hiszen a mostani világgazdasági, eurózónabeli folyamatok, és azok hatásai miatt a CDS-felárak változása rövid időn belül 100 milliárd forintokkal is megnövelheti az ország finanszírozási igényét.

Stumpf István alkotmánybíró, volt kancelláriaminiszter rámutatott: a mostani helyzet rávilágított arra, hogy a neoliberalizmusra épített jó kormányzás koncepciója napjainkra "léket kapott". "Nem a piacnak, hanem az államnak kell kormányoznia" - tette hozzá.

A HBLF a felelős vállalatirányítás iránt elkötelezett hazai és nemzetközi vállalkozásokat, vezető üzletembereket és elismert szakértőket tömörítő nonprofit szervezet. A HBLF 1992 februárjában jött létre - Károly walesi herceg személyes kezdeményezése mellett - a londoni The Prince of Wales International Business Leaders Forum magyar szervezeteként. A HBLF-nek közel 100 aktív tagja van: hazai és nemzetközi nagyvállalatok, kis és közepes méretű vállalatok, nonprofit szervezetek és magánszemélyek.