Pécsi Vízmű - A Pécsi Vízmű nem tartja jogosnak a Tettye követelését
- Részletek
- Hazai vonatkozású hírek - 2010/2. negyedév
- 2010. június 08. kedd, 15:50
A Pécsi Vízmű Zrt. szerint nincs jogalapja annak a 164 millió forintos követelésnek, melyet Pécs új vízszolgáltatója, a Tettye Forrásház Zrt. támaszt vele szemben elmaradt víz- és csatornadíjakra hivatkozva.
A Pécsi Vízmű az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írja, a Tettyének nincs írásos szerződése szennyvízkezelésre, vízátadásra, holott azt a magyar jogszabályok kötelezővé teszik. Ezen kívül a felek között még a fizetendő összeg nagyságrendjében sincs megegyezés.
"A településeket ellátó ivóvízkutak tulajdonjoga közös. Nem csak Pécsé, hanem a tíz másik érintett településé is. A Tettyének még jogerős vízjogi engedélye sincs a vízbázisokra, hiszen a kutak tulajdonosai ehhez nem járultak hozzá" - jegyezték meg.
A társaság hangsúlyozza: az ügyben Pécsnek és az érintett településeknek kell megegyezniük, a Pécsi Vízmű pedig készséggel vállal közvetítő szerepet tulajdonosai között, ha ezt igényelik. Meggyőződésük szerint a települések jogosulatlan ivóvíz-korlátozásával való fenyegetés "túl azon, hogy igen barátságtalan, nem segíti elő a helyzet rendezését".
A közlemény szerint "a Pécsi Vízmű most is, ahogy korábban is, fogyasztói érdekeit tartja szem előtt. Minden ezzel ellentétes feltételezés nem más, mint rosszhiszemű, lejárató rágalom, ezért hírnevének sorozatos rontása miatt a társaság megteszi a szükséges jogi lépéseket".
A baranyai megyeszékhely új szolgáltatója, a Tettye Forrásház Zrt. kedden közölte, hogy a vízszolgáltatás tíz települést érintő korlátozására kényszerül rövidesen, ha a francia érdekeltségű elődje, a Pécsi Vízmű Zrt. nem fizeti ki neki 164 millió forint tartozását.
A cég szerint a hátralék abból adódik, hogy bár a Dunántúl legnagyobb városának vízellátását tavaly október 5-e óta a Tettye biztosítja, e tíz településen a Pécsi Vízmű maradt a szolgáltató. A cég azonban sem az átvett ivóvízért, sem a szennyvízkezelésért nem fizet a Tettyének, holott a díjakat beszedi a lakosságtól.
A pécsi közgyűlés tavaly október 1-jén alapította a Tettye Forrásházat a városi vízközművek átvételére, miután az addigi szolgáltatóval, az önkormányzati többségi tulajdonú, de francia érdekeltségű Pécsi Vízmű Zrt.-vel határidőre nem egyeztek meg a kisebbségi részvénypakett visszavásárlásáról. Az önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottai négy nappal később ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, amelyből kizárták a Pécsi Vízmű vezetői körét.
A város és a kisebbségi tulajdonos Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű túl drágán szolgáltatott, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezte előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallta a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy százszázalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák.
Az ügyben mindkét fél bírósághoz fordult, több pert is indítottak egymás ellen.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara melletti választott bíróság február közepén jogszerűnek találta, hogy a város felbontotta a Pécsi Vízművel kötött üzemeltetési szerződést.