Intézményi megújítás vagy a vezetés lecserélése
- Részletek
- 2010. február 09. kedd, 04:57
- Lázár György
Lázár György
Várhegyi Éva írásaira mindig odafigyelek. Bevallom, hogy néhány évvel ezelőtti, stagflációról szóló cikkét még ma is őrzöm, remek elemzés volt.
Engedtessék meg néhány megjegyzés Orbán és a „pénzkapitalizmus” című írásához. Jómagam Amerikából szemlélem a magyar gazdaságot, több évtizede ténykedem a pénzvilágban, ebből több mint tíz évet tanácsadóként Kalifornia bankjaiban dolgoztam.
Elfogadhatatlan, hogy a Fidesz, a következő magyar választások jelenlegi esélyese, eddig nem publikált részletes gazdasági és pénzügyi programot. Az is nyugtalanító, hogy a párt vezetése a jegybank és a pénzügyi felügyelet intézményeinek „megújításáról” beszél, minden konkrétum nélkül.
Ez felesleges bizonytalanságot okoz a külföldi hitelezők között, sőt még azokban is kétségek merülnek fel a Fidesz gazdasági elképzelései felől, akik egyébként szimpátiával figyelik politikájukat. Talán legjobban a konzervatív és nagytekintélyű Fitch hitelértékelő érzékeltette ezt, amikor nemrégiben azt publikálták, hogy a magyar hitelmegítélés legnagyobb kockázati tényezője jelenleg az, hogy a Fidesz nem rukkolt elő konkrét gazdasági programmal.
Várhegyi cikke viszont egyenlőségjelet tesz a jegybank intézményének megújítása és a jegybanki vezetés lecserélése között. Míg a jegybank intézményi „megújításának” Fidesz-retorikája feleslegesen kockázatos, a jegybank vezetésének lecserélése alapvető érdeke egy jövendő magyar kormánynak, legyen az baloldali vagy jobboldali. Másutt is előfordul az ilyesmi, Argentínában néhány napja cseréltek jegybankelnököt.
Az MNB (Magyar Nemzeti Bank) nyugati kritikusaiként, én Róna Pétert is közéjük sorolom, már régen felhívtuk a figyelmet a jegybank irracionális pénzpolitikájára, és elnökének nemzetközi kóklerkedéseire. Megnyugtató az is, hogy végre a tekintélyes Surányi György is felemelte szavát ez ügyben a Népszabadságban publikált írásában.
Forrás: belpol.hu
Határozott és gyors személyi változásokra van szükség az MNB-nél, a jelenlegi vezetők személyes hitele és kompetenciája hiteltelenné tette a magyar pénzpolitikát. Lehetetlen viszont nem egyetérteni Várhegyi azon követelésével, hogy a Fidesznek végre világosan és érthetően meg kell fogalmaznia gazdasági és pénzügyi elképzeléseit.