OGY - Krónika 7. rész (személyszállítás, napirend után)
- Részletek
- Hazai vonatkozású hírek - 2012/2. negyedév
- 2012. április 03. kedd, 18:25
MTI 2012. április 3., kedd 18:15
A személyszállítási törvény részletes vitájával fejeződött be a parlament keddi ülésnapja.
Az MSZP és a Jobbik felszólalásaival ért véget a személyszállítási törvény részletes vitája
A szocialista Gúr Nándor és Göndör István, valamint a jobbikos Bödecs Barna felszólalásaival ért véget a személyszállítási törvény részletes vitája. Göndör István többször is azt hangsúlyozta, hogy a napi három járatpár, amelyet a kormány garantálni akar a településeken, kevés, és nem felel meg a korábban megfogalmazott követelményeknek sem.
Gúr Nándor arra hívta fel a figyelmet, hogy a közszolgáltatási szerződésekkel kapcsolatban a pályázati eljárás nélkülözése "nem szerencsés", mert torz helyezetek alakulhatnak ki. Hozzátette: szükséges összekapcsolni a közszolgáltatási szerződéseket a közbeszerzési törvényben leírtakkal is.
Ezt követően a képviselő a versenyeztetési eljárás szükségességét emelte ki, mondván, ha valamit versenyeztetnek, akkor a szolgáltatás díja is olcsóbb lehet, ez pedig több területen is hasznot hoz.
Bödecs Barna (Jobbik) arról beszélt, hogy a közlekedésszervezői iroda úgy alakult át, hogy csak a "központi akarat" végrehajtására képes, nem tudja integrálni, közvetíteni a régiókban megmutatkozó közlekedési igényeket. Döntési joguk sincs arra, hogy milyen módon válasszák ki a szolgáltatót, és a párhuzamosságok kiváltására sem alkalmasak - tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy egységes közszolgáltatási menetrendre tettek javaslatot, mivel jelenleg az egyes szolgáltatóknak külön-külön menetrendjük van.
A képviselő hozzáfűzte: a minimális három járatpár közlekedését a Jobbik nem csak hétköznapokon, hanem hétvégén és ünnepnapokon is biztosítaná.
Fónagy János államtitkár a vitában elhangzottak után reagálásában jelezte: az, hogy több javaslatot nem támogattak, az nem azt jelenti, hogy a kormány azokat nem veszi figyelembe. Több javaslatnak ugyanis nem ebben a törvényben, hanem az ezt életbe léptető kormányrendeletben, illetve egyéb szabályokban van helye.
Több képviselő is kifogásolta a menetrendváltozást, amelyben több járatot megszüntetne a kormány. Ezzel kapcsolatban Fónagy János azt mondta, naponta több mint 10 ezer közösségi közlekedési járat indul el, ebből négyszázat érint a menetrend változása, amelyet az államtitkár ésszerűsítésnek nevezett.
Az államtitkár szerint fenntarthatatlan az a rendszer, hogy 10 utasból csak egy vesz teljes áron jegyet, ezért ezt lépésről-lépésre meg kell szüntetni.
Ezt követően az elnöklő Balczó Zoltán a részletes vitát lezárta.
Napirend utáni felszólalások
Magyar Zoltán (Jobbik) Mi lesz veled magyar vidék? című felszólalás-sorozatában Széchenyi Istvánról, illetve a mezőgazdaságban betöltött szerepéről beszélt.
Baráth Zsolt (Jobbik) Solymosi Eszterre emlékezett, aki idén 130 éve tűnt el. Ő volt az a lány, akit Tiszaeszláron - a képviselő megfogalmazása szerint - zsidók ölhettek meg 1882-ben.
Fónagy János államtitkár a felszólalásra reagálva közölte, a Jobbik ezzel a napirend utáni felszólalással "oda sorolta magát, ahova sokan gondolják", hogy tartozik. Hozzátette: a tiszaeszlári vérvád felemlegetése évszázados sebeket tép fel, és a képviselőnek, aki ezt elmondta, és azoknak, akik megtapsolták, számolnia kell a magyar társadalom és a világ ítéletével.
A felszólalásokat követően Balczó Zoltán alelnök lezárta a keddi ülésnapot. A parlament jövő kedden 13 órakor folytatja munkáját.