NGM: kézben tartotta a kormány a normál költségvetési folyamatokat
- Részletek
- Hazai vonatkozású hírek - 2012/2. negyedév
- 2012. április 03. kedd, 15:51
MTI 2012. április 3., kedd 15:38
A kormány kézben tartotta tavaly a költségvetési folyamatokat, ezt tükrözi a nemzetgazdasági tárca szerint, hogy az egyszeri tételek nélküli GDP- arányos hiány a vállalt 2,94 százaléknál is kedvezőbb, 2,43 százalék lett. Az egyszeri tételek 6,7 százalékponttal javították az egyenleget, de a minisztérium hangsúlyozza, hogy az Európai Unió egyetlen hiányadatot tart számon, amely szerint a kormányzati szektor tavaly 4,3 százalék többlettel zárt.
A Nemzetgazdasági Minisztérium keddi közleménye a KSH és az NGM hiányadatai közötti különbséget indokolja. Pénteken ugyanis az NGM azt közölte, hogy egyszeri tételek nélkül a központi kormányzat hiánya a GDP 2,43 százaléka lett, a mértéket óriási sikerként értékelték. Hétfőn ugyanakkor a KSH a magán-nyugdíjpénztári hatás nélkül 5,5 százalékos hiányt ismertetett; a két adat eltérése mögött az egyszeri tételek különböző számbavétele áll. Kiemelik ugyanakkor, hogy az "egyszeri tétel" nem statisztikai kategória; a nemzeti számla statisztikában és az EDP-jelentésben nincsenek egyszeri tételek.
Az NGM kifejti: a kormányzati szektor 2011. évi nemzeti számláit a KSH számítja, ez az alapja az EU túlzott hiány eljárás keretében készített jelentésének. A KSH által készített hivatalos statisztika eredményét az NGM számításai is alátámasztják. Teljes az egyetértés abban, hogy a tavalyi évet a kormányzati szektor jelentős, a GDP 4,3 százalékát kitevő többlettel zárta - fogalmaznak.
Az egyenleg kialakulásában ugyanakkor több, tartósan nem jelentkező kiadási és bevételi tétel is szerepet játszott. A kormányzat fenntartható államháztartás iránti elkötelezettségét mutatja, hogy vállalása az Országgyűlés által eredetileg meghatározott 2,94 százalékos hiánycél teljesítésére vonatkozott, amely nem tartalmazza az év során jelentkező egyszeri tételeket - áll a közleményben.
Ismertetik: a költségvetés tervezése után felmerülő egyszeri kiadási és bevételi tételeket leszámítva a 2,94 százalékos célnál számottevően jobb, 2,43 százalékos hiányt sikerült elérni. Az előzetes tényszámokból tehát egyértelmű a minisztérium szerint, hogy - a tervezetthez képest kedvezőtlenebb makrogazdasági környezetben, az évközbeni, egyensúlyt javító intézkedések eredményeképp - a "normál" költségvetési folyamatokat a kormány kézben tartotta, sőt az egyenleg jobb lett.
Végül fontosnak tartják hangsúlyozni az egyszeri tételek jellegét, szerepét a magyar államháztartásban, társadalmi-gazdasági működésében. "Nem elég a hiány nagyságát nézni, mögé kell tudni látni azokat a célokat, amelyeket ennek révén sikerült az országnak megvalósítani" - fogalmaznak. A magán-nyugdíjpénztári rendszerből származó többletbevétellel az államadósságot csökkentették. Az MFB tőkeemelése elsősorban a hazai kkv-szektor megsegítésére, a magyar növekedés beindítására hivatott. A MÁV-tól átvállalt adósság a közösségi közlekedés érdekeit szolgálta. Az áfavisszatérítés az Európai Bíróság döntése nyomán keletkezett, egyszeri fizetési kötelezettség, egyben a vállalkozások részére plusz-forrást jelentett. Végül a végtörlesztés a Bankszövetséggel kötött megállapodásból adódott, ez az összeg végeredményben a bajba jutott devizahitelesek megsegítésére szolgált, egyúttal hozzájárulhat a pénzügyi szektor hitelezési aktivitásának bővítéséhez - sorolják.
Az egyszeri tételek közül a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentési Alap törvényi előirányzatban figyelembe nem vett bevétele a GDP 7,9 százalékát, az áfavisszatérítés a GDP 0,7 százalékát, az MFB tőkeemelése 0,1 százalékát, míg a végtörlesztések miatti kiadásnövekedés a GDP 0,2 százalékát, a MÁV Zrt. adósságának átvállalása pedig ugyancsak 0,2 százalékát tette ki. Az egyszeri tételek az uniós módszertan szerinti hiányt így összességében 6,7 százalékkal javították.