rss      tw      fb
Keres

Mianmari választások: nyugat-európai lapok szerint nő Aung Szan Szú Kji játéktere

MTI 2012. április 2., hétfő 10:32

Vezető nyugat-európai lapok szerint a több mint másfél évtizedig bebörtönzött vagy házi őrizetben tartott Aung Szan Szú Kji és pártja győzelme a Mianmarban (az egykori Burmában) rendezett időközi választásokon nem változtat ugyan a parlamenti erőviszonyokon, ahol a mandátumok túlnyomó részét a hadsereg és a hozzá közel álló párt emberei birtokolják, de tágítja az ellenzéki vezető politikai "játékterét".

A konzervatív német Frankfurter Allgemeine Zeitung úgy véli, hogy a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji minden bizonnyal azért szánta el magát a részvételre, mert azt reméli, hogy három év múlva átveheti az ország vezetését anélkül, hogy a hadsereg megakadályozhatná ebben. Az öröm ellenére maradt egy bizonyos kétség: fellépésével az ellenzéki vezető olyan tekintélyt szerzett magának, hogy az általa ébresztett elvárásoknak a mindennapokban aligha fog tudni megfelelni - írta a német újság.

A liberális Süddeutsche Zeitung szerint az a tény, hogy Szú Kji elnyomott ellenzéki aktivistából parlamenti képviselővé lépett elő, még nem jelenti azt, hogy Mianmarban helyreállt a demokrácia. A parlamenti képviselők nagy többsége továbbra is a hadsereghez áll közel. Viszont növekedett az ellenzéki politikus játéktere. A rendszeren belül nyilvános színpadot kapott, ahonnan kiindulva dolgozhat a további változásokért.

A szociáldemokratákhoz közel álló Frankfurter Rundschau megállapítja: Szú Kji és pártja marginalizált politikai szereplőből a rendszer részévé vált. Támogathatják a parlamentben a kormánypárt reformvonalát, erősítve Thein Szein elnök törekvéseit. Ám ezentúl osztozniuk kell vele a felelősségben is.

A berlini liberális Der Tagesspiegel arra hívja fel a figyelmet, hogy miután a mianmari tábornokok és kormányuk teljesítették az EU követeléseit, most az uniónak kell döntenie a szankciók jövőjéről. És ezt mielőbb meg kell tennie.

A svájci mértékadó konzervatív Neue Zürcher Zeitung arról ír, hogy nem szabad felülni a mianmari fővárosból, Najpjidóból érkező szirénhangoknak, a restaurációs tendenciákra utaló jelek továbbra is érezhetők. Még nem jött el az ideje Szú Kji kormányzati részvételének, sem a szankciók teljes feloldásának.

A holland de Volkskrant is arra helyezi a hangsúlyt, hogy az ellenzéki győzelem ellenére a hatalom szilárdan a kormánypártot ellenőrző hadsereg kezében maradt. Az ellenzék a parlamentben csekély szerepet játszhat. Ez nagy kockázat Szú Kji számára, mert parlamenti jelenlétével legitimálja a kormányt a lakosság és a külföld szemében. Visszatérése a politikába mégis az egykori dél-afrikai vezető, Nelson Mandela történetének megismétlődését vetítheti előre, a demokrácia helyreállításának kezdete lehet. A lap szerint az EU-nak a szankciók óvatos lazításával elő kellene segítenie ezt a folyamatot.

Szú Kji győzelmével egy olyan asszony aratott sikert, akit semmi sem bátoríthatott el: sem a börtön, sem a halálos fenyegetések, sem a házi őrizet nem tudták megakadályozni abban, hogy kiharcolja hazájában a szabad választásokat - mutatott rá a francia Sud-Ouest. - Ez aprócska győzelem csupán, mégis reménysugár a jövőre nézve.